CIOArchitektura ITPolecane tematy

Jak łatwo zrobić stację bazową wykorzystując rozwiązania Ubiquiti Promocja

Artykuł sponsorowany

Trudno wyobrazić sobie rzeczywistość bez Internetu. Postęp technologiczny sprawił, że obecnie jest to element niezbędny zarówno w biznesie, jak i środowisku domowym. W wielu regionach Polski można zaobserwować dynamiczny rozwój sieci kablowych. Klientom końcowym (nie tylko biznesowym) oferuje się dostęp do sieci za pośrednictwem światłowodu, co gwarantuje bezpieczny i bezawaryjny odbiór sygnału. Takie rozwiązanie wymaga jednak zbudowania sieci, a to nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza gdy bierze się pod uwagę opłacalność inwestycji.

Jak łatwo zrobić stację bazową wykorzystując rozwiązania Ubiquiti<span class=sponsorowany> Promocja</span>

Kilku potencjalnych klientów nie stanowi na razie – mimo dopłat z Unii Europejskiej – wystarczającego powodu, by dostawcy usług internetowych zdecydowali się na rozpoczęcie prac. Problemem jest także sam teren i prawa własności. Dlatego – pomimo rozwoju sieci kablowych – nadal możemy spotkać w Polsce prężnie działające sieci oparte o technologię Wi-Fi. Odbiorcy takich usług jeszcze całkiem niedawno mogli czuć się poszkodowani, jednak dzięki dynamicznemu postępowi technologicznemu także oni mogą cieszyć się dobrej jakości połączeniami internetowymi. Rynek oferuje rozwiązania wielu producentów, jednak wykorzystanie urządzeń różnych marek może powodować problemy z kompatybilnością. Warto więc zwracać uwagę tylko na kompleksowe oferty, zawierające pełny zestaw elementów niezbędnych do zbudowania funkcjonalnej sieci bezprzewodowej. Jedną z nielicznych firm specjalizujących się w tej dziedzinie jest Ubiquiti.

Najważniejszym elementem sieci bezprzewodowej jest nadajnik, czyli urządzenie, z którym łączą się klienci. Należy pamiętać, że kluczowym etapem w budowaniu tego typu instalacji jest uszczegółowienie planu, dlatego poza jego umiejscowieniem trzeba rozważyć, w jakiej technologii ma być zbudowany, jak zasilany oraz w jaki sposób uzyska połączenie. Sporym ułatwieniem jest dostęp do wydajnego łącza internetowego w miejscu, gdzie ma powstać nadajnik, w przeciwnym razie trzeba je stworzyć. Ze względu na wpływ na działanie całej sieci, łącze powinno wyróżniać się wydajną i bezawaryjną pracą.

Szeroki wybór urządzeń

Ubiquiti oferuje szereg produktów zapewniających sprawną komunikację. Seria AirFiber – dzięki odseparowaniu toru nadawczego od toru odbiorczego (rozwiązania posiadają dwie zintegrowane anteny) – doskonale sprawdza się w takich połączeniach. Najprostszym z urządzeń tej linii jest AF-5U (cena wynosi 4 507,97 zł) pracujący w paśmie 5 GHz i pozwalający na przesyłanie do 1,2 Gb/s na odległość do 100 kilometrów. Nie zawsze jednak można efektywnie wykorzystać kanały w paśmie 5 GHz, dlatego producent ma swojej ofercie urządzenie AF24HD (kosztujące 13 243,15 zł) pracujące w nielicencjonowanym paśmie 24 GHz, które pozwala na zestawienie połączenia na dystansie 20 km. Dzięki wykorzystaniu nielicencjonowanego pasma o wysokiej częstotliwości użytkownicy mogą mieć pewność, że w najbliższej okolicy nikt z niego nie skorzysta, ponieważ na rynku nie ma zbyt wielu modeli, które na nim bazują. Szukając tańszego rozwiązania warto zastanowić się nad modułem AirFiber X i dobrać do niego dowolną antenę (model jest wyposażony w standardowe złącza RP-SMA). Urządzenia z serii AirFiber posiadają moduł GPS pozwalający na synchronizację okresów nadawania i odbierania, co umożliwia rozmieszczanie w bliskiej odległości kilku takich rozwiązań, bez obaw o wzajemne zagłuszanie.

Wydajne połączenia

Po doprowadzeniu sygnału do nadajnika należy określić technologię dystrybuowania sygnału internetowego. Warto wziąć pod uwagę m.in. dystans, na jakim usługi będą udostępniane, lokalizacje odbiorców oraz możliwe prędkości. Dzięki zróżnicowanej ofercie Ubiquiti kompleksowo wspiera budowę takich rozwiązań. Seria bazowych urządzeń Rocket obejmuje kilka modeli, od podstawowych na 2,4 i 5 GHz obsługujących standard N po nadające sygnał o częstotliwości 3 GHz. Na szczególną uwagę zasługują produkty wspierające standard AC, które pozwalają na tworzenie wydajnych połączeń o większej przepustowości. W ofercie firmy można znaleźć także wiele anten umożliwiających propagację sygnału dookólnie lub sektorowo. Każda z nich obsługuje standard MIMO 2×2, dzięki czemu dostęp do Internetu jest jeszcze szybszy. Anteny dookólne są przeznaczone do stosowania w bazach dla małej liczby klientów znajdujących się w bliskiej odległości od nadajnika. To solidne, bardzo praktyczne urządzenia, które nie posiadają konkurencyjnych odpowiedników prezentujących porównywalną jakość. Największym atutem producenta są anteny sektorowe. Warto zwrócić uwagę na serię Titanium o zmiennym kącie propagacji sygnału. Możliwe do ustawienia kąty to 60, 90 i 120 stopni, co pozwala na znaczną redukcję początkowych kosztów inwestycji i zanotowanie do trzech sektorów zapewniających 360 stopni propagacji sygnału, a w miarę rozbudowy sieci i zwiększenia liczby klientów podpiętych do nadajnika – zwiększanie ilości anten i zmniejszanie kąta. Wszystkie anteny posiadają specjalne mocowania umożliwiające beznarzędziowy montaż urządzeń serii Rocket lub UniFi Outdoor bezpośrednio przy antenie, co skraca długość przyłączy antenowych do niezbędnego minimum i redukuje straty sygnału spowodowane nadmierną długością takich przyłączy.

Czysty sygnał, brak zakłóceń

Jednym z unikatowych rozwiązań Ubiquiti są anteny z serii AirMax AC Sector, dedykowane zastosowaniom w technologii AC. Dzięki bardzo wąskiemu kątowi propagacji (60 i 45 stopni) oraz dobremu ekranowaniu można dowolnie zwiększać liczbę anten na maszcie, bez obaw o zakłócenia. Podobnie jak w przypadku serii AirFiber, niektóre urządzenia z linii Rocket posiadają antenę GPS, co synchronizuje cykle nadawania i odbierania sygnału. Innowacyjną technologią rozwijaną przez producenta jest technologia PRISM, wspierany sprzętowo filtr, który niweluje zakłócenia generowane przez sąsiadujące kanały. Co ciekawe, tego typu rozwiązania oferuje wyłącznie Ubiquiti. Na razie są dostępne tylko dla dedykowanych AC urządzeń Rocket, ale najprawdopodobniej już wkrótce pojawią się także w innych standardach.

Stabilne połączenia

Poza samym nadajnikiem każda sieć wymaga także urządzeń dla użytkowników. Ubiquiti kompleksowo spełnia ich zróżnicowane potrzeby. Firma jest prekursorem przemyślanych modeli klienckich. Jako pierwsza wprowadziła na rynek produkty łączące antenę z urządzeniem odbiorczym, co znacznie ułatwiło proces instalacji. Typ wdrażanych u klienta rozwiązań jest uzależniony od technologii budowy nadajnika i odległości, w jakiej jest rozmieszczony. Klientom znajdującym się w odległości do 2 km od nadajnika dedykowana jest seria Nanostation i Nanostation LOCO (na razie bez opcji obsługi standardu AC). Na większych dystansach doskonale sprawdzają się urządzenia NanoBeam i PowerBeam. Jeśli w zasięgu nadajnika pojawi się klient wymagający indywidualnego łącza, można zastosować wersję PowerBeam ISO, która świetnie radzi sobie w tworzeniu linków na dalekich dystansach i w trudnych warunkach połączeniowych (duże zaszumienie kanałów). Innowacyjna budowa pozwala na większe skupienie wiązki sygnału, co przekłada się na stabilność połączenia, nie wpływając negatywnie na znajdujące się w pobliżu urządzenia radiowe.

Innowacyjne rozwiązania

Ważnym elementem jest również zarządzanie ruchem i zasilanie nadajnika. Ze względu na brak odpowiednich rozwiązań wielu producentów ma z tym problem. Do niedawna należało do nich także Ubiquiti, jednak już w przyszłym roku firma wypuszcza na rynek nowe urządzenie, które ma rozwiązać problem efektywnego zarządzania ruchem w obrębie nadajnika. EdgePoint – bo o nim mowa – w zewnętrznej obudowie jest routerem z możliwością zasilania na maszcie. Jest wyposażone w złącze SFP z mocowaniem na przewód światłowodowy, co pozwala na dostarczenie sygnału poprzez medium światłowodowe bezpośrednio na maszt. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest brak potrzeby montowania dodatkowych skrzynek na urządzenia zasilające i zarządzające, ponieważ wszystko znajduje się na maszcie. Co ważne, każdy zasilacz jest wyposażony w zabezpieczenie przed przepięciami. Przy zastosowaniu przewodów ekranowanych i złączy RJ-45 można wykorzystać dodatkowe zabezpieczenia przed uszkodzeniem w wyniku wyładowań atmosferycznych czy przepięć.

Kompleksowe podejście

Ubiquiti to nie tylko wysokiej klasy sprzęt. Działania firmy koncentrują się także na projektowaniu systemu operacyjnego dedykowanego seriom AirFiber i AirMax. Licencje otrzymuje się razem z urządzeniami, bez dodatkowych opłat związanych z ich utrzymaniem. System wyróżnia się przejrzystością i intuicyjną obsługą. Dokonywanie zmian odbywa się z poziomu przeglądarki. Dzięki ujednoliconej obsłudze administrowanie jest przyjazne dla użytkowników. Prace nad oprogramowaniem CRM, które umożliwi zarządzanie wszystkimi urządzeniami z jednego miejsca, trwają już od dłuższego czasu. Obecnie producent jest w fazie prowadzenia beta-testów, jednak już teraz wiadomo, że jego potencjał jest ogromny. Na razie w sprzedaży dostępny jest tylko dedykowany kontroler wykorzystujący CRM.

Rozwój według Ubiquiti

Sieci bezprzewodowe nie tracą na popularności. Dzięki oferowanym przez Ubiquiti funkcjonalnościom, m.in. standardowi AC czy PRISM, tworzenie rozbudowanych sieci Wi-Fi obsługujących wielu klientów nie stanowi obecnie żadnego problemu. Innowacyjność i niezawodność oferowanych przez producenta rozwiązań sprawia, że to właśnie jego urządzenia wytyczają ścieżki rozwoju technologii Wi-Fi na świecie.

Senetic oferuje rozwiązania sieciowe, serwerowe i oprogramowanie dla klientów końcowych, korporacyjnych oraz indywidualnych, a także resellerów, integratorów, ISP oraz firm z branży IT. Senetic stawia na dynamiczny rozwój. Od 2009 roku nieustannie rozszerza obszar działania w branży IT. Oferując najlepsze na rynku oprogramowanie i narzędzia do budowy infrastruktury sieciowej i serwerowej, koncentruje się na sprawdzonych, prestiżowych markach.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *