Branża ITRynek

Euvic inwestuje w szwedzki fintech i polską firmę programistyczną

Euvic – polska spółka IT z siedzibą główną w Gliwicach – podpisała list intencyjny o przejęciu części udziałów w szwedzkiej firmie Payground AB, która opracowała i wdrożyła na rodzimym rynku system umożliwiający rozliczenie podatku VAT od paczek nadawanych z Chin do Europy. Euvic poinformował także, że do końca 2018 roku przejmie do 30% udziałów w Edge One Solutions – polskiej firmie programistycznej działającej w branży outsourcingu IT.

Euvic inwestuje w szwedzki fintech i polską firmę programistyczną

Opracowane przez Payground rozwiązanie jest obecnie wykorzystywane przez operatora pocztowego PostNord, która odpowiada w Szwecji za proces rozliczania podatku VAT od coraz liczniejszych paczek z Chin.
„Jest to pierwsze tego typu skuteczne rozwiązanie w Unii Europejskiej. Bardzo liczymy, że rozwiązanie to przyjmie się również w innych krajach członkowskich. Przewidujemy nie tylko objęcie przez Euvic udziałów w skandynawskiej spółce, ale także wspólną budowę zespołu technicznego, który będzie odpowiadał m.in. za integrację rozwiązania z różnymi systemami IT. Euvic ma szerokie doświadczenie w tej dziedzinie, między innymi dzięki współpracy grupy z Pocztą Polską – Bonair SA wdrożył na Poczcie system ERP, zaś Euvic odpowiada za outsourcing wydruku” – mówi Ola Hesselroth, który w Euvic odpowiada za rynek szwedzki.

Kolejna inwestycja, jaką Euvic zrealizuje przed końcem 2018 roku, dotyczy Edge One Solutions. Firma ta prowadzi działalność w zakresie outsourcingu IT, a także jest założycielem inkubatora dla startupów – EduLab „Wierzymy, że dzięki tej inwestycji, Grupa Technologiczna Euvic w 2019 roku nie tylko urośnie o 400 programistów, ale zacznie też budować wartość przez budowę własności intelektualnej” – mówi Wojciech Kosiński, wiceprezes i udziałowiec Euvic.

Ostatnie inwestycje Euvic koncentrowały się na obszarze infrastruktury IT. W grudniu 2016 roku spółka nabyła od Enterprise Investors firmę IT Works SA, a następnie za pośrednictwem IT Works przejęła Omnitec. Dodatkowo działania Euvic koncentrowały się na budowie Euvic Services Sp. z o.o. oraz próbie przejęcia giełdowej spółki Qumak. We wrześniu 2017 Euvic miał ponad 10% akcji Qumak. Ta ostatnia transakcja nie powiodła się ze względu na fakt, iż  Krajowa Informacja Skarbowa uznała, że transakcja w opracowanym kształcie nie jest neutralna podatkowo i powinna zostać obciążona podwójnym opodatkowaniem “od wymiany udziałów oraz od przyszłego zysku ze sprzedaży akcji”. W praktyce obciążyłoby to wspólników Euvic niemal 38 mln zł podatku dochodowego.

Wszystkie zapowiedziane inwestycje Euvic zrealizuje z własnych środków, w najbliższym czasie nie planuje też wracać do pomysłu debiutu na giełdzie. Wojciech Wolny, prezes zarządu Euvic, podkreśla jednak, iż czas spędzony w radzie nadzorczej Qumaka był wartościową lekcją, dostarczył praktycznego doświadczenia z rynkiem kapitałowym oraz bezcennych kontaktów.

Jedyne czego żałuje to fakt, iż część inwestorów indywidualnych obarcza Euvic winą za fiasko fuzji z Qumakiem, podczas gdy spółka wypełniła wszelkie ciążące na niej zobowiązania i była zdeterminowana do przeprowadzenia transakcji. Jedynym powodem dla którego feralna, indywidualna interpretacja podatkowa pojawiła się relatywnie późno są przepisy prawa, które wymagają, aby zapytanie do Krajowej Informacji Skarbowej zawierało wszelkie niezbędne informacje, w tym treść i datę powzięcia stosownych uchwał, co było możliwe dopiero po przygotowaniu dokumentów przez Qumak” – mówi Wojciech Wolny.

Prezes Euvic dodał także, ze interpretacja fiskusa była dla Euvic dużym zaskoczeniem, bo firma poprosiła wcześniej dwie kancelarie prawne o niezależne opinie badające skutki podatkowe planowanej transakcji. Wszystkie wykazały, że transakcja byłaby neutralna podatkowo. Zdaniem wspomnianych kancelarii stanowisko zaprezentowane przez Izbę Skarbową jest błędne i można je zaskarżyć w sądzie. Euvic jednak nie planuje takiego kroku, bo proces mógłby potrwać kilka lat.

Grupa Euvic ma ponad 900 klientów na całym świecie, świadczy im usługi w zakresie: outsourcingu IT (w tym infrastruktury), tworzenia, rozwoju i testów oprogramowania, e-commerce, wdrażania rozwiązań wiodących producentów (m.in. w zakresie business intelligence, cloud computing, ERP), integracji aplikacji oraz IT help desk. W skład grupy wchodzi kilkanaście wiodących polskich spółek IT.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *