Rynek

Ile Asseco, Netia i Comarch wydają na badania i rozwój?

Tylko firmy Asseco, Netia oraz Comarch reprezentują polską branżę ICT w rankingu tysiąca unijnych przedsiębiorstw przodujących w nakładach na prace badawczo-rozwojowe. Łącznie, według oficjalnych danych, tylko w 2012 roku te trzy firmy wydały na badania i rozwój ok. 30 mln euro.

Ile Asseco, Netia i Comarch wydają na badania i rozwój?

Według unijnego rankingu “2013 EU Industrial R&D Scorecard” największe, bo sięgające 16,1 mln euro, środki na prace badawczo-rozwojowe przeznaczyła w 2012 roku firma Asseco. Ponad połowę mniej – ok. 7,4 mln euro – wydała na badania i rozwój Netia. Comarch przeznaczył na ten cel ok. 5,9 mln euro. Czwartym polskim podmiotem uwzględnionym w rankingu jeest Bank Ochrony Środowiska. W 2012 roku przeznaczył on na prace B+R ok. 14,8 mln euro. Dla porównania – ubiegłoroczne nakłady na prace badawczo-rozwojowe koncernu Volkswagen sięgnęły 9,5 mld euro. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się też firmy takie jak: Siemens, Nokia oraz Ericsson. Spośród posiadających siedzibę na terenie UE producentów oprogramowania najwięcej na prace rozwojowe wydaje SAP – w 2012 roku nakłady niemieckiego koncernu na ten cel przekroczyły 2,25 mld euro.

Tymczasem ze wstępnych wyników polskiej edycji badania Deloitte CE CFO Survey wynika, że dwie trzecie (68%) osób odpowiedzialnych za finanse dużych polskich przedsiębiorstw nie zamierza w przyszłym roku zwiększać wydatków na prace badawczo-rozwojowe. Tylko 22% badanych deklaruje chęć zwiększenia środków na ten cel. „Porównanie wydatków mówi samo za siebie. Mamy sporo pracy, po pierwsze z rzetelnym raportowaniem wydatków powiązanych z realizacją prac badawczo–rozwojowych, po drugie ze zwiększeniem skali tych inwestycji. Oczywiście, przy założeniu, że Polska chce się stać eksporterem technologii i innowacji, a takie zapowiedzi padają niejednokrotnie z ust osób odpowiedzialnych za wsparcie tych starań po stronie rządowej” – mówi Magdalena Burnat-Mikosz, Partner, Lider działu R&D and Government Incentives w Europie Środkowej, Deloitte. Co ciekawe, według 17% ankietowanych CFO finansowanie badań i rozwoju jest najlepszym sposobem na zwiększenie innowacyjności całej organizacji.

Według przedstawicieli Deloitte szansą na poprawę pozycji polskich firm w rankingu mogą być fundusze unijne. „Szansa przed polskimi firmami jest obecnie ogromna. Podnoszenie innowacyjności przedsiębiorstw jest jednym z priorytetów nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Na innowacyjność przedsiębiorstw w Polsce ma być przeznaczone 12,5 mld euro, poprzez krajowe i regionalne programy operacyjne. To niestety tylko nieco więcej, niż Volkswagen inwestuje rocznie, jednak dla polskich firm to szansa, jakiej od dawna nie miały” – dodaje Magdalena Burnat-Mikosz. Niezależnie od tego tylko 5% badanych deklaruje, że prowadzone w ich firmach prace badawczo-rozwojowe są współfinansowane ze środków rządowych lub unijnych. Pełne opracowanie badania Deloitte CE CFO Survey zostanie opublikowane na początku przyszłego roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *