InfrastrukturaRynek

Wybór odpowiedniego procesora jednym z czynników zmniejszających zużycie energii i ślad węglowy

Jak wynika z raportu opublikowanego przez AMD w partnerstwie z ekspertami 451 Research, niemal połowa ankietowanych decydentów stwierdza, że ich infrastruktura IT odpowiada za większość (25% wskazań respondentów) lub całkowity (19%) wpływ ich firm na środowisko. W związku z tym organizacje wytyczyły sobie odpowiednie cele redukcji. Jednym z czynników mających wpływ na zmniejszanie śladu węglowego oraz kosztów energii centrów danych jest wymiana procesorów.

Wybór odpowiedniego procesora jednym z czynników zmniejszających zużycie energii i ślad węglowy

Cyfrowa transformacja będzie w dalszym ciągu napędzać rozwój centrów danych przez kolejne dekady, co będzie miało długotrwały wpływ na środowisko, jeśli nie będzie odpowiednio ukierunkowane. Według szacunków 451 Research, w 2019 roku wszystkie centra danych w Stanach Zjednoczonych zużyły ok. 268TWh energii. Stanowi to 6,3% całkowitego zużycia energii w tym kraju. Zatem w samym tylko 2019 roku centra danych i serwerownie w Stanach Zjednoczonych odpowiadały za zużycie energii większe niż całego Meksyku (państwa). A od wspomnianego roku złożona roczna stopa wzrostu zużycia energii w centrach danych wyniosła 2,2%.

Wdrażanie nowych, bardziej efektywnych technologii i modeli operacyjnych będzie więc podstawą dla ograniczania wpływu środowiskowego. Według autorów raportu, wybór odpowiedniego procesora, który pozwala korzystać z mniejszej liczby fizycznych serwerów, jest jednym ze sposobów, jakim firmy mogą się posłużyć przy zmniejszaniu całkowitego zużycia energii i podnoszenia efektywności operacyjnej poprzez redukowanie śladu węglowego oraz zużycia prądu.

I tak, do 2025 roku AMD planuje nawet 30-krotnie zwiększyć efektywność energetyczną w dziedzinie trenowania sztucznej inteligencji i aplikacji dla superkomputerów działających w oparciu o jednostki z akceleratorami. Jeśli uda się zrealizować to założenie, powinno ono przełożyć się na miliardy zaoszczędzonych kilowatogodzin w 2025 roku. Obniży to bowiem zapotrzebowanie na moc takich systemów w przeliczeniu na pojedyncze obliczenie nawet o 97% w ciągu 5 lat – czytamy w raporcie.

Technologie wspierające osiągnięcie celów środowiskowych

Jak się okazuje, modernizacja podstawowej infrastruktury IT (wskazana przez 41% respondentów) oraz przyjęcie usług w chmurze publicznej (36%) to strategie, które klienci najczęściej przyjmują, aby zrealizować swoje cele środowiskowe. Kolejne miejsca zajęły narzędzia do zwiększania wydajności pracowników i współpracy (36%) oraz te do obsługi klientów i handlu (28%).

Technologie najlepiej wspierające osiągnięcie celów środowiskowych:

41% – modernizacja podstawowej infrastruktury IT,
36% – usługi w chmurze publicznej,
36% – narzędzia do zwiększania wydajności pracowników i współpracy,
28% – narzędzia do obsługi klientów i handlu,
27% – narzędzia analityczne/platformy danych/narzędzia do nauki danych,
27% – sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe,
25% – centra danych (w tym kolokacja),
17% – obliczenia brzegowe i rozproszone,
16% – blockchain.

Źródło: 451 Research’s Voice of the Enterprise: Digital Pulse, Environmental Impact 2022

451 Research to ośrodek, który koncentruje się na badaniach i doradztwie w zakresie IT oraz wykorzystania innowacji i możliwości rynkowych. Ponad 100 analityków i konsultantów przygotowuje badania dla ponad 1000 klientów na całym świecie. Ośrodek powstał w 2000 roku i jest częścią S&P Global Market Intelligence.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *