Trendy 2021: Hot or Not

Trendy 2021: HOT or NOT? Typuje Adam Wojtaszek

Hot or not, czyli w co inwestować pieniądze, czas w 2021? Oto jest pytanie… HOT: mobilność, SharedEconomy infrastruktury IT, worklife balance, mikrousługi – typuje Adam Wojtaszek, ICT Programme Manager, Credit Suisse.

Trendy 2021: HOT or NOT? Typuje Adam Wojtaszek

O odpowiedź na pytanie o trendy “hot or not” – w ramach nowej rubryki na łamach „ITwiz” – prosimy CXO, ekspertów i naukowców. Pytamy o ich emocje w stosunku do technologii, trendów i zjawisk technologicznych. Ich odpowiedzi to migawka, zapis chwili, zdjęcie w czasie. Krótko i na temat.

Zapraszamy do lektury i komentowania – także podczas spotkań CXO HUB!

Oto, jak typuje Adam Wojtaszek.

  • Które technologie, podejścia lub zjawiska wynikające ze stosowania technologii właśnie zyskują na znaczeniu?
  • Co okazuje się odpowiedzią na potrzeby firm i użytkowników nowych technologii?
  • Które rozwiązania okazują się niewypałem i schodzą ze sceny?
  • Co jest „hot”, a co „not hot” we współczesnych technologiach?

HOT

Przyspieszony kurs mobilności

Obecnie najwięcej na znaczeniu zyskują technologie pozwalające odmiejscowić stanowisko pracy, czyli te, które umożliwiają szeroko rozumianą pracę zdalną. Sytuacja związana z pandemią i wyzwania, przed którymi wszyscy stanęliśmy, stały się potężnym katalizatorem przemian, które w wielu organizacjach – często ze względu na ich charakterystykę i konserwatyzm technologiczno-regulacyjny – normalnie potrwałyby jeszcze ładnych kilka lat. I mówiąc to, nie mam na myśli, tylko i wyłącznie platform umożliwiających zdalną współpracę w czasie rzeczywistym, tzw. Collaborative Platforms.

Główną rolę odegrają rozwiązania oparte na chmurze – prywatnej, publicznej, czy też – jak to zapewne ma miejsce najczęściej – hybrydowej. Dzisiaj dostęp do danych i systemów organizacji, który pozwala podejmować decyzje biznesowe, czy po prostu nadzorować przebieg procesów biznesowych, musi być powszechny, z każdego miejsca i o każdej porze. To kwestia być lub nie być przedsiębiorstw, co pokazały ostatnie miesiące. Mobilność przestała być fanaberią czy “nice to have”. Stała się koniecznością!

Przez skalowalność do Shared Economy firmowej infrastruktury IT

Taka zmiana w podejściu wymusza kolejny aspekt – moim zdaniem, jeszcze przez wielu nieodkryty – a mianowicie skalowalność. Jest to dynamiczne zarządzanie pojemnością wykorzystywanych zasobów, w zasadzie w czasie rzeczywistym. Może być ciekawym strumieniem przyszłych oszczędności, a nawet potencjalnych dochodów. Mowa w tym przypadku nie tylko o ścisłej kontroli przychodów, ale – idąc dalej – również swego rodzaju “uberyzacji” infrastruktury IT. Jeśli z jakichś powodów potrzebujemy własnych zasobów – czyli chmury prywatnej, która stosowana jest w dosyć ograniczonym zakresie przez większość czasu, ale zwymiarowana na spodziewane “piki” – to może w okresach mniejszego wykorzystania można by ją udostępniać w jakimś modelu wpisującym się w trend Shared Economy”?

Jeśli mówimy Scrum i DevOps, to trzeba powiedzieć mikrousługi

Jest to odpowiedź na pęd biznesu do ciągłego skracania “time to market”. Metodyki rozwoju oprogramowania w zasadzie wszędzie są już tylko zwinne. Scrum i DevOps stają się nieodzownymi standardami. Mikrousługi są przedłużeniem tych praktyk, pozwalającym na realizację projektów w modelu Continuous Change. Tylko one sprawdzają się w nieustannej pogoni za trendami, nowymi rozwiązaniami, poprawkami bezpieczeństwa.

Work-life balance

Kompetencje niezbędne i niewydumane – zmiany w mobilności oraz pracy zdalnej wymuszają konieczność weryfikacji sposobu mierzenia efektywności zespołów czy pojedynczych pracowników. To zagadnienie niewątpliwie spędza sen z powiek wielu menedżerom. Trzeba być niezwykle ostrożnym, aby nie wylać dziecka z kąpielą. Jak mierzyć, aby pracownik nie czuł się inwigilowany, zwłaszcza jeśli pracuje z własnego domu. Jaki model pozwoli zarządzać efektywnością, jednocześnie pozwalając na właściwy Work Life Balance. Jest on wbrew pozorom trudniejszy do utrzymania i wymaga lepszych kompetencji właśnie teraz, kiedy większość z nas pracuje z domu, niż było to przed nastaniem ery COVID-19.

NOT HOT

Ciszej nad tą trumną – “schodzące trendy”

Jako niepoprawny optymista, patrzący nieustannie przed siebie i rzadko oglądający się wstecz – staram się żegnać w ciszy. Trendy te nie skupiają mojej uwagi, w naturalny sposób schodzą z pola widzenia. W czasach tak dynamicznych, zmiennych, kiedy pojawia się wiele nowych “gwiazd” cyfryzacji, trudno by było za nimi nadążyć. Jeśli nie pasują do mojego modelu i celu, pomijam je, dla higieny myśli i pracy. Polecam to podejście!

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *