CyberbezpieczeństwoPolecane tematy

Niemiecki regulator domaga się usunięcia zagrażających bezpieczeństwu błędów z popularnych procesorów

Niemieckie Federalne Biuro Bezpieczeństwa Informatycznego (BSI) oficjalnie wezwało producentów popularnych procesorów do rozwiązania wykrytych w nich ostatnio problemów z bezpieczeństwem. Zdaniem urzędników, stanowią one realne zagrożenie dla użytkowników i powinny zostać jak najszybciej usunięte – choć przedstawiciele BSI przyznają, że nie będzie to prosta operacja.

Niemiecki regulator domaga się usunięcia zagrażających bezpieczeństwu błędów z popularnych procesorów

Oświadczenie wydane przez Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik (BSI) dotyczy całej serii najróżniejszych luk w zabezpieczeniach i innych problemów z bezpieczeństwem, wykrytych w ostatnim czasie m.in. w procesorach firm ARM, AMD oraz Intel – choć z naciskiem na wykryty niedawno atak o nazwie Spectre-Next Generation. Jego nazwa nawiązuje do wykrytej w styczniu luki Spectre, która wraz z drugim problemem – Meltdown – od kilku miesięcy spędza sen z oczu użytkowników komputerów i administratorom serwerów – szerzej o tej sprawie pisaliśmy w artykule „Meltdown i Spectre: krajobraz po katastrofie”.

Jeśli chodzi o nowe luki, to ze wstępnych analiz wynika, że pozwalają one na skuteczne zaatakowanie komputera wyposażonego w podatny procesor i wykradanie z niego poufnych danych użytkownika – np. haseł czy kluczy szyfrujących. Dodajmy, iż na problem Spectre-Next Generation składa się tak naprawdę osiem różnych błędów i podatności, wykrytych w procesorach Intela i ARM. Trwają ustalenia, czy problem dotyczy również produktów AMD. Warto dodać, że obecnie zagrożenie jest tylko teoretyczne – nową metodę wykorzystania luki w CPU do wykradania danych udało się potwierdzić w warunkach laboratoryjnych, jednak do tej pory nie zaobserwowano przypadków wykorzystania jej do przeprowadzania realnych ataków na użytkowników.

Przeczytaj również
Hybrydowy SD-WAN od Orange – efektywna łączność i łatwe zarządzanie wielooddziałową firmą

Przedstawiciele BSI wolą jednak dmuchać na zimne. Domagają się oni od producentów procesorów, by jak najszybciej przygotowali choćby tymczasowe metody zabezpieczenia się przed atakiem – tak, by użytkownicy mogli zminimalizować ryzyko udanego ataku ze strony hakerów. Jednocześnie, przedstawiciele niemieckiego regulatora oświadczyli, że zdają sobie sprawę z faktu, iż obecnie definitywne rozwiązanie problemu nie jest możliwe. Stąd też dopuszczalna jest możliwość wprowadzenie rozwiązań tymczasowych.

Co istotne, w piśmie BSI nie wskazano bezpośrednio adresatów owego apelu; mowa jest w nim ogólnie o „producentach procesorów”. Dodajmy, że urzędnicy zaapelowali również przy okazji do producentów oprogramowania wirtualizacyjnego oraz dostawców usług chmurowych – mają oni sprawdzić, czy wykryte w procesorach luki nie stanowią zagrożenia również dla ich klientów.

Przedstawiciele wszystkich trzech firm, których potencjalnie może dotyczyć ów problem, na razie nie odnieśli się formalnie do stanowiska BSI – Intel i AMD oświadczyli jednak wcześniej, że analizują informacje o błędach, współpracują ze specjalistami, którzy je wykryli i w razie potrzeby będą podejmować działania na rzecz rozwiązania problemu. ARM na razie nie komentuje sprawy.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *