BiznesRynekPolecane tematy

Raport Ericsson: 3 na 4 polskich przedsiębiorców uważa, że sieć 5G rozkręci gospodarkę

Polskie firmy czekają na szybkie wdrożenie technologii 5G, której potencjał ma pomóc w rozwoju krajowej gospodarki. Aż 71,5% przedsiębiorców uważa, że technologia ta zwiększy jej konkurencyjność wobec innych krajów Unii Europejskiej, a tylko 3% zdecydowanie wyklucza taką możliwość – wynika z badania Ericsson Polska zrealizowanego we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Skandynawsko-Polską Izbą Gospodarczą.

Raport Ericsson: 3 na 4 polskich przedsiębiorców uważa, że sieć 5G rozkręci gospodarkę

Jak wskazuje badanie, nadzieje na polepszenie koniunktury dzięki technologii 5G widzą przede wszystkim managerowie średnich przedsiębiorstw (50-249 pracowników), tak odpowiadało 75,6% z nich. Respondenci optymistycznie podchodzą też do prognoz wprowadzenia technologii 5G w miastach i głównych szlakach transportowych w Polsce do 2025 roku. 62,3% jest przekonanych o tym, że stanie się to właśnie w tym terminie, a 13% uznaje taki scenariusz za wielce prawdopodobny. „Technologia ta umożliwi rozwój nowych usług, ekosystemów i nowych źródeł przychodów dla polskich firm. Jednak wykorzystanie tego potencjału wymaga inwestycji w technologie, a także rozwoju przedsiębiorstw, wypracowania nowych modeli wprowadzania produktów i usług na rynek oraz dostosowań o charakterze organizacyjnym w skali infrastruktury krajowej” – mówi Martin Mellor, szef polskiego oddziału firmy Ericsson.

Bariery stojące przed wdrożeniem 5G w Polsce

Większość z ponad 100 „przebadanych” managerów interesuje się nowymi technologami i potrafi wskazać wyzwania stojące przed wdrożeniem technologii 5G  w Polsce. Ponad połowa (51,3%) średniej wielkości przedsiębiorstw jako główne bariery wskazała obawy związane z bezpieczeństwem i kontrolą danych. 46% ogółu respondentów kolejną przeszkodą, która mogłaby opóźnić wprowadzenie tej technologii w Polsce widzi w budowie infrastruktury sieci. Za równie problematyczne respondenci uznali obawy związane z negatywnym wpływem technologii 5G na zdrowie (42%). Tymczasem według Światowej Organizacji Zdrowia nie ma wystarczających dowodów potwierdzających szkodliwe oddziaływanie pola elektromagnetycznego o natężeniu wykorzystywanym w telekomunikacji na ludzkie zdrowie.

Raport Ericsson: 3 na 4 polskich przedsiębiorców uważa, że sieć 5G rozkręci gospodarkę

Akcelerator Technologii 5G w ŁSSE czeka na startupy

Wyróżnikiem łączności 5G jest kilkudziesięciokrotnie wyższa szybkość transmisji danych w porównaniu do LTE oraz praktycznie brak opóźnień (0,1 ms). Dzięki temu przedsiębiorstwa inwestując w nowoczesne narzędzia np. łączące sztuczną inteligencję, analizę danych i 5G, będą w stanie realizować równolegle wiele procesów w czasie rzeczywistym, co pozwoli na zdobycie realnej przewagi konkurencyjnej w swojej branży, przekonują przedstawiciele Ericsson. „Polscy przedsiębiorcy mogą już testować swoje pomysły w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W tym roku zainaugurowaliśmy pierwszy w kraju przemysłowy Akcelerator Technologii 5G, czyli program wspierający rozwój innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących w sposób znaczący technologię 5G lub 5G ready (architekturę Non-Standalone 5G) w przedsiębiorstwach” – informuje Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., partner badania Ericsson Polska. Program ten stwarzać ma startupom możliwość pracy na żywym organizmie: instalowanie urządzeń przy liniach produkcyjnych, na pojazdach czy w halach magazynowych wybranych partnerów, pracę z realnymi danymi oraz działania z klientem końcowym.

Polska u progu technologii 5G

Technologia 5G jest już dostępna w Polsce, ale konieczne jest przydzielenie odpowiednich pasm i częstotliwości. Komisja Europejska oczekuje, że do 2025 r. kraje członkowskie będą posiadać szerokie pokrycie siecią 5G. Jak informują przedstawiciele Ericsson, od 2015 r. firma zainstalowała blisko 5 mln stacji bazowych gotowych obsłużyć 5G, z których spora część znajduje się w Polsce. Wszystkie czekają na zdalne uruchomienie. Ericsson ogłosił także uruchomienie komercyjnej sieci 5G z operatorem Polkomtel. Wiosną planowane jest zaś uruchomienie badawczej sieci 5G firmy na Politechnice Łódzkiej.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *