Branża ITRynek

Trwają prace nad nowelizacją Uchwały w sprawie Wspólnej Infrastruktury Informatycznej Państwa

W piątek, 11 sierpnia 2023 roku rozpoczął się 14-dniowy proces uzgodnień i opiniowania nowelizacji uchwały w sprawie Inicjatywy WIIP. Celem nowelizacji jest przede wszystkim rozwój usług chmurowych dla administracji publicznej. Planowane jest m.in. dostosowanie przepisów do aktualnych potrzeb oraz możliwości nowych technologii.

Trwają prace nad nowelizacją Uchwały w sprawie Wspólnej Infrastruktury Informatycznej Państwa
Źródło: sejm.gov.pl

Zapowiadana nowelizacja ma pozwolić na zwiększenie możliwości wykorzystania usług chmurowych w sektorze administracji publicznej. Przepisy mają zostać zmienione tak, aby jak najwięcej podmiotów z tego sektora mogło skorzystać z dostępnych komercyjnie usług publicznej chmury obliczeniowej, bądź usług dedykowanej rządowej platformy chmurowej.

„Realizacja Inicjatywy WIIP związanej z wykorzystaniem chmury obliczeniowej w administracji publicznej, to krok milowy w tworzeniu nowoczesnego i bezpiecznego państwa” – podkreśla Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji Według niego, rozwijanie Wspólnej Infrastruktury Informatycznej Państwa (WIIP) jest jednym z kluczowych zadań stojących przed resortem cyfryzacji. „Rozwijamy projekt, szukamy jak najprostszych rozwiązań, a jednocześnie zachowujemy najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wymaga to od nas krytycznego spojrzenia na dotychczasowe założenia legislacyjne” – podkreśla Janusz Cieszyński.

Zmiany dotyczące Uchwały w sprawie Inicjatywy Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa mają pozwolić poziomu bezpieczeństwa przetwarzania danych i świadczenia usług elektronicznych w administracji rządowej, obniżenie kosztów przetwarzania danych i efektywności wydatkowania środków w projektach związanych z użyciem infrastruktury IT, a także skrócenie czasu realizacji nowych projektów. Dodatkowo, wykorzystanie WIIP ma przełożyć się na ograniczenie zjawiska wielokrotnego gromadzenia tych samych danych w środowiskach informatycznych poszczególnych instytucji, a także – zniesienie barier technologicznych w obszarze rejestrów publicznych. Docelowo, model chmury obliczeniowej ma stać się głównym sposobem realizacji systemów teleinformatycznych państwa. W ślad za tym pójść ma też zmiana technologii wytwarzania oprogramowania w sektorze publicznym.

Inicjatywa WIIP jest realizowana od 2019 roku i ma na celi podniesienie bezpieczeństwa danych przetwarzanych w systemach teleinformatycznych podmiotów administracji publicznej oraz optymalizację optymalizacja kosztów ich utrzymania.

Projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie Inicjatywy „Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa” (ID409) znajduje się w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów – nr ID409: Projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie Inicjatywy „Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa”.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *