Branża ITBiznesRynek

W branży technologicznej będzie rosła liczba fuzji i przejęć

Rosnąca liczba dojrzałych spółek technologicznych w portfelach funduszy inwestycyjnych, wymuszone przez rynek przyspieszenie osiągania rentowności przez firmy z segmentu venture capital oraz spadek wycen – to wszystko powinno przełożyć się na wzrost liczby fuzji i przejęć w tym sektorze, wynika z analiz Bain & Company. Ponadto, pierwszy raz od wielu lat, kupujący mogą liczyć na poprawę swojej pozycji negocjacyjnej.

W branży technologicznej będzie rosła liczba fuzji i przejęć

Jak szacują eksperci Bain & Company, obecnie nawet 44% spółek technologicznych znajduje się w portfelach funduszy dłużej niż cztery lata, a 15% od ponad sześciu lat. Tak wysoki odsetek, nienotowany od ponad dekady, jest efektem ograniczenia liczby fuzji i przejęć w branży od III kwartału 2022 roku.

W rezultacie uczestnicy rynku spodziewają się w najbliższych trzech latach fali wyjść z inwestycji w sektorze technologicznym, w tym sprzedaży spółek, które zostały zakupione w latach 2018-2021 za ponad 700 mld dolarów. Obserwowany od roku trend spadkowy na rynku fuzji i przejęć może więc ulec zmianie. W 2023 roku kwartalna wartość transakcji związanych z wyjściami z inwestycji w sektorze wyniosła średnio 20 mld dolarów, co stanowiło znaczący spadek w porównaniu do roku 2021 i 2022, kiedy wyniosła ona odpowiednio 107 mld i 75 mld dolarów.

Jednocześnie wartość środków przeznaczonych na inwestycje przez inwestorów finansowych (tzw. „dry powder”) pozostaje na podobnym poziomie, co może spowodować, że kiedy aktywność na rynku transakcji powróci, to kupujący mogą być w lepszej pozycji niż przed ostatnim spowolnieniem. Spowoduje to, że największy czynnik wzrostu wartości spółek technologicznych w ostatnich latach – wzrost mnożnika zysku przyjmowanego do wycen – może przestać spełniać swoją rolę.

Aby zapewnić odpowiednie zwroty na spółkach znajdujących się obecnie ich portfelach, inwestorzy powinni skupić się zatem na budowaniu wartości przedsiębiorstw poprzez zwiększanie efektywności modeli sprzedaży i marketingu, poprawę produktywności i poszukiwanie nowych obszarów rozwoju, uważają specjaliści.

“W ostatnich latach szalonego wzrostu, spółki technologiczne często zaniedbywały optymalizację efektywności w różnych obszarach swojej działalności. Paradoksalnie jest to dzisiaj nie najgorsza wiadomość, oznaczająca, że duża część z nich ma rezerwy wartości, które mogą zostać uwolnione przez dobrze zaplanowane programy poprawy efektywności” – komentuje Paweł Szreder, partner w Bain & Company.

Rośnie zainteresowanie spółkami wdrażającymi rozwiązania oparte o AI

Ważnym czynnikiem stymulującym rynek jest rozwój technologii i usług opartych na sztucznej inteligencji. Na rynku fuzji i przejęć rośnie w związku z tym zainteresowanie spółkami zajmującymi się uczeniem maszynowym i wdrażaniem rozwiązań opartych o AI. Ich udział w puli transakcji typu venture i na wczesnym etapie rozwoju wzrósł ponad dwukrotnie w pierwszym półroczu 2023 roku.

“Wraz z nowymi usługami technologia wkracza w nowe obszary i staje się coraz ważniejsza dla każdej dziedziny życia. Inwestorzy to dostrzegają i szukają okazji, które przyniosą zyski dzięki upowszechnieniu kolejnych przełomowych rozwiązań. Ich zainteresowanie branżą dodatkowo wzrosło, gdy po wielu latach spadły średnie wyceny spółek” – podsumowuje Paweł Szreder.

Cała analiza “Technology report 2023. Reset and Reinvent: The Thriving Landscape of Tech Innovation”, dostępna jest pod poniższym linkiem.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *