Trendy 2021: Hot or Not

Trendy 2021: HOT or NOT? Typuje Adam Wojtaszek

Hot or not, czyli w co inwestować pieniądze, czas w 2021? Oto jest pytanie… HOT: mobilność, SharedEconomy infrastruktury IT, worklife balance, mikrousługi – typuje Adam Wojtaszek, ICT Programme Manager, Credit Suisse.

Trendy 2021: HOT or NOT? Typuje Adam Wojtaszek

O odpowiedź na pytanie o trendy “hot or not” – w ramach nowej rubryki na łamach „ITwiz” – prosimy CXO, ekspertów i naukowców. Pytamy o ich emocje w stosunku do technologii, trendów i zjawisk technologicznych. Ich odpowiedzi to migawka, zapis chwili, zdjęcie w czasie. Krótko i na temat.

Zapraszamy do lektury i komentowania – także podczas spotkań CXO HUB!

Oto, jak typuje Adam Wojtaszek.

  • Które technologie, podejścia lub zjawiska wynikające ze stosowania technologii właśnie zyskują na znaczeniu?
  • Co okazuje się odpowiedzią na potrzeby firm i użytkowników nowych technologii?
  • Które rozwiązania okazują się niewypałem i schodzą ze sceny?
  • Co jest „hot”, a co „not hot” we współczesnych technologiach?

HOT

Przyspieszony kurs mobilności

Obecnie najwięcej na znaczeniu zyskują technologie pozwalające odmiejscowić stanowisko pracy, czyli te, które umożliwiają szeroko rozumianą pracę zdalną. Sytuacja związana z pandemią i wyzwania, przed którymi wszyscy stanęliśmy, stały się potężnym katalizatorem przemian, które w wielu organizacjach – często ze względu na ich charakterystykę i konserwatyzm technologiczno-regulacyjny – normalnie potrwałyby jeszcze ładnych kilka lat. I mówiąc to, nie mam na myśli, tylko i wyłącznie platform umożliwiających zdalną współpracę w czasie rzeczywistym, tzw. Collaborative Platforms.

Główną rolę odegrają rozwiązania oparte na chmurze – prywatnej, publicznej, czy też – jak to zapewne ma miejsce najczęściej – hybrydowej. Dzisiaj dostęp do danych i systemów organizacji, który pozwala podejmować decyzje biznesowe, czy po prostu nadzorować przebieg procesów biznesowych, musi być powszechny, z każdego miejsca i o każdej porze. To kwestia być lub nie być przedsiębiorstw, co pokazały ostatnie miesiące. Mobilność przestała być fanaberią czy “nice to have”. Stała się koniecznością!

Przeczytaj również
Trendy 2021: HOT or NOT? Typuje Robert Ługowski

Przez skalowalność do Shared Economy firmowej infrastruktury IT

Taka zmiana w podejściu wymusza kolejny aspekt – moim zdaniem, jeszcze przez wielu nieodkryty – a mianowicie skalowalność. Jest to dynamiczne zarządzanie pojemnością wykorzystywanych zasobów, w zasadzie w czasie rzeczywistym. Może być ciekawym strumieniem przyszłych oszczędności, a nawet potencjalnych dochodów. Mowa w tym przypadku nie tylko o ścisłej kontroli przychodów, ale – idąc dalej – również swego rodzaju “uberyzacji” infrastruktury IT. Jeśli z jakichś powodów potrzebujemy własnych zasobów – czyli chmury prywatnej, która stosowana jest w dosyć ograniczonym zakresie przez większość czasu, ale zwymiarowana na spodziewane “piki” – to może w okresach mniejszego wykorzystania można by ją udostępniać w jakimś modelu wpisującym się w trend Shared Economy”?

Jeśli mówimy Scrum i DevOps, to trzeba powiedzieć mikrousługi

Jest to odpowiedź na pęd biznesu do ciągłego skracania “time to market”. Metodyki rozwoju oprogramowania w zasadzie wszędzie są już tylko zwinne. Scrum i DevOps stają się nieodzownymi standardami. Mikrousługi są przedłużeniem tych praktyk, pozwalającym na realizację projektów w modelu Continuous Change. Tylko one sprawdzają się w nieustannej pogoni za trendami, nowymi rozwiązaniami, poprawkami bezpieczeństwa.

Work-life balance

Kompetencje niezbędne i niewydumane – zmiany w mobilności oraz pracy zdalnej wymuszają konieczność weryfikacji sposobu mierzenia efektywności zespołów czy pojedynczych pracowników. To zagadnienie niewątpliwie spędza sen z powiek wielu menedżerom. Trzeba być niezwykle ostrożnym, aby nie wylać dziecka z kąpielą. Jak mierzyć, aby pracownik nie czuł się inwigilowany, zwłaszcza jeśli pracuje z własnego domu. Jaki model pozwoli zarządzać efektywnością, jednocześnie pozwalając na właściwy Work Life Balance. Jest on wbrew pozorom trudniejszy do utrzymania i wymaga lepszych kompetencji właśnie teraz, kiedy większość z nas pracuje z domu, niż było to przed nastaniem ery COVID-19.

Przeczytaj również
Deloitte: Co piąty światowy lider bankowości cyfrowej pochodzi z Polski

NOT HOT

Ciszej nad tą trumną – “schodzące trendy”

Jako niepoprawny optymista, patrzący nieustannie przed siebie i rzadko oglądający się wstecz – staram się żegnać w ciszy. Trendy te nie skupiają mojej uwagi, w naturalny sposób schodzą z pola widzenia. W czasach tak dynamicznych, zmiennych, kiedy pojawia się wiele nowych “gwiazd” cyfryzacji, trudno by było za nimi nadążyć. Jeśli nie pasują do mojego modelu i celu, pomijam je, dla higieny myśli i pracy. Polecam to podejście!

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *