Biznes

W 2023 roku dwie trzecie firm planuje zwiększyć budżet IT

Nawet 81% przedsiębiorstw nie zrealizowało swoich celów dotyczących cyfryzacji, wskazują analitycy Gartnera. Dlatego 2 na 3 dyrektorów finansowych planuje zwiększenie wydatków na IT w 2023 roku. Jednym z głównych obszarów inwestycyjnych ma być automatyzacja za pomocą platform low-code.

W 2023 roku dwie trzecie firm planuje zwiększyć budżet IT

Analitycy Gartnera wskazują trzy obszary, na które firmy powinny zwrócić uwagę w kontekście przyspieszenia cyfryzacji. Po pierwsze, wysokie stopy procentowe odcinają przedsiębiorców od inwestycji, a inflacja napędza spiralę płacową. Po drugie, stała, od dłuższego czasu, niewystarczająca liczba specjalistów IT hamuje rozwój firm. I w końcu, spowolnienie cyfryzacji blokuje innowacyjność, a tym samym odbiera argumenty firmom, które nie są w stanie konkurować między sobą na wolnym rynku.

Robotyzacja wspiera, a nie zastępuje

Powszechna robotyzacja nadal wiąże się z wieloma obawami. Często uważa się ją za zagrożenie i rewolucję na rynku pracy – rewolucję, która co prawda może przynieść bardzo pozytywne skutki, ale jednocześnie uderzyć w pracowników. I faktycznie, z ankiety Gartner 2021 I&O Leaders Survey wynika, że 80% ekspertów wskazuje automatyzację za najlepszy sposób zwiększenia efektywności firmy. Jednocześnie, jak wynika z Barometru Polskiego Rynku Pracy Personnel Service, 77% Polaków nie zna nikogo, kto straciłby pracę w związku z wdrożeniem automatyzacji.

Należy bowiem pamiętać, że RPA (Robotic Process  Automation) odpowiada w znacznej mierze za automatyzację powtarzalnych, monotonnych zadań, które w szerszej perspektywie zabierają pracownikom czas, który mogliby spożytkować na dużo ważniejsze z biznesowego punktu widzenia projekty. Robotyzacja ma zatem w głównej mierze wspierać pracowników, a nie ich zastępować.

Inwestycje w IT sposobem na recesję

Firmy działające w postpandemicznym świecie dołączają do cyfrowej rewolucji, jednak zgodnie z badaniami Gartnera, aż 81% z nich przyznaje, że nie zrealizowały jeszcze celów, które stawiają sobie w tym obszarze. Właśnie dlatego, mimo mniejszych środków inwestycyjnych i wysokich płac specjalistów IT, wspomniane dwie trzecie dyrektorów finansowych deklaruje, że zwiększy budżety technologiczne w 2023 roku.

Rynek od lat szuka sposobu, by sprawnie przesiąść się na zaawansowane rozwiązania technologiczne wspierające biznes pomimo niewystarczającej liczby specjalistów IT. Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że tylko w Polsce 42% wakatów technologicznych jest trudnych do obsadzenia, 64% firm zatrudnia mniej specjalistów IT niż planowało, a co piąty projekt musiał zostać zawieszony ze względu na brak personelu posiadającego odpowiednie kompetencje cyfrowe.

Przyszłość z cyfrowych klocków

Dynamicznie rozwijającą się technologią, która adresuje zdecydowaną większość obecnych wyzwań, jest low-code. Platformy tej klasy to środowiska umożliwiające budowę w pełni funkcjonalnych aplikacji z cyfrowych klocków. Według ekspertów Gartnera, do 2025 roku 70% działań związanych z dostarczaniem aplikacji będzie się odbywać za pomocą narzędzi typu low-code

“Platformy low-code umożliwiają tworzenie zaawansowanych rozwiązań do digitalizacji i automatyzacji praktycznie wszystkich procesów biznesowych. Innymi słowy: low-code może stanowić kręgosłup firmowego IT, który pomoże uporządkować, zoptymalizować, zdigitalizować i zautomatyzować wszystkie procesy zachodzące w firmie” – mówi Łukasz Semeniuk, dyrektor handlowy Webcon. “Nasi rodzice, czytający nam ,Bajki robotów’ Lema, nie przypuszczali, że pojadą po polskich drogach elektrycznymi samochodami, połączą się z wnukami przez video-komunikator, a w banku zostaną obsłużeni telefonicznie przez bota, który potrafi rozwiązać w niektórych instytucjach nawet połowę problemów. A jednak, to jest nasza rzeczywistość. W Webcon na co dzień pomagamy średnim i dużym firmom wejść do świata cyfrowej transformacji, która nie za dekady, ale tu i teraz stanowi niezawodne wsparcie w obliczu kolejnych wyzwań gospodarki” – podsumowuje.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *