CDOPolecane tematy

Ile zarabia Data Scientist i specjalista Machine Learning w Polsce?

Zapotrzebowanie na osoby, które zajmują się uczeniem maszynowym oraz tzw. Data Scientist jest z roku na rok coraz większe. To oznacza również wzrost płac w tej branży. W przeciągu 3 lat przeciętna płaca w tym zawodzie w Polsce wzrosła o 78%. Media rocznych zarobków, wciąż jest jednak znacznie niższa niż w Stanach Zjednoczonych.

Ile zarabia Data Scientist i specjalista Machine Learning w Polsce?

Analitycy z Business Over Broadway/Keggle przeanalizowali płace wśród osób zajmujących się Data Scientist oraz tworzeniem algorytmów Machine Learning w większości krajów na świecie. W badaniu udział wzięło ponad 1500 respondentów. Dotyczyło ono zarówno aktualnych zarobków, jak i ich zmiany na przestrzeni ostatnich 3 lat.

Data Scientist – zarobki – największe w USA, ale eksperci z Polski czy Rosji nie zarabiają źle

Według badania Business Over Broadway/Keggle, najwyższe zarobki wśród inżynierów uczenia maszynowego i Data Scientists są w Stanach Zjednoczonych. Tam mediana rocznych zarobków wynosi 120 tys. USD. Na drugim miejscu jest Australia z medianą na poziomie 110 tys. USD, a na 3. miejscu Izrael z 87 tys. USD rocznie. U naszych zachodnich sąsiadów eksperci przeciętnie zarabiają 80 tys. USD.

Dopiero na 15. miejscu rankingu znalazła się Polska z medianą na poziomie 29 tys. USD. Przy obecnym kursie daje ok. 106 tys. zł rocznie i blisko 9 tys. zł miesięcznie. Trzeba jednak pamiętać, że koszty życia w Polsce są zupełnie inne niż w Stanach Zjednoczonych, czy Australii. Poza tym w badaniu udział wzięło, aż 468 respondentów z USA. Natomiast z Polski było ich zaledwie 24. Dane te więc nie muszą w pełni odzwierciedlać sytuacji rynkowej. Pewne jest jednak to, że specjaliści od Machine Learning i Data Scientist to stosunkowo młode zawody – przynajmniej w obecnej formie – zwłaszcza w Polsce. Rynek ten jednak intensywnie się rozwija, o czym świadczą kolejne dane z badania Business Over Broadway/Keggle.

29 tys. USD to mediana wynagrodzeń specjalistów Machine Learning i Data Scientist w Polsce, co daje dopiero 15. miejsce w rankingu Business Over Broadway/Keggle. Przy obecnym kursie daje ok. 106 tys. zł rocznie i blisko 9 tys. zł miesięcznie. Trzeba jednak pamiętać, że koszty życia w Polsce są zupełnie inne niż w Stanach Zjednoczonych, czy Australii. Poza tym w badaniu udział wzięło, aż 468 respondentów z USA. Natomiast z Polski było ich 24. Zaskakiwać może jednak fakt, że w Chinach – uważanych za kraj z tzw. „tanią siłą roboczą” – mediana wynosi aż 41 tys. USD, czyli dużo więcej niż w Polsce i Rosji (13 tys. USD).

Niżej w rankingu niż Polska uplasowały się: Ukraina, Indie i Rosja. W Rosji przeciętne roczne zarobki w tej branży wynoszą 13 tys. USD. Zaskakiwać może jednak fakt, że w Chinach – uważanych za kraj z tzw. tanią „siłą roboczą” – mediana wynosi aż 41 tys. USD, czyli dużo więcej niż w Rosji i Polsce.

Najwięcej podwyżek w ciągu 3 lat odnotowano w Polsce

Data Scientist i Machine Learning – zarobki w tych zawodach zostały zwiększone o 6% na przestrzeni 3 lat, badanie przeprowadzono na 78% ankietowanych. To największa taka grupa w całym badaniu. Na 2. miejscu są ankietowani z Izraela (77%), a na trzecim z Australii (74%). Z badania wynika także, że w branży tej pojawia się spory odsetek nowych osób. Wśród badanych z Polski ok 12% nie było zatrudnionych w zawodzie jeszcze 3 lata temu. Podobny wskaźnik prezentuje się w większości krajów. Co pokazuje potencjał w tej branży.

Badanie Business Over Broadway/Keggle dowodzi tego, co można zauważyć obserwując rynek IT w Polsce. Płace rosną i pojawia się coraz większe zapotrzebowanie na ekspertów z takich gałęzi jak Machine Learning czy Data Scientist. Zarobki te są dużo wyższe od przeciętnych w skali całej Polski. Dzieje się tak pomimo tego, że – według danych GUS z grudnia 2017 roku – przeciętne wynagrodzenie w Polsce w średnich i dużych firmach, było na rekordowym poziomie 4973 zł.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *