Branża ITRynek

BlackBerry wyłącza ostatnie usługi telekomunikacyjne

Przedstawiciele kanadyjskiego producenta poinformowali, że z dniem dzisiejszym wyłączone zostaną ostatnie usługi dostępne jeszcze w ramach – bardzo popularnej w przeszłości – platformy BlackBerry. Wedle zapowiedzi od 4 stycznia 2022 roku przestaną działać m.in. usługi oraz telefony BlackBerry, zaś ich użytkownicy utracą możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych, dzwonienia pod numery alarmowe, wysyłania i odbierania wiadomości tekstowych oraz przesyłu danych.

BlackBerry wyłącza ostatnie usługi telekomunikacyjne

Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami firma BlackBerry kończy utrzymywanie ostatnich usług opartych na autorskiej platformie telekomunikacyjnej. I tak, urządzenia z systemami operacyjnymi BlackBerry 7.1 OS i jego wcześniejszymi wersjami, BlackBerry 10 i BlackBerry PlayBook, które korzystają zarówno z sieci komórkowej, jak i połączeń Wi-Fi, przestają działać, ponieważ nie będą poddawane aktualizacjom. Jest to pochodna komunikatu wydanego we wrześniu 2020 roku. Zapowiadano wówczas zakończenie możliwości posługiwania się sprzętem kanadyjskiego producenta. Wyłączone zostają także ostatnie usługi oparte na platformie BlackBerry, w tym obsługa indywidualnych kont pocztowych. “Klienci muszą zacząć posługiwać się nowym sprzętem” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu firmy BlackBerry. “Klienci, którzy posiadali adresy mailowe BlackBerry lub posługiwali się przekierowywanymi na taki mail programami pocztowymi, muszą zacząć korzystać z innych maili” – informują przedstawiciele firmy. Jednocześnie, możliwe będzie dalsze korzystanie z urządzeń BlackBerry opartych na platformie Android.

Terminale BlackBerry były bardzo popularne wśród użytkowników biznesowych, a także pracowników sektora administracji na początku obecnego milenium. Urządzenia te korzystały bowiem z dedykowanej, utrzymywanej przez producenta infrastruktury telekomunikacyjnej, która miała zapewniać m.in. wysoki poziom bezpieczeństwa danych. Dla wielu użytkowników zaletą była także pełna klawiatura QWERTY, która była uważana za bardzo użyteczną zanim upowszechniły się urządzenia mobilne wyposażone w ekrany dotykowe i klawiatury ekranowe. Z czasem jednak telefony BlackBerry zaczęły przegrywać konkurencję z urządzeniami opartymi na platformach Android i iOS. Ostatni nowy model BlackBerry pojawił się w 2015 roku. W 2016 roku przedstawiciele firmy uznali, że dalsza produkcja smartfonów nie ma sensu. Co prawda użytkownicy mogli korzystać ze swoich urządzeń, ale firma stopniowo ograniczała ich funkcjonalności. W 2019 roku przestał działać komunikator BlackBerry Messanger oraz wyłączono możliwość pobierania aplikacji z autorskiego serwisu. Obecnie kanadyjski producent skupia się na tworzeniu oprogramowania związanego z cyberbezpieczeństwem dla przedsiębiorstw i odbiorców z sektora rządowego.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *