Programowanie

Studenci z Rosji, Japonii i Chin najlepsi w programowaniu zespołowym

Drużyna z Uniwersytetu Petersburskiego została zwycięzcą tegorocznych Międzynarodowych Zawodów w Programowaniu Zespołowym. W czołówce Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu znalazła się też drużyna Uniwersytetu Warszawskiego. Zespół z UW zajął 12. miejsce i zdobył brązowy medal.

Drużyna reprezentująca Uniwersytet Petersburski rozwiązała w najkrótszym czasie wszystkie 13 zadań sponsorowanego przez IBM konkursu. Studenci z UW jako pierwsi rozwiązali dwa z konkursowych zadań.

Międzynarodowe Zawody w Programowaniu Zespołowym (ACM International Collegiate Programming Contest) to najstarszy, najbardziej prestiżowy i skupiający największą liczbę uczestników konkurs dotyczący programowania zespołowego. W gronie zwycięzców tegorocznej edycji znalazło się 12 trzyosobowych drużyn. Złotym medalem nagrodzone zostały cztery drużyny – reprezentujące kolejno: Uniwersytet Petersburski, Uniwersytet Moskiewski, Uniwersytet Tokijski oraz pekiński Uniwersytet Tsinghua. Brązowy medal otrzymały drużyny: Uniwersytetu Pekińskiego, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, Uniwersytetu w Zagrzebiu oraz praskiego Uniwersytetu Karola. Zespoły nagrodzone brązowym medalem reprezentowały kolejno: Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju, Massachusetts Institute of Technology, Uniwersytet Korei oraz Uniwersytet Warszawski.

W Międzynarodowych Zawodach w Programowaniu Zespołowym wzięło udział ponad 300 tys. studentów reprezentujących 2,5 tys. uczelni ze 101 państw całego świata. Polskę reprezentowały trzy drużyny – z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Co ważne, po raz pierwszy w historii Mistrzostw jedno z zadań zostało rozwiązane w czasie krótszym niż 5 minut. Udało się to zespołowi z Chin.