Programowanie

Ministerstwo Cyfryzacji po raz 3. zaprasza na Hackathon #OtwarteDane

5 mld zł – niemal taką wartość osiągnie rynek Open Data w Polsce do 2020 roku. Jak wykorzystać potencjał Open Data do budowania swojego biznesu i tworzenia nowych miejsc pracy, a przy okazji wpływać na poprawę jakości życia społeczeństwa? O tym będzie można przekonać się na hackathonie #OtwarteDane organizowanym przez resort cyfryzacji. Rejestracja na hackathon trwa do 1 czerwca 2019 r.

Ministerstwo Cyfryzacji po raz 3. zaprasza na Hackathon #OtwarteDane

Trzecia edycja Hackathonu Ministerstwa Cyfryzacji tym razem potrwa 8 dni. Jego start nastąpi 15 czerwca w Warszawie warsztatami i konsultacjami z mentorami. Następnie przez kilka dni uczestnicy będą zdalnie pracować nad własnymi rozwiązaniami, opartymi na danych publicznych. 22 czerwca zaprezentują prototypy swoich aplikacji przed jury. Autorzy najlepszych projektów otrzymają nagrody (o łącznej wartości 35 tys. zł) oraz nagrody dodatkowe.

Szacuje się, że do 2020 roku liczba miejsc pracy związanych z Open Data w Europie sięgnie 100 000! Na ułatwieniu dostępu do danych korzysta nie tylko administracja publiczna, ale również prywatne firmy i całe społeczeństwo. Dzięki aplikacjom wykorzystującym otwarte dane w krajach Unii Europejskiej udaje się m.in. uratować 7000 osób rocznie, oszczędzić 2549 godzin rocznie na szukaniu miejsc parkingowych, a także zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o 16%. A to tylko przykładowe korzyści, jakie niesie ze sobą tworzenie aplikacji działających w oparciu o publicznie dostępne dane.

Szacuje się, że do 2020 roku liczba miejsc pracy związanych z Open Data w Europie sięgnie 100 000! Na ułatwieniu dostępu do danych korzysta nie tylko administracja publiczna, ale również prywatne firmy i całe społeczeństwo. Dzięki aplikacjom wykorzystującym otwarte dane w krajach Unii Europejskiej udaje się m.in. uratować 7000 osób rocznie, oszczędzić 2549 godzin rocznie na szukaniu miejsc parkingowych, a także zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o 16%.

Potencjał otwartych danych można wykorzystać do poprawy jakości życia w różnych sferach: edukacji, środowisku, zdrowiu czy administracji. W Polsce – dzięki otwartemu dostępowi do danych publicznych – powstało wiele aplikacji, które m.in. informują o aktualnym stanie zanieczyszczenia powietrza, ułatwiają osobom niepełnosprawnym poruszanie się po mieście, ostrzegają przed utrudnieniami w ruchu, promują poruszanie się rowerami czy zachęcają do wspólnego sadzenia drzew.

Organizatorzy zachęcają wszystkich do zarejestrowania się na Hackathon #OtwarteDane, skonsultowanie pomysłu z ekspertami i stworzenia prototypu aplikacji, która w niedalekiej przyszłości będzie miała szansę na zdobycie środków na jej wdrożenie. “Hackathon #OtwarteDane to świetne przygotowanie do wystartowania jeszcze w tym roku z wypracowanym pomysłem w konkursie POPC dla działania 2.4., który umożliwi pozyskanie środków z Unii Europejskiej na wcielenie pomysłu w życie” – przekonują przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji. “Szukamy osób z wyobraźnią, które mają pomysły na wykorzystanie danych w aplikacjach odpowiadających na konkretne potrzeby przyszłych użytkowników” – dodają.

III Hackathon #OtwarteDane jest realizowany w ramach projektu unijnego: „Otwarte dane – dostęp, standard, edukacja”. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie wydarzenia: www.hackathon.gov.pl.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *