PracaProgramowanie

Znajomość Javy i PHP wciąż w cenie – dosłownie

Specjaliści programujący w Javie, PHP i .NET wciąż są mocno poszukiwani na rynku, a ich wynagrodzenia trzeci rok z rzędu rosną – wynika z danych przedstawionych przez brytyjską firmę rekrutacyjną Reed. Z przeprowadzonych badań wynika również, że przeciętny developer kodujący w Javie w Wielkiej Brytanii może liczyć na wynagrodzenie sięgające, w przeliczeniu, ok. 310 tys. zł rocznie.

Znajomość Javy i PHP wciąż w cenie – dosłownie

Eksperci z firmy Reed przyjrzeli się uważniej wysokości wynagrodzeń dla programistów, które w swoich ogłoszeniach rekrutacyjnych deklarują pracodawcy poszukujący developerów. I tak, tylko w minionym roku średnia wysokość deklarowanych zarobków wzrosła o 1,7 proc. – co więcej, był to trzeci rok z rzędu, w którym odnotowano wzrost wynagrodzeń. Najszybciej rosły zarobki programistów specjalizujących się w Javie – deklarowana przez pracodawców wysokość ich wynagrodzeń wzrosła w Wielkiej Brytanii o zawrotne 41 proc. w skali roku. Warto dodać, że w minionym roku odnotowano wzrost średniej płacy programistów Java na poziomie “zaledwie” 6 proc. rocznie. Oznacza to zarazem, że developerzy kodujący w Javie zarabiają obecnie średnio 63,7 tys. funtów rocznie. Analitycy firmy Reed prognozują, że jeśli obecny trend dotyczący wzrostu średnich płac się utrzyma, to średnie zarobki specjalistów od Javy przekroczą w najbliższym czasie 70 tys. funtów rocznie.

Obecnie średnia wysokość szefa ds. IT to 83,6 tys. funtów rocznie – czyli wciąż o ok. 7 proc. mniej niż w 2016 roku. W przeliczeniu na złotówki jest to jednak kwota przekraczająca 400 tys. zł.

Drugą najczęściej poszukiwaną – i najlepiej na rynku brytyjskim – specjalizacją z zakresu tworzenia oprogramowania są w ostatnich latach developerzy full-stack. Mogą oni obecnie liczyć na roczne zarobki na poziomie 53,5 tys. funtów rocznie – ich pobory wzrosły o 18,8 proc. w ciągu ostatnich 3 lat i 5,6 proc. w ubiegłym roku. Na trzeciej pozycji uplasowali się specjaliści od PHP. W ich przypadku zanotowano wzrost oferowanych wynagrodzeń o niespełna 21 proc. w ciągu ostatnich trzech lat. Na czwartej pozycji rankingu firmy Reed znaleźli się programiści .NET – ich średnie wynagrodzenie wzrosło od 2016 roku o 18,8 proc.

Jeśli chodzi o języki programowania najczęściej poszukiwane przez pracodawców, to pozostają nimi JavaScript, Java oraz Python. Najbardziej pożądani specjaliści to m.in. eksperci od data science, analitycy danych, architekci techniczni, inżynierowie sieciowi oraz administratorzy baz danych. Wszystkie te profesje odnotowały w ciągu ubiegłego roku dwucyfrowy wzrost deklarowanych przez pracodawców wynagrodzeń. Na wyraźny – acz zdecydowanie mniejszy, gdyż zwykle jednocyfrowy – wzrost deklarowanych wynagrodzeń mogli również liczyć analitycy biznesowi oraz menedżerowie projektów programistycznych.

Co ciekawe, w analizowanym okresie (2016 – 2019) odnotowano wyraźny, choć przejściowy, spadek wynagrodzeń dyrektorów ds. IT. W Wielkiej Brytanii średnie pensje CIO najbardziej spadły w latach 2016 – 2018, choć ostatnio zaczęły się znów podnosić. Obecnie średnia wysokość szefa ds. IT to 83,6 tys. funtów rocznie – czyli wciąż o ok. 7 proc. mniej niż w 2016 roku. W przeliczeniu na złotówki jest to jednak kwota przekraczająca 400 tys. zł.

Przedstawiciele firmy Reed spodziewają się, że w najbliższych latach na brytyjskim rynku zapotrzebowanie na specjalistów ds. IT – a tym samym również ich pobory – będzie wciąż wyraźnie rosło. Oprócz wymienionych powyżej specjalistów w cenie będą m.in. developerzy aplikacji mobilnych, specjaliści od front-end, a także programiści aplikacji chmurowych oraz eksperci ds. nowoczesnych środowisk pamięci masowych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *