Rynek

Ile Asseco, Netia i Comarch wydają na badania i rozwój?

Tylko firmy Asseco, Netia oraz Comarch reprezentują polską branżę ICT w rankingu tysiąca unijnych przedsiębiorstw przodujących w nakładach na prace badawczo-rozwojowe. Łącznie, według oficjalnych danych, tylko w 2012 roku te trzy firmy wydały na badania i rozwój ok. 30 mln euro.

Według unijnego rankingu “2013 EU Industrial R&D Scorecard” największe, bo sięgające 16,1 mln euro, środki na prace badawczo-rozwojowe przeznaczyła w 2012 roku firma Asseco. Ponad połowę mniej – ok. 7,4 mln euro – wydała na badania i rozwój Netia. Comarch przeznaczył na ten cel ok. 5,9 mln euro. Czwartym polskim podmiotem uwzględnionym w rankingu jeest Bank Ochrony Środowiska. W 2012 roku przeznaczył on na prace B+R ok. 14,8 mln euro. Dla porównania – ubiegłoroczne nakłady na prace badawczo-rozwojowe koncernu Volkswagen sięgnęły 9,5 mld euro. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się też firmy takie jak: Siemens, Nokia oraz Ericsson. Spośród posiadających siedzibę na terenie UE producentów oprogramowania najwięcej na prace rozwojowe wydaje SAP – w 2012 roku nakłady niemieckiego koncernu na ten cel przekroczyły 2,25 mld euro.

Tymczasem ze wstępnych wyników polskiej edycji badania Deloitte CE CFO Survey wynika, że dwie trzecie (68%) osób odpowiedzialnych za finanse dużych polskich przedsiębiorstw nie zamierza w przyszłym roku zwiększać wydatków na prace badawczo-rozwojowe. Tylko 22% badanych deklaruje chęć zwiększenia środków na ten cel. „Porównanie wydatków mówi samo za siebie. Mamy sporo pracy, po pierwsze z rzetelnym raportowaniem wydatków powiązanych z realizacją prac badawczo–rozwojowych, po drugie ze zwiększeniem skali tych inwestycji. Oczywiście, przy założeniu, że Polska chce się stać eksporterem technologii i innowacji, a takie zapowiedzi padają niejednokrotnie z ust osób odpowiedzialnych za wsparcie tych starań po stronie rządowej” – mówi Magdalena Burnat-Mikosz, Partner, Lider działu R&D and Government Incentives w Europie Środkowej, Deloitte. Co ciekawe, według 17% ankietowanych CFO finansowanie badań i rozwoju jest najlepszym sposobem na zwiększenie innowacyjności całej organizacji.

Według przedstawicieli Deloitte szansą na poprawę pozycji polskich firm w rankingu mogą być fundusze unijne. „Szansa przed polskimi firmami jest obecnie ogromna. Podnoszenie innowacyjności przedsiębiorstw jest jednym z priorytetów nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Na innowacyjność przedsiębiorstw w Polsce ma być przeznaczone 12,5 mld euro, poprzez krajowe i regionalne programy operacyjne. To niestety tylko nieco więcej, niż Volkswagen inwestuje rocznie, jednak dla polskich firm to szansa, jakiej od dawna nie miały” – dodaje Magdalena Burnat-Mikosz. Niezależnie od tego tylko 5% badanych deklaruje, że prowadzone w ich firmach prace badawczo-rozwojowe są współfinansowane ze środków rządowych lub unijnych. Pełne opracowanie badania Deloitte CE CFO Survey zostanie opublikowane na początku przyszłego roku.

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *