PracaRynek

Jak zadać pytanie ChatGPT, aby uzyskać właściwą odpowiedź?

Większość ludzi zadaje jednowierszowe pytania ChatGPT. W efekcie uzyskują odpowiedzi poniżej średniej. Tym, jak pisać je właściwie zajmuje się Prompt Engineer. Inżynieria podpowiedzi, bo tak tłumaczy się na język polski to zajęcie, związana jest właśnie z obsługą modeli AI przy użyciu języka naturalnego i ma na celu ulepszanie jakości generowanych przez nie odpowiedzi. Czy wybór tej specjalizacji może okazać się stabilną ścieżką rozwoju, czy to tylko krótkotrwały boom towarzyszący modzie na sztuczną inteligencję?

Jak zadać pytanie ChatGPT, aby uzyskać właściwą odpowiedź?

Prompt Engineering to proces tworzenia i udoskonalania podpowiedzi dla modeli sztucznej inteligencji. Przy czym przez podpowiedź (z ang. prompt) rozumiemy dane wejściowe, a więc to co dany model AI ma zrobić. Podpowiedź może być prosta lub złożona. Tą pierwszą będzie pytanie wymagające rzeczowej odpowiedzi np. “Kto był premierem Polski w 1999 roku?”. Złożona podpowiedź będzie natomiast łączyć już kilka elementów. I tak, poza samym pytaniem, powinna zawierać szczegółową instrukcję oraz kontekst. A przygotowanie takiej instrukcji i osadzenie jej w odpowiednim kontekście, nie jest już takie proste. Trzeba bowiem poradzić sobie m.in. z niejasnymi podpowiedziami, niepewnymi sformułowaniami, tendencyjnością danych czy nieustannym testowaniem tzw. promptów.

“Obserwując rynek mam wrażenie, że nadal brakuje jeszcze wiedzy społeczeństwa na temat działania rozwiązań bazujących na promptach, w tym Chata GPT czy Midjourney. Sporo osób myśli, że zada pytanie lub zleci zadanie i otrzyma konkretną odpowiedź lub ilustrację. Prawda jest taka, że wcale nie wygląda to tak prosto. Wartościową, rzetelną odpowiedź otrzymamy dopiero, gdy umiejętnie dopytamy o szczegóły” – komentuje Adam Łopusiewicz, redaktor naczelny portalu Just Geek IT. “Tego typu narzędzia nie są jeszcze kreatywne. Odpowiedzi, które uzyskamy powstają na bazie danych, które sami (jako użytkownicy Internetu) dostarczymy. Dopóki więc narzędzia te nie będą miały czegoś na wzór ludzkiej wyobraźni, będą tylko pomocą, narzędziami towarzyszącymi w pracy. Nie znaczy to jednak, że sztuczna inteligencja jest tematem ‘przechodnim’. Z roku na rok jest coraz bliżej nas, zwyczajnych Internautów i pojawia się coraz więcej ofert pracy w obszarze AI” – dodaje.

Zadaniem inżyniera podpowiedzi jest więc umiejętne przygotowanie zestawu danych wejściowych, tak aby model językowy (typu Chat GPT) był w stanie podać jak najbardziej precyzyjny, naturalny i pożądany wynik. Praca takiego specjalisty polega więc na projektowaniu, tworzeniu, rozwijaniu i doskonaleniu zapytań kierowanych do modeli językowych AI. Dodajmy, że modele te uczą się następnie na tworzonych zapytaniach i dzięki temu generują jeszcze lepiej dopasowane odpowiedzi dla swoich użytkowników.

Inżynierowie podpowiedzi mogą również pracować nad szkoleniem sztucznej inteligencji, pomagając jej zrozumieć, jak interpretować i radzić sobie z różnymi podpowiedziami. Będą oni również odpowiedzialni za analizę danych wyjściowych. W związku z tym, ich rolę można określić jako połączenie programowania, instruowania oraz nauczania.

Jakie kompetencje powinien posiadać Prompt Engineer?

Praca na tym stanowisku wymaga posiadania dość szerokiego spektrum różnorodnych kompetencji. Jest to typowe dla nowych ról, które wciąż są definiowane przez dynamicznie rozwijającą się branżę. I tak, Prompt Engineer powinien wykazać się umiejętnościami w następujących obszarach:

  • Wysokie umiejętności komunikacyjne (werbalne i pisemne).
  • Biegłość w programowaniu.
  • Znajomość technologii AI (wiedza z zakresu uczenia maszynowego i przetwarzania języka naturalnego).
  • Znajomość technologii Big Data.
  • Kompetencje miękkie (zdolności analityczne, organizacyjne, umiejętność rozwiązywania problemów i współpracy w zespołach).

“Rola Prompt Engineera wymaga dogłębnej znajomości ekosystemu AI. Osoba na takim stanowisku musi wykazywać się także szeroką wiedzą w obszarach Big Data, rozumieniu języka naturalnego (NLP) oraz mieć umiejętności analityczne i językowe. Czasem znajomość tego, co ‘siedzi’ w środku modeli sztucznej inteligencji nie musi być tak ważna, jak umiejętność zrozumienia i analizy obszaru, którego dane prompty mają dotyczyć. Ważnymi aspektami tej roli będzie kreatywność i biegłość w optymalizacji podpowiedzi tak, by wykorzystywać cały potencjał AI oraz wzbogacanie promptów, aby oddawały intencje człowieka” – tłumaczy Karolina Nowicka, Business Delivery Manager, IT Outsourcing w Devire.

Ile można zarobić na tym stanowisku?

Ponieważ jest to nowa i dopiero rozwijająca się rola w branży IT, szacunki dotyczące wysokości zarobków na tym stanowisku różnią się diametralnie. Według globalnych raportów dotyczących wynagrodzeń, stawki wahają się od ponad 170 000 do ponad 300 000 dolarów rocznie. Przykładowo, kalifornijski startup AI Anthropic wskazał na pensje zaczynające się od 280 000 dolarów rocznie.

Warto jednak zaznaczyć, że zakres wykonywanej pracy w tej roli będzie się znacznie różnić w zależności od organizacji, a także samej platformy AI. Najwięcej zapewne zarobią te osoby, które będą przede wszystkim posiadać głęboką wiedzę na temat sztucznej inteligencji i szerokie umiejętności programistyczne. A o takich specjalistów na rynku nie jest łatwo. W Polsce tego typu ekspertów od AI poszukuje już m.in. InPost.

Czy Prompt Engineer będzie zawodem przyszłości?

Trudno przewidzieć jak będzie rozwijał się ten zawód, ale w czasach coraz powszechniejszej Generative AI można przypuszczać, że powinien on sukcesywnie zyskiwać na popularności.

“Rozwój nowych technologii, zapotrzebowanie na zaawansowane modele językowe, a także inwestycje w AI będą czynnikami decydującymi w tym, jak będzie rozwijała się przyszłość stanowiska Prompt Engineera. W miarę jak AI będzie się rozwijać, także jej zrozumienie będzie odgrywać coraz większą rolę. W takim przypadku może doprowadzić to do wzrostu zapotrzebowania na specjalistów związanych nie tylko z wykorzystaniem AI, ale też jej rozwojem i utrzymaniem” – uważa Karolina Nowicka.

Nieco innego zdania jest Adam Łopusiewicz: “Trudno ocenić, czy Prompt Engineer wejdzie na stałe do listy zawodów. Skłaniam się raczej do przekonania, że umiejętność tworzenia poprawnych zapytań do różnych narzędzi AI, np. Chata GPT, będzie jedną z wielu wymaganych umiejętności dla ofert pracy w IT związanych ze sztuczną inteligencją. Tak jak w przypadku każdego innego narzędzia dla programistów i nie tylko dla nich – warto poznać najlepsze praktyki związane z korzystaniem z niego, by skrócić czas do uzyskania efektów” – podsumowuje.

Póki co w internecie można już znaleźć szereg kursów prowadzonych w języku angielskim, które oferują zajęcia z zakresu inżynierii podpowiedzi dla generatywnej AI, skupiające się m.in. na opanowaniu ChatGPT, wykorzystaniu Midjourney czy podpowiadające sposoby wykorzystania chatbotów.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *