BiznesRynekPolecane tematy

Mastercard i Fit Pay przyspieszają rozwój wearables i innych urządzeń z funkcją płatniczą

Obie firmy nawiązały współpracę, której celem jest wprowadzenie funkcji płatności zbliżeniowych w urządzeniach z kategorii wearables i tzw. internetu rzeczy (IoT). W ramach współpracy platforma Fit Pay zostanie zintegrowana z usługą Mastercard Digital Enablement Service (MDES), a obaj partnerzy nawiążą współpracę z firmą Wearatec i innymi producentami wearables.

Mastercard i Fit Pay przyspieszają rozwój wearables i innych urządzeń z funkcją płatniczą

Celem współpracy ma być udostępnienie posiadaczom kart Mastercard różnych urządzeń umożliwiających bezpieczne wykonywanie płatności zbliżeniowych. Platforma Fit Pay umożliwia producentom wearables znaczne skrócenie czasu wprowadzania produktów na rynek, a także istotne obniżenie kosztów oraz uproszczenie udostępnienia usług płatności i uwierzytelniania.

Współpraca firm Fit Pay i Mastercard jest potwierdzeniem rozwoju ekosystemu dostawców technologii, którzy dołączają do programu Mastercard Commerce for Every Device. Mastercard współpracuje z firmami z różnych sektorów, aby umożliwić konsumentom proste i bezpieczne wykonywanie płatności w sposób najlepiej dopasowany do ich stylu życia, przy zapewnieniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

W ramach aktualnego zakresu współpracy z Wearatec i innymi producentami urządzeń, Fit Pay planuje w 2017 r. wprowadzić funkcje płatności zbliżeniowych w 2,5 mln urządzeń wearables, a w 2018 r. liczba ta ma wzrosnąć do ponad 9 mln urządzeń.

Wprowadzenie funkcji płatności do tych urządzeń stanowi rozszerzenie usługi MasterCard Digital Enablement Service (MDES) i programu Digital Enablement Express, które przewidują wyposażenie w takie funkcje wszelkiego rodzaju akcesoriów, wearables i innych urządzeń oraz ich obsługę w trybie zbliżeniowym przez akceptantów kart Mastercard w ponad 6 mln lokalizacji w 77 krajach na całym świecie.

Transakcje zawierane za pośrednictwem urządzeń typu wearables są „tokenizowane” przez usługę MDES, co pozwala użytkownikom na wykonywanie płatności z wybranego urządzenia w poczuciu pewności, że transakcje są zabezpieczone przed oszustwami.

MDES ułatwia podłączanie kolejnych urządzeń do karty płatniczej oraz odpowiednie zarządzanie takim powiązaniem. Każde urządzenie ma jeden, niezmienny token. Nie jest to więc ten sam zestaw danych, co na podstawowej karcie plastikowej. Jest to jakby dodatkowa karta z numerem wiążącym dane urządzenie z kartą właściwą. Dane integrowane są na poziomie sieci MasterCard.

Banki w kolejnych krajach uruchamiają projekty mające na celu wdrożenie technologii tzw. tokenizacji. W Polsce także prowadzone są pierwsze projekty. Mastercard jest przekonany, że nasz kraj jest na to przygotowany. W Polsce jest bowiem duży poziom akceptacji płatności mobilnych i zbliżeniowych. Nie trzeba więc już tak intensywnie edukować użytkowników, jak np. jest to konieczne w Europie Zachodniej. W Polsce już ponad 55% wszystkich transakcji płatniczych kartami MasterCard to transakcje zbliżeniowe.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *