Rynek

Jakie są prognozy dla rynku usług finansowych w 2023 roku?

Obawy związane z recesją i napięcia geopolityczne przekształcają gospodarkę, a sektor finansowy musi dostosować się do nadchodzących zmian. Eksperci SAS pokusili się o wskazanie kilku trendów, które w najbliższych miesiącach będą miały największy wpływ na organizacje świadczące usługi finansowe.

Jakie są prognozy dla rynku usług finansowych w 2023 roku?

Według specjalistów, ten rok nie będzie rokiem chaosu. Tak naprawdę zobaczymy powrót pewnego stopnia przewidywalności. “Skutki gospodarcze pandemii były do przewidzenia: spiętrzony popyt, napięte rynki pracy i problemy z łańcuchem dostaw. Połączenie wymienionych czynników pobudziło inflację, co z kolei spowodowało podwyżki stóp procentowych. Teraz trzeba spodziewać się zwiększonych zaległości w płatnościach w portfelach detalicznych i komercyjnych oraz dużej zmienności na rynku” – przekonuje Anthony Mancuso, Director of Risk Solutions Consulting w firmie SAS.

ESG pomoże wyjść z recesji?

W obliczu zawirowań gospodarczych można spodziewać się, że instytucje finansowe zahamują działania w zakresie inicjatyw związanych z obszarem ESG (pozafinansowa ocena organizacji). Jednak badanie przeprowadzone wśród 500 dyrektorów w bankach pokazało, że 76% z nich uważa, iż usługi finansowe muszą skupiać się na kwestiach społecznych. Zdaniem 64% pytanych, bankowość pozostaje w tyle za innymi dziedzinami w realizacji celów ESG.

“Wyraźnie widać, że liderzy usług finansowych dostrzegają możliwość wzmocnienia długoterminowej odporności, nawet podczas nadchodzącej ‘burzy’. Dzięki ESG banki mogą wyjść z recesji z większą determinacją fiskalną, a te instytucje, które przewodzą w rankingach ESG, bez wątpienia zbiorą dodatkową nagrodę w postaci zwiększonego zaufania i lojalności klientów” – twierdzi Alex Kwiatkowski, Director of Global Financial Services w SAS.

Przeczytaj również
Cloud Technologies rozpoczyna drogę na główny rynek GPW

Tymczasem Norman Black, Director of Insurance Solutions w regionie EMEA w firmie SAS, przekonuje, że jesteśmy właśnie świadkami zaskakującej zmiany, która wynika z kurczenia się łańcuchów dostaw oraz rosnących nacisków politycznych i społecznych: “To masowy odwrót od globalizacji. W miarę jak ekosystemy biznesowe przesuwają się w kierunku działania bardziej regionalnego, globalne firmy świadczące usługi finansowe będą szybko i pragmatycznie dostosowywały swoje strategie” – wskazuje.

Niewypłacalne kraje i firmy, walka z praniem pieniędzy

Rosnące stopy procentowe i ciągła niestabilność geopolityczna nie napawają jednak optymizmem. Jak wskazują eksperci, w najbliższych miesiącach może pojawić się więcej niewypłacalnych państw, a problemy z płynnością wywołają gwałtowne załamania rynkowe.

“Te czynniki wymuszą ekonomiczną rekonstrukcję, szczególnie wśród tzw. firm zombie, czyli takich, które nie osiągają wystarczających zysków, aby pokryć swoje długi. Przedsiębiorstwa będą narażone na wysokie ryzyko niewypłacalności, ale organizacje, które przetrwają, będą skłonne przedkładać jakość zysków i trwałość przepływów pieniężnych nad tempo ich wzrostu” – przewiduje Stas Melnikov, Head of Risk Portfolio w SAS.

Wciąż rośnie też znaczenie kryptowalut, które są niestety często wykorzystywane przez przestępców do prania pieniędzy. Według specjalistów SAS, ulepszenie interfejsów API i chmury obliczeniowej umożliwić ma organom ścigania skuteczniejsze przeciwdziałanie oszustwom.

“Przestępcy i osoby unikające płacenia podatków należą dziś do największych ‘innowatorów’ boomu kryptowalutowego. Wywiad finansowy musi przemyśleć swój sposób działania – od obszaru prawnego po systemy informatyczne. Zakładam, że Singapur, Niemcy i Kanada będą prekursorami, którzy zapoczątkują pierwszą falę modernizacji, a ona pobudzi innowacje pod kątem przeciwdziałania praniu pieniędzy. Ważna pozostanie tutaj sztuczna inteligencja oraz reagowanie w czasie rzeczywistym” – podsumowuje Shaun Barry, Global Director of Fraud and Security Intelligence w SAS.

Przeczytaj również
Google ogranicza plany rekrutacyjne z powodu pandemii
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *