RynekPolecane tematy

Izrael “ciągnie” w górę wyniki Grupy Asseco, a w Polsce…

…bez zmian. Przychody spółek zależnych w Izraelu są już o 50% wyższe (1,4 mld zł) od wyników osiąganych przez Grupę Asseco Poland (ok. 0,8 mld zł). Samo Asseco Poland miało po 6 miesiącach 648 mln zł przychodów (653 mln zł rok wcześniej) przy zysku netto na poziomie prawie 200 mln zł (218 mln zł).

Izrael “ciągnie” w górę wyniki Grupy Asseco, a w Polsce…
Tel Aviv nocą

Cały rynek polski to 812 mln zł, po ok. 220 mln zł pochodzi ze sprzedaży na rynkach środkowoeuropejskim, południowo-wschodniej Europy oraz zachodnioeuropejskim. Rynek Europy Wschodniej przynosi Grupie ok. 62 mln zł. Za to na rynek izraelski (Grupa Formula Systems konsoliduje także sprzedaż np. na rynku amerykańskim) przypada 1,38 mld zł. Najprężniej rozwijającym się regionem w I półroczu 2014 r. był także rynek izraelski (wzrost o 10%).

Najbardziej zyskowny jest jednak rynek polski, na który przypada prawie 72% całego zysku netto Grupy Asseco (131 mln zł), który wyniósł 183 mln zł (ok. 180 mln zł). Pozostałe regiony osiągnęły – odpowiednio – zysk netto na poziomie 29 mln zł; 8,2 mln zł; 8,2 mln zł; – 0,2 mln zł oraz 6,8 mln zł. „Spadek zysków i rentowności w Polsce to przede wszystkim efekt mniejszych zamówień z ZUS. W I półroczu przychody od tego klienta były o 49 mln zł niższe niż rok temu” – tłumaczy Rafał Kozłowski, wiceprezes Asseco Poland odpowiedzialny za finanse.

Jesteśmy w trakcie reorganizacji firmy pod kątem dużych kontraktów, które pozmieniały się w ostatnich kwartałach, w tym dla Orange Polska, ZUS i PZU” – mówi Marek Panek, wiceprezes Asseco Poland. Wiązało się to również z restrukturyzacją zatrudnienia. Rafał Kozłowski nie wyklucza że w związku ze spadającymi mocniej niż oczekiwano przychodami z ZUS konieczna będzie głębsza restrukturyzacja w pionie obsługującym tego klienta.

Grupa Asseco wypracowała w I połowie 2014 roku 2,9 mld zł przychodów (2,7 mld zł, wzrost o 7%). Przychody ze sprzedaży oprogramowania i usług własnych wzrosły o 5%, sięgając 2,3 mld zł. Zysk operacyjny wyniósł 295 mln zł. Portfel zamówień na cały rok 2014, na koniec sierpnia to ok. 5,2 mld zł. Grupa zatrudnia już ponad 18 tys. osób i działa w 40 krajach.

Udział rynków zagranicznych stanowił 72%, a krajowego 28%. Do najważniejszych sektorów, których działa Grupa należą: przedsiębiorstwa (40%), banki (35%) i administracja publiczna (25%). Asseco realizuje strategię rozwoju opartą na sprzedaży własnych rozwiązań IT, które w analizowanym okresie przyniosły 2,3 mld zł (81% przychodów, 5% wzrost rok do roku). W I półroczu 2014 r. wygenerowano ponad 103 mln zł gotówki.

W minionym półroczu Asseco Poland ukończyło prace nad systemem Universal Front End, który został stworzony z myślą o sektorze bankowym. Pojawili się także nowi klienci na stworzone w roku 2013 rozwiązanie dla sektora energetyki i telekomunikacji – Asseco Utility Management System (AUMS).

Grupa Asseco zakłada dalszą międzynarodową ekspansję. Szczególnie interesujące są rynki wschodzące m.in. w Azji i Afryce.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *