Rynek

ITwiz BEST100: Firmy o największej sprzedaży systemów ERP w roku 2017

Jak zmienił się układ sił w czołówce polskiego rynku oprogramowania wspierającego zarządzanie? Jakie rozwiązania cieszyły się największym zainteresowaniem rynkowym? Którzy dostawcy w 2017 roku poprawili sprzedaż, a którzy stracili dotychczasową pozycję?

Lp.FirmaSprzedaż systemów ERP w roku 2016Sprzedaż systemów ERP w roku 2017Zmiana
20162017
1Asseco Business Solutions**15454420079330%
2Comarch1516131644458%
3Sage721748563719%
4Oracle Polska *57200590003%
5IFS Poland400004840021%
6COIG37427380532%
7SAP Polska27341
8Sygnity3020827242-10%
9Simple958322892139%
10Soneta 149351905828%
11Unit4 Polska104281206216%
12XELTO5000700040%
13Rekord SI2967560089%
14Insoft482651747%
15Infomex2000300050%
16InsERT2152253118%
17Sente Systemy Informatyczne1126966-14%
18Heuthes876862-2%
19BMS Creative3003207%
20Petrosoft.pl Technologie Informatyczne 12725097%
21Merinosoft55

KOMENTARZ EKSPERTA

Polskie wyzwania w drodze do chmury

W Polsce rynek rozwiązań ERP ma ogromny potencjał wzrostu, szczególnie w sektorze MŚP. Aby jednak ten potencjał wydobyć, trzeba przyjrzeć się temu, gdzie dzisiaj jesteśmy. W naszej gospodarce – opartej na małych i średnich przedsiębiorstwach – jednym z największych wyzwań jest zapóźnienie cyfryzacyjne. Na razie w obszarze technologicznego zaawansowania naszego biznesu przegrywamy z innymi krajami Unii Europejskiej. Warto zwrócić uwagę na kilka faktów, które mogą wyjaśnić, dlatego tak jest.

Pierwszy to nasza cyfrowa dojrzałość i pozycja gospodarcza na cyfryzacyjnej mapie Europy. W najnowszym zestawieniu The Digital Economy and Society Index, przygotowywanym co roku przez Komisję Europejską, w kategorii Integration of Digital Technology jesteśmy klasyfikowani na 27., przedostatniej pozycji w UE, wyprzedzając tylko Rumunię. Wystarczy wspomnieć, że składowymi tego wskaźnika są m.in. wykorzystanie systemów ERP i rozwiązań chmurowych w przedsiębiorstwach, aby zobrazować sobie, o jakiej skali wyzwania mówimy.

Potwierdzają to polskie dane. Według GUS, w 2017 roku z usług chmury obliczeniowej korzystało jedynie 10% przedsiębiorstw, a analizy Big Data prowadziło zaledwie 6,3% firm (2016). Oczywiście największe zainteresowanie tego typu usługami wykazały największe przedsiębiorstwa, odpowiednio: 37,1% oraz 22,1%. Jednak nadal są to wskaźniki dalekie od średnich, jakimi mogą pochwalić się Niemcy czy Brytyjczycy, a często także nasi sąsiedzi z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Skąd taki stan rzeczy? Dla MŚP wciąż kluczowe pozostają: „tradycyjna” infrastruktura IT, podstawowa analiza danych, raportowanie finansowe i zasobów. Rozwiązania chmurowe i mobilne są wskazywane jako mniej ważne. Jednocześnie, jako największe wyzwanie, przedsiębiorcy podkreślają rosnące lub zmieniające się wymagania odbiorców. I ci sami przedsiębiorcy odpowiadają, że aby poradzić sobie z tym wyzwaniem w najbliższych 2–3 latach, muszą postawić na usługi cloud computing*. To jednak tylko deklaracje.

Gdzie więc dzisiaj jest polska gospodarka? W wielu miejscach jeszcze na etapie cyfryzacyjnego startu. Szczególnie poza dużymi czy średnimi ośrodkami miejskimi, gdzie informatyzacja ogranicza się co najwyżej do prostego oprogramowania biurowego. Na szczęście świadomość potrzeby zmian rośnie. Widać to chociażby na skali motywacji, jaką kierują się przedsiębiorcy wybierający technologie dla biznesu. Planowanie i bieżące wsparcie przeważają już nad prostym radzeniem sobie z codziennymi problemami, a coraz więcej firm widzi w IT potencjał do kreowania przyszłości. Mimo to dla wielu wyzwaniem pozostają bariery psychologiczne i koszty. Wydaje się, że z tym drugim aspektem zaczynamy sobie radzić. Przedsiębiorcy szeroko korzystają z różnego rodzaju funduszy unijnych czy też prywatnych na rozwój technologii i cyfryzację. Coraz częściej też dostrzegają korzyści finansowe związane z modelem subskrypcyjnym oprogramowania. Rosną więc inwestycje w IT.

Dużo trudniej pokonać obawy psychologiczne przedsiębiorców. Najlepiej widać to na przykładzie rozwiązań chmurowych. Jednym z głównych argumentów przeciwko chmurze, który często słyszymy, jest bezpieczeństwo danych. Czy przejście do chmury nie spowoduje utraty kontroli nad danymi, większej podatności na wycieki, problemów z dostępem do danych? Tutaj z kolei coraz większą rolę odgrywa chmura hybrydowa, która staje się pomostem pomiędzy „tradycyjną infrastrukturą” a rozwiązaniami cloudowymi. Dobre doświadczenia przedsiębiorców z hybrydą przekładają się na wzrost zaufania do usług w chmurze. Ale to proces, który będzie trwał. Tym, co może go przyspieszyć, są coraz bardziej liczne zmiany prawne.

Cyfryzacja podatków i administracji państwowej czy aktualnie RODO uświadamiają przedsiębiorcom, że z tego typu wyzwaniami łatwiej jest sobie radzić, wykorzystując dedykowane oprogramowanie dla biznesu. Dla tych przedsiębiorstw, które do tej pory nie inwestowały w IT lub mają przestarzałe systemy IT, jednymi z najszybciej dostępnych kosztowo i infrastrukturalnie rozwiązań będą technologie chmurowe oraz oprogramowanie w modelu subskrypcyjnym.

Pytanie tylko: jak szybko polscy przedsiębiorcy przestawią swój biznes na nowe tory? Tym bardziej że za rogiem czeka już kolejne wyzwanie – rynek pracy. Ci, którzy wcześniej zainwestują w automatyzację procesów biznesowych, łatwiej poradzą sobie z możliwym brakiem wykwalifikowanej kadry.

Piotr Ciski, dyrektor zarządzający Sage w Polsce

*Dane z badań „Ścieżka stabilnego wzrostu oparta na rozwiązaniach IT”, prowadzonych przez ICAN Institute oraz Harvard Business Polska w ramach Think Thanku „How to do IT”

Zamieszczona powyżej tabela ukazała się na łamach Raportu ITwiz BEST100 edycja 2018. Szczegóły dotyczące wydania wraz z formularzem dla osób zainteresowanych zakupem wydania dostępne są na stronie: https://itwiz.pl/kiosk

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *