BiznesRynekPolecane tematy

Raport Ericsson: 3 na 4 polskich przedsiębiorców uważa, że sieć 5G rozkręci gospodarkę

Polskie firmy czekają na szybkie wdrożenie technologii 5G, której potencjał ma pomóc w rozwoju krajowej gospodarki. Aż 71,5% przedsiębiorców uważa, że technologia ta zwiększy jej konkurencyjność wobec innych krajów Unii Europejskiej, a tylko 3% zdecydowanie wyklucza taką możliwość – wynika z badania Ericsson Polska zrealizowanego we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Skandynawsko-Polską Izbą Gospodarczą.

Raport Ericsson: 3 na 4 polskich przedsiębiorców uważa, że sieć 5G rozkręci gospodarkę

Jak wskazuje badanie, nadzieje na polepszenie koniunktury dzięki technologii 5G widzą przede wszystkim managerowie średnich przedsiębiorstw (50-249 pracowników), tak odpowiadało 75,6% z nich. Respondenci optymistycznie podchodzą też do prognoz wprowadzenia technologii 5G w miastach i głównych szlakach transportowych w Polsce do 2025 roku. 62,3% jest przekonanych o tym, że stanie się to właśnie w tym terminie, a 13% uznaje taki scenariusz za wielce prawdopodobny. „Technologia ta umożliwi rozwój nowych usług, ekosystemów i nowych źródeł przychodów dla polskich firm. Jednak wykorzystanie tego potencjału wymaga inwestycji w technologie, a także rozwoju przedsiębiorstw, wypracowania nowych modeli wprowadzania produktów i usług na rynek oraz dostosowań o charakterze organizacyjnym w skali infrastruktury krajowej” – mówi Martin Mellor, szef polskiego oddziału firmy Ericsson.

Bariery stojące przed wdrożeniem 5G w Polsce

Większość z ponad 100 „przebadanych” managerów interesuje się nowymi technologami i potrafi wskazać wyzwania stojące przed wdrożeniem technologii 5G  w Polsce. Ponad połowa (51,3%) średniej wielkości przedsiębiorstw jako główne bariery wskazała obawy związane z bezpieczeństwem i kontrolą danych. 46% ogółu respondentów kolejną przeszkodą, która mogłaby opóźnić wprowadzenie tej technologii w Polsce widzi w budowie infrastruktury sieci. Za równie problematyczne respondenci uznali obawy związane z negatywnym wpływem technologii 5G na zdrowie (42%). Tymczasem według Światowej Organizacji Zdrowia nie ma wystarczających dowodów potwierdzających szkodliwe oddziaływanie pola elektromagnetycznego o natężeniu wykorzystywanym w telekomunikacji na ludzkie zdrowie.

Przeczytaj również
Atman uruchomi kolejne centrum danych w Warszawie

Raport Ericsson: 3 na 4 polskich przedsiębiorców uważa, że sieć 5G rozkręci gospodarkę

Akcelerator Technologii 5G w ŁSSE czeka na startupy

Wyróżnikiem łączności 5G jest kilkudziesięciokrotnie wyższa szybkość transmisji danych w porównaniu do LTE oraz praktycznie brak opóźnień (0,1 ms). Dzięki temu przedsiębiorstwa inwestując w nowoczesne narzędzia np. łączące sztuczną inteligencję, analizę danych i 5G, będą w stanie realizować równolegle wiele procesów w czasie rzeczywistym, co pozwoli na zdobycie realnej przewagi konkurencyjnej w swojej branży, przekonują przedstawiciele Ericsson. „Polscy przedsiębiorcy mogą już testować swoje pomysły w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W tym roku zainaugurowaliśmy pierwszy w kraju przemysłowy Akcelerator Technologii 5G, czyli program wspierający rozwój innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących w sposób znaczący technologię 5G lub 5G ready (architekturę Non-Standalone 5G) w przedsiębiorstwach” – informuje Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., partner badania Ericsson Polska. Program ten stwarzać ma startupom możliwość pracy na żywym organizmie: instalowanie urządzeń przy liniach produkcyjnych, na pojazdach czy w halach magazynowych wybranych partnerów, pracę z realnymi danymi oraz działania z klientem końcowym.

Polska u progu technologii 5G

Technologia 5G jest już dostępna w Polsce, ale konieczne jest przydzielenie odpowiednich pasm i częstotliwości. Komisja Europejska oczekuje, że do 2025 r. kraje członkowskie będą posiadać szerokie pokrycie siecią 5G. Jak informują przedstawiciele Ericsson, od 2015 r. firma zainstalowała blisko 5 mln stacji bazowych gotowych obsłużyć 5G, z których spora część znajduje się w Polsce. Wszystkie czekają na zdalne uruchomienie. Ericsson ogłosił także uruchomienie komercyjnej sieci 5G z operatorem Polkomtel. Wiosną planowane jest zaś uruchomienie badawczej sieci 5G firmy na Politechnice Łódzkiej.

Przeczytaj również
Pandemia zmieniła priorytety biznesu, jakie zmiany oczekiwań względem IT przyniesie 2021 rok?
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *