Trendy 2021: Hot or Not

Trendy 21: HOT or NOT? Typuje Artur Groszek, PKN Orlen

Cyberbezpieczeństwo nowego wzoru, ERP jako platforma procesowa i racjonalizacja podejścia do chmury – takie m.in. gorące typy w przestrzeni technologiczno-biznesowej wskazał Artur Groszek, dyrektor wykonawczy ds. informatyki w PKN Orlen. A “zimne”? M.in. robotyzację traktowaną jako panaceum na wszystkie bolączki. 

Trendy 21: HOT or NOT? Typuje Artur Groszek, PKN Orlen

Przedstawiamy ciąg dalszy naszych dyskusji o w cyklu Trendy 21: “hot or not”. Na łamach „ITwiz” pytamy CXO, ekspertów i naukowców o prognozy odnośnie technologii, trendów i zjawisk technologicznych. Ich odpowiedzi to migawka, zapis chwili, zdjęcie w czasie. Krótko i na temat.

Zapraszamy do lektury i komentowania – także podczas spotkań CXO HUB!

  • Które technologie, podejścia lub zjawiska wynikające ze stosowania technologii właśnie zyskują na znaczeniu?
  • Co okazuje się odpowiedzią na potrzeby firm i użytkowników nowych technologii?
  • Które rozwiązania okazują się niewypałem i schodzą ze sceny?
  • Co jest „hot”, a co „not hot” we współczesnych technologiach?

Oto, jak typuje Artur Groszek, dyrektor wykonawczy ds. informatyki PKN Orlen.

HOT

Nowe podejście do prywatności użytkownika

Człowiek nie może być traktowany jak produkt, konieczne jest zbilansowanie wartości usług jakie otrzymuje użytkownik od cyfrowych dostawców z kosztem jaki ponosi. I ten koszt powinien być jasny a nie ukryty pod pozorem „dopasowania oferty”. Relacja biznesowa – również z klientem indywidualnym – powinna być oparta na wzajemnym szacunku. Jest to także miarą odpowiedzialności i dojrzałości sposobu, w jaki firma wykorzystuje technologię.

Machine learning

Przed nami coraz bardziej dojrzałe zastosowania uczenia maszynowego – w tym w zastosowaniach przemysłowych i bezpieczeństwa.

Przemysłowe 5G

Przy jego zastosowaniu rośnie możliwość zwiększenia gęstości sensorów i ich mobilność, możliwości sterowania i rozbudowa narzędzi mobilnych dla pracowników o rozszerzoną rzeczywistość.

Zarządzalne cyberbezpieczeństwo nowego wzoru

Potrzebne jest i pojawia się nowe podejście do bezpieczeństwa. Jego efektem jest szeroko rozumiane i zdywersyfikowane zarządzanie cyberbezpieczeństwem – zarówno jako element każdego budowanego rozwiązania jak i jako zestaw narzędzi monitorujących i defensywnych, czy aktywnie identyfikujących luki. Nie zapominajmy też o świadomości cyberzagrożeń u naszych pracowników.

ERP jako platforma procesowa

Zarządzanie złożonością rozwiązań IT w dużych organizmach gospodarczych. Nowe rozwiązania systemowe pozwalające na organizację obsługi wspólnych procesów biznesowych w grupach kapitałowych bez konieczności ujednolicania ERP, generalnie ewolucja ERP w kierunku platform procesowych poprzez stabilne API pozwalających na bardziej elastyczne podejście do realizacji projektów dla różnych obszarów biznesu.

Racjonalizacja podejścia do chmury

Coraz powszechniej – co odbieram z ulgą – dostrzega się, że chmura to nie jest lekarstwo na wszystkie problemy i w niektórych zastosowaniach czy klasach informacji zachowanie kontroli jest niezbędne. I nie przekona mnie, ani nie wystarczy przekonywanie, że „wszystko jest szyfrowane” i „wszystko będzie dobrze”. Priorytet ma koncentracja na usługach dodanych, na unikalnych produktach ale z zachowaniem szacunku do autonomii klienta, do jego wolności wyboru technologii w przyszłości.

NOT HOT

Robotyzacja bez głowy

Ponieważ nie jestem w ogóle fanem cudownych panaceów na wszystkie bolączki IT – to dotyczy to także trendu robotyzacji. Są ciekawe zastosowania robotów, ale moim zdaniem w większości przypadków wystarczy porządnie wykonać analizę problemu, który chcemy rozwiązać, poszukać jego źródeł i usunąć przyczyny. Droga na skróty często kończy się niekontrolowanym rozrostem architektury aplikacji i kosztami utrzymania, które przewyższają koszt usunięcia pierwotnej przyczyny.

Cyfryzacja jak mantra i mimikra

Digitalizacja rozumiana jako cel sam w sobie, w oderwaniu od rzeczywistych potrzeb biznesowych. Często stosowana jako tarcza dla braku rzeczywistego pomysłu na zmianę – do niedawna świetny sposób na ukrycie się i przeczekanie, teraz wreszcie coraz częściej głośno padają pytania sprawdzające: o cel, efekt, koszt – sens. W PKN Orlen program cyfryzacji realizujemy w ścisłej współpracy z biznesem i ze świadomością efektów finansowych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *