InfrastrukturaCIOArchitektura ITPolecane tematy

Jak dobrze przygotować migrację do chmury? Za nami I konferencja ITwiz!

20 listopada br. w hotelu Sheraton w Warszawie, podczas konferencji ITwiz „Cloud computing – jak dobrze przygotować migrację do chmury”  pokazaliśmy, jakie ryzyka i wyzwania wiążą się z realizacją działań mających na celu przeniesienie istniejących usług oraz zasobów IT do środowisk cloud computing oraz jak się do nich przygotować. Ponad 200 uczestników konferencji podkreślało merytorykę prezentacji i to, że nie ograniczały się one do przedstawienia komercyjnych produktów, ale dotyczyły również dzielenia się doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie cloud computingu.

Jak dobrze przygotować migrację do chmury? Za nami I konferencja ITwiz!
Naszą konferencję otworzyło wystąpienie Karola Okońskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Opowiedział on o planowanym wykorzystaniu chmury obliczeniowej w administracji publicznej w Polsce. Stałymi partnerami w tym projekcie będą: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Centralny Ośrodek Informatyki i NASK.

Od 321 serwerowni do Chmury Rządowej

Polski rząd planuje doprowadzenie do ścisłej współpracy kluczowych instytucji centralnych „w celu zapewnienia bezpiecznych usług infrastrukturalnych w modelu gospodarki współdzielenia dla wszystkich instytucji rządowych i urzędów centralnych”. Zgodnie z raportem Ministerstwa Cyfryzacji z początku 2018 roku, w polskiej administracji zidentyfikowano 321 serwerowni o łącznej powierzchni 19,5 tys. m2, których zasoby to m.in. 1 605 860 GB RAM i 10,5 PB pamięci dyskowej. Aż 87% z tych centrów danych nie spełnia jednak podstawowych standardów technicznych. Łączny, roczny koszt utrzymania rządowej infrastruktury IT wynosi ok. 450 mln zł, z tego 33% to utrzymanie sprzętu IT; 25% – amortyzacja; 13% – licencje oraz 7% – koszty nieruchomości; 6% – koszty mediów i 5% – koszty osobowe.

Ideą Ministerstwa Cyfryzacji jest połączenie istniejących zasobów i zdolności organizacyjnych w efektywnie zarządzaną pulę zasobów wspólnych. W założeniach Ministerstwa Cyfryzacji, rozwiązania współdzielone, oparte na modelu cloud computing miałyby zastąpić częściowo odnawianą infrastrukturę IT, która została w poprzedniej perspektywie unijnej sfinansowana z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Koszt niezbędnych inwestycji szacowany jest na 1 mld USD!” – mówił na naszej konferencji Karol Okoński.

W pierwszym etapie mają powstać wydzielona, bezpieczna sieć oraz zasoby infrastrukturalne dedykowane obsłudze Chmury Rządowej. W kolejnym nastąpi wdrożenie katalogu usług chmurowych w zakresie infrastruktury, platform IT i aplikacji; a potem wprowadzenie modelu zamówień na usługi chmurowe na podstawie umów ramowych z dostawcami komercyjnymi. W Chmurze Rządowej funkcjonować mają: aplikacje dziedzinowe, serwery wirtualne, systemy operacyjne i bazodanowe, moc obliczeniowa, przestrzeń dyskowa oraz usługi związane z bezpieczeństwem.

Uruchomienie pierwszych usług PaaS (Platform-as-a-Service) i IaaS (Infrastructure-as-a-Service) to plan na rok 2019. Jego uzupełnieniem ma być przeprowadzenie centralnego przetargu na określony katalog usług chmurowych w modelu wzorowanym na brytyjskim G-Cloud. W przyszłym roku uruchomiony ma zostać także portal zamawiania tego typu usług. Za 2 lata powstać ma zaś katalog usług SaaS (Software-as-a-Service) dla Chmury Rządowej, które zostaną udostępnione w roku 2020.

Cała prezentacja Ministra Karola Okońskiego dostępna na kanale ITwiz na YouTube

 

Chmura wspiera sektor FinTech

Gościem specjalnym naszej konferencji był Vlad Yatsenko, CTO i współzałożyciel Revolut, jednej z najgłośniejszych dziś firm sektora FinTech. Revolut to ponad 3 mln klientów w Europie i miesięczne transakcje o wartości ponad 3 mld USD. Obecnie firma planuje ekspansję w Ameryce Północnej i Azji. Vlad Yatsenko opowiedział w jaki sposób firma ta wykorzystuje chmurę obliczeniową do wspierania innowacji, jakie są koszty i korzyści z wykorzystania cloud computing w Revolut. Firma ta od początku zdecydowała się postawić na infrastrukturę udostępnianą w modelu cloud computing. Revolut zaczynał od 3 aplikacji i 1 bazy danych, a dziś jest to ok. 80 niezależnych serwisów i 15 baz danych. Infrastruktura ta musi wytrzymać obciążenie ponad 1,2 mln transakcji każdego dnia i ponad 6000 użytkowników jednocześnie korzystających z aplikacji Revolut. Dlatego najważniejszą korzyścią dla Revolut z chmury jest jej łatwa skalowalność, wysoka dostępność, bezpieczeństwo i wydajność. Wszystko zaś zarządzane w modelu Infrastructure-as-a-Code.

Polecamy całą prezentację Vlada Yatsenko na kanale ITwiz na YouTube.

 

W trakcie konferencji ITwiz „Cloud computing – jak dobrze przygotować migrację do chmury” odpowiedzieliśmy na pytania: jak przygotować się do przekazania infrastruktury IT do chmury obliczeniowej; w jaki sposób zarządzać tego typu zasobami; w jakich aspektach działalności rozwiązania cloud computing mogą wspierać organizacje; jak zintegrować własne środowisko z chmurą; jakich zmian organizacyjnych i mentalnych wymaga to od organizacji; jak zarządzać licencjami udostępnianymi w modelu cloud computing; jak projektować rozwiązania korzystające z chmury obliczeniowej; jak powinna wyglądać rola administratorów zarządzających hybrydową infrastrukturą IT. Wszystko zaś na przykładzie konkretnych projektów.

Z własnego data center do chmury

Doświadczeniami w tym zakresie podzielił się m.in. Wojciech Struski, Chief IT Architect, Ringier Axel Springer, który opowiedział, dlaczego Grupa RAS musiała rozpocząć proces migracji do chmury publicznej, pomimo posiadania własnej dojrzałej chmury prywatnej i dlaczego przygotowania do startu przeprowadzki trwały ponad 2 lata. Z cyfrowych wydań Grupy RAS korzysta ok. 30 mln użytkowników w 7 krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a redakcje – w których pracuje 800 dziennikarzy – znajdują się w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Budapeszcie i Belgradzie. W 2013 roku Grupa miała 5 własnych centrów danych i korzystała z usług jednej chmury publicznej, a rozwój infrastruktury odbywał się w 5 lokalizacjach. Wówczas zdecydowano, że nadzór nad nią będzie miała jedna osoba, CTO Grupy RAS. W roku 2014 zaczęto projekt standaryzacji wykorzystywanych rozwiązań. Redakcje wymagały jednak nie tylko sprawnej infrastruktury, lecz także dodatkowych funkcjonalności, związanych m.in. z zaawansowaną analityką, personalizacją treści, systemami rekomendacyjnymi, Machine Learning itd. Wówczas Grupa RAS zdecydowała, że nie będzie ich rozwijać samodzielnie, ale skorzysta z gotowych rozwiązań w chmurze. Z wyliczeń TCO wyszło, że inwestycja zwróci się w ciągu 5 lat, uwzględniając w tym czas na migrację w latach 2018-2020.

Z kolei Marcin Mazurek, Engineering Director w Allegro, podzielił się pozytywnymi i negatywnymi niespodziankami, jakie czekały ten największy, polski serwis aukcyjny przy wchodzeniu w chmurę obliczeniową i dlaczego stała się ona tylko jednym, a nie głównym elementem rozwiązań technicznych Allegro. Firma ta ma ponad 39 mln użytkowników, a jej przychody z e-commerce wynoszą ok. 8 mld USD. Allegro korzysta z 2 serwerowni, w których działa kilka tysięcy urządzeń i setki usług zbudowanych w architekturze mikroserwisów.

Na wybór docelowej platformy chmurowej wpływ miało kilkanaście lat rozwoju technologii IT w Allegro. Analizując dostępne rozwiązania, przedstawiciele firmy chcieli odpowiedzieć na 3 podstawowe pytania: czy będzie taniej, bardziej elastycznie i szybciej? Głównymi założeniami projektu były: integracja własnego środowiska z dostawcą chmury, wykorzystanie natywnych rozwiązań cloud computing, precyzyjne zarządzanie kosztami, skuteczne i proaktywne zarządzanie bezpieczeństwem danych oraz Compliance. Po trzech kwartałach Allegro korzystało z funkcjonalności cloud computing, takich jak: SQL Analytics (Big Data), Machine Learning, Static Content Serving (5stores, pictures) oraz Compute Power (GKE, K8S, OpBox). Po pierwszych miesiącach pojawiły się jednak pierwsze problemy związane z: partnerami technicznymi, umowami, regionalizacją danych czy potencjalnym vendor lock-in w kontekście specjalizacji. Dlatego, jak zauważa Marcin Mazurek, ważne jest to, aby przed rozpoczęciem projektu odpowiedzieć sobie uczciwie na pytanie, dlaczego w ogóle wchodzimy do chmury?

Maciej Wolski, Datacenter Services Lead w Sidel, przedstawił natomiast wzloty i upadki procesu migracji do chmury infrastruktury IT tego międzynarodowego producenta opakowań. Marcin Banacki, Head of Platform Development, Millennium Goodie w Banku Millenium, zaprezentował zaś wnioski z wykorzystania gotowych narzędzi dostępnych w chmurze obliczeniowej przy budowie platformie smart-shoppingowej Goodie. Z kolei najlepsze i najgorsze praktyki negocjowania kontraktów na usługi chmurowe przedstawi Łukasz Węgrzyn, Partner w kancelarii SSW Pragmatic Solutions.

Polecamy całą prezentację Łukasza Węgrzyna na kanale ITwiz na YouTube.

 

Partnerem generalnym konferencji ITwiz „Cloud computing – jak dobrze przygotować migrację do chmury” był Oracle. Partnerem strategicznym został Atman. Partnerami merytorycznymi byli: Aruba Cloud, Citrix, Commvault, Dassault Systèmes, Innergo Systems, Netia i Veeam. Partnerem zostali zaś Alibaba Cloud, ABC DataT-Systems Polska, a wśród wystawców były firmy: Oktawave i MAIN, należący do Grupy EIP.

Wszystkie prezentacje dostępne są na stronie konferencji.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *