Cloud computingCloud Use CaseCDO

Na co można wydać 10 000 USD rocznie w Oracle Cloud Infrastructure? 

Cloud computing

Oracle Cloud Infrastructure (OCI) już od kilku lat funkcjonuje na rynku. Niewątpliwie  jest najmłodszą globalną chmurą obliczeniową, zbudowaną przez ludzi, którzy zdobyli doświadczenie w budowie chmur poprzednich generacji – w tym tych obecnie najbardziej popularnych.

Na co można wydać 10 000 USD rocznie w Oracle Cloud Infrastructure? 

Dzięki temu OCI został zaprojektowany od podstaw z uwzględnieniem tych cech, które trudno jest wprowadzić w istniejącym już ekosystemie. Wymagają one fundamentalnie innego podejścia do architektury kluczowych funkcji chmury. W przypadku Oracle Cloud Infrastructure są to przede wszystkim – wbudowane na bardzo niskim poziomie – mechanizmy bezpieczeństwa i silna separacja na poziomie sieci. To nie koniec „miłych” cech OCI. Docenią je zarówno indywidualni użytkownicy, małe i średnie firmy, jak i korporacje.

W artykule opisujemy popularne zastosowania tej platformy, które są ściśle powiązane z jej cechami, a także z kosztem użytkowania. Co warto podkreślić, w ogromnej większości najpopularniejszych zastosowań, chmura Oracle jest od 1,5 do prawie 3 razy tańsza niż inne chmury. Co to oznacza? Przy wszystkich zastosowaniach, na OCI możesz pracować dłużej i bardziej wydajnie, a każda inwestycja w chmurę Oracle przyniesie większą korzyść dla Twojego systemu.

Scenariusz 1: multicloud

Organizacje dokonują dziś kolejnej ewolucji na drodze do chmury: dostosowywanie się do rzeczywistości wielochmurowej. Multicloud – to przede wszystkim możliwość współpracy usług funkcjonujących w różnych chmurach. Oracle wspólnie z Microsoft poszli o krok dalej. Wymiana ruchu sieciowego pomiędzy chmurami nie jest niczym nowym, ale jest to pierwszy przypadek, gdy dwaj duzi dostawcy chmury współpracują na szeroką skalę.

Już teraz w lokalizacjach, w których wspólnie występuje OCI i Azure, możliwe jest ustanowienie bezpośredniego i wysoko wydajnego połączenia sieciowego „chmura do chmury”, z prostą i szybką konfiguracją zestawioną wprost z konsol zarządzających OCI i Microsoft Azure. Ponadto usługi najbardziej tradycyjne dla Oracle, z grupy relacyjnych baz danych – Oracle Database Cloud Service, Exadata Cloud Service i Autonomous Database – zostały udostępnione użytkownikom Azure bezpośrednio z konsoli zarządzającej, z możliwością ich powołania i automatycznego udostępnienia dla usług Azure.

Taka usługa bazy danych Oracle jest powoływana w chmurze OCI, tam utrzymywana i jednocześnie dostępna w ramach wirtualnej sieci środowiska Azure. Wszystko w kilka minut.

Scenariusz 2: projekty deweloperskie na platformach open source

Podchodząc do OCI po raz pierwszy, często robimy to z myślą, że to chmura dla bazy danych Oracle. Owszem, OCI to duży wybór usług bazodanowych, ale nie tylko. Oracle od lat wspiera i uczestniczy w społecznościach rozwijających oprogramowanie open source, takich jak Linux Foundation czy Cloud Native Computing Foundation (CNCF), z którym współpracuje w ramach projektów i grup roboczych, takich jak Prometheus, Envoy, OpenTracing, gRPC, Serverless, Service Mesh i Open Container Initiative. Oracle Cloud Infrastructure jest zbudowana i zachowuje kompatybilność z czołowymi technologiami open source. Oracle Linux, system operacyjny, na którym działa OCI, jest doskonałym przykładem.

OCI to także duża oferta tak zwanych usług typu „managed”, wiele z nich to popularne platformy open source. Przykładami takich usług są Kubernetes, usługi typu funkcja jako usługa bazująca na FN Project, OpenSearch, Hadoop, Terraform czy MySQL. W OCI funkcjonują również platformy zgodne z popularnymi wśród deweloperów API, takie jak OCI Streaming kompatybilny z Apache Kafka czy Autonomous Database zgodne z MongoDB.

Co możemy mieć za 10 000 USD rocznie? Aplikację w architekturze mikroserwisowej zbudowaną w oparciu o klaster Kubernetes i zarządzany serwer bazy danych MySQL. A w tym:

  • usługi płatne: Kubernetes (4 serwery, łącznie 16 rdzeni procesora i 128 GB RAM), MySQL Cloud Service (8 rdzeni procesora i 0,5 TB przestrzeni na dane), Object Storage na dane i backupy (2 TB),
  • usługi bezpłatne: DevOps, ochrona DDoS, sieć, adresy IP, w tym publiczne, DNS, połączenia VPN, Cloud Guard i wiele innych.

Co możemy mieć za 10 000 USD rocznie? Aplikację budowaną w paradygmacie LowCode/NoCode – Autonomous APEX.

  • usługi bezpłatne: dwie instancje bazy danych Autonomous, każda o mocy 1 OCPU (rdzeń), zawierająca Oracle APEX,
  • usługi płatne (11 000 USD) – jedna instancja Autonomous APEX o mocy 4 OCPU (rdzenie).

Scenariusz 3: ciężkie workloady, czyli to, co lubimy w OCI najbardziej

OCI to nie jest cukierkowa chmura. Została zaprojektowana do ciężkiej pracy i przetwarzania dużych ilości danych. Tego właśnie powinniśmy się spodziewać po Oracle, którego dziedzictwem jest oprogramowanie dla dużych systemów IT, zapewniających wysoką dostępność i wydajność. Oracle Cloud Infrastructure nie przestraszy się 100 TB i więcej w relacyjnej bazie danych.

Dlatego też OCI jest często wykorzystywany w ramach projektów migracji do chmury istniejących aplikacji, dla których zmiana architektury byłaby zbyt kosztowna. Dzięki temu nie musimy inwestować w ryzykowną przebudowę systemu, aby „wepchnąć” go do chmury, tylko przenosimy go takim, jakim jest. Jednocześnie uzyskujemy dostęp do udogodnień pracy w chmurze, takich jak skalowalność, model Pay-as-You-Go, chmurowe modele licencjonowania oprogramowania i wiele innych.

Co możemy mieć za 10 000 USD rocznie? Data Lakehouse utrzymujący 20 TB danych, przetwarzający 100 GB danych strumieniowych na godzinę oraz procesujący te dane przy użyciu usługi Data Flow (Apache Spark) raz dziennie przez 2 godziny z mocą 96 rdzeni procesora. A w tym:

  • usługi płatne: Object Storage na dane (20 TB), OCI Streaming (Apache Kafka), Data Flow (Apache Spark),
  • usługi bezpłatne: DevOps, ochrona DDoS, sieć, adresy IP, w tym publiczne, DNS, połączenia VPN, Cloud Guard i wiele innych.

Fakty na temat Oracle Cloud Infrastructure

  • Ponad 40 regionów połączonych superszybką siecią, ponad 100 usług.
  • Kompletne portfolio usług IaaS, takich jak maszyny wirtualne, całe serwery fizyczne (bare metal), serwery z GPU, rozwiązania do przechowywania danych (Block, Object, File Storage) i sieci.
  • Usługi warstw wyższych Cloud Native: bazy danych (w tym autonomiczne), analityka, uczenie maszynowe, integracja aplikacji, aplikacje budowane w modelu LowCode/NoCode, Kubernetes, DevOps, rozwiązania dla VMware i wiele innych.

Scenariusz 4: sztuczna inteligencja, czyli nie musisz znać Pythona

Aby używać usług z zakresu algorytmów sztucznej inteligencji w OCI, nie musisz znać Pythona i być ekspertem od trenowania zaawansowanych modeli. Choć trzeba przyznać, że na pewnym etapie może się to przydać. Oczywiście w OCI istnieje całkiem bogate portfolio narzędzi dla wytrawnych analityków z usługą Data Science Cloud na czele, ale to, co pokazuje siłę AI w chmurze – szczególnie z perspektywy dewelopera aplikacji – to użycie modeli realizujących określone zadania i udostępnionych w postaci przyjaznego API.

Obecnie możemy skorzystać z usług z obszaru NLP, czyli przetwarzania języka naturalnego, w tym translacji tekstów, badania sentymentu, klasyfikacji i określania słów kluczowych, a także usług z zakresu speech-2-text, czyli rozpoznawania mowy. Są też usługi pomocne w przekształceniu dokumentów (w tym tych zawierających skomplikowane tabele) w dane cyfrowe (przydaje się np. przy automatycznej digitalizacji faktur). Również w zakresie przetwarzania obrazu (AI Vision) mamy w OCI gotowe modele oraz możliwość bardzo prostego trenowania ich do rozpoznawania obiektów na obrazach.

Co możemy mieć za 10 000 USD rocznie? 10 modeli AI do rozpoznawania obiektów na obrazach, możliwość trenowania go i korzystania z tego modelu. A w tym:

  • model: dane do trenowania i testowania modelu: 500 GB, czas jego trenowania: 48 godzin, liczba odpytań modelu w ramach testów i po wytrenowaniu: 100 000,
  • usługi płatne: Object Storage, Data Labeling, OCI Vision Service.

Roczny koszt tego typu usług w OCI to 1000 USD, czyli za 10 000 USD możemy wytrenować i używać 10 takich modeli.

Ceny rozwiązań chmurowych, czyli jak rozsądnie wydawać?

Na zakończenie kilka refleksji na temat kosztów chmury. Oto kilka aspektów.

1. Kontrola obecnej utylizacji i budżetów

W Oracle Cloud Infrastructure istnieją odpowiednie narzędzia, które pozwolą sprawdzić bieżące i historyczne koszty w podziale na różne kategorie. Dużo zależy od tego, jak zorganizujesz strukturę konta chmurowego. Im będzie ona bardziej przejrzysta i będzie odpowiadać Twojej strukturze działania (np. projekty, rodzaje środowisk, departamenty firmy itp.), tym dokładniej będziesz mógł alokować i wskazywać koszty korzystania z chmury. Co więcej, mechanizmy ustalania budżetów, limitów i uprawnień pomogą w ograniczaniu wydatków na usługi.

2. Ukryte koszty chmury, o których należy wiedzieć

Projektując rozwiązanie w chmurze, często skupiamy się na kluczowych składnikach architektury, zakładając, że pewne usługi już są i nie musimy ich uwzględniać w kalkulacjach, albo ich model bilingowy jest tak skomplikowany, że trudno dokładnie oszacować koszty. Tutaj właśnie widzimy „miłą” cechę OCI, jaką jest prostota cennika i duża liczba bezpłatnych usług. Jest nią np. połączenie VPN między własną siecią a chmurą. Tymczasem większość kluczowych dostawców chmury obliczeniowej pobiera opłaty za ustanowienie takiego połączenia.

3. Warto zapoznać się z cennikiem danej chmury, a może nawet porównać go do alternatywnych rozwiązań

Jest to dosyć żmudna i czasochłonna praca. Dla ułatwienia wykonałem analizę kosztów chmur od trzech liderów rynku oraz OCI.

Wziąłem pod uwagę koszt podstawowej usługi, jaką jest maszyna wirtualna w chmurze. Poniższa kalkulacja zakłada nieprzerwane działanie maszyny wirtualnej (4 rdzenie procesora, 32 GB RAM i 100 GB dysk) 24 godziny na dobę przez rok.

W przypadku OCI byłoby to 1327 USD w modelu Pay-as-You-Go. W podobnych modelach płatności dla AWS byłoby to 3366 USD, Microsoft Azure 3785 USD, a Google Cloud Platform 3169 USD. Gdyby w tych trzech ostatnich chmurach zarezerwować taką maszynę na rok, to kwoty te nieco spadają, odpowiednio do 2031 USD, 2221 USD i 2050 USD.

Warto przyjrzeć się też usłudze wolumenów blokowych, czyli dysków montowanych do maszyn wirtualnych, na których przechowujemy dane, np. na potrzeby baz danych, składowania danych transakcyjnych itp. Wolumen taki powinien cechować się szybkimi operacjami odczytu, zapisu (75 000 IOPS) oraz dużą przepustowością transferu danych (800 MB/s). Dla 500 GB koszt roczny w Oracle Cloud Infrastructure wynosi 459 USD. Dla pozostałych trzech chmur koszt ten waha się od 6000 USD do nawet ponad 70 000 USD.

OCI jest przeznaczone do takich właśnie zastosowań i widzimy to nie tylko w zakresie rozwiązań technologicznych, lecz także dostosowania cennika do tych potrzeb. Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest koszt transferu danych.

Koszt ten to niekoniecznie tylko koszt danych wysyłanych z chmury przez internet. Często są to koszty transferu pomiędzy regionami tej samej chmury albo wręcz koszty pomiędzy domenami/zonami w ramach regionu. Rachunek za tę część środowiska chmurowego może nas zaskoczyć i jest trudny w dokładnym wyszacowaniu na początku projektu. Przy założeniu limitu 50 TB na miesiąc, koszt danych wysyłanych z chmury przez internet w OCI wynosi 337,96 USD, AWS – 4403,20 USD, Microsoft Azure – 4182,64 USD, a GCP – 3532,80 USD.

OCI w tym zestawieniu prezentuje się atrakcyjnie. Między innymi z tego powodu czołowy gracz na rynku telekonferencji i rozmów video, czyli Zoom, zdecydował się przejść do Oracle Cloud Infrastructure. Powyższe trzy przykłady mogą pokazywać kierunek optymalizacji kosztów dla systemów działających w chmurach.

Rynek chmury publicznej jest ogromny i chociaż OCI wystartowało nieco późno, perspektywy dla tej platformy wydają się obiecujące. W niniejszym materiale zaprezentowałem kilka swoich obserwacji, ale już taka krótka lista pokazuje, że warto rozważyć OCI jako platformę chmurową.

Tomasz Żegleń, Cloud Solution Engineering Leader w Oracle Polska

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *