CDORynek

Nowa funkcjonalność aplikacji e-Budownictwo – od lipca wniosek o pozwolenie na budowę złożysz przez internet

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) poinformował, że od 1 lipca 2021 roku, przy wykorzystaniu aplikacji e-Budownictwo, będzie można przesyłać wnioski o pozwolenie na budowę oraz zgłoszenia wraz z projektem w postaci elektronicznej. Ten konkretny przykład informatyzacji usług publicznych powinien w znaczący sposób usprawnić proces budowlany.

Nowa funkcjonalność aplikacji e-Budownictwo – od lipca wniosek o pozwolenie na budowę złożysz przez internet

Zapowiedziana od 1 lipca tego roku możliwość składania przez internet wniosku o pozwolenie na budowę oraz dokonanie zgłoszenia z projektem architektoniczno-budowlanym, wpłynie na zmianę formy i zakres projektu budowlanego. Projektanci będą mogli bowiem sporządzać projekt w postaci pliku pdf, a inwestorzy bądź pełnomocnicy podpisany projekt kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym bądź profilem osobistym (e-dowód), będą mogli załączać do elektronicznych wniosków.

Dla biur architektonicznych cyfryzacja projektu architektoniczno-budowlanego oznaczać będzie więc oszczędność czasu i redukcję kosztów. Od strony urzędów, zwłaszcza organów administracji architektoniczno-budowlanej, wprowadzenie cyfrowego projektu oznacza z kolei ogromne odciążenie w gromadzeniu i przechowywaniu dokumentacji. Jak informują urzędnicy, jedna sprawa z wniosku o pozwolenie na budowę zajmuje statystycznie „pół metra bieżącego” na półce urzędowego regału. A urzędy zobowiązane są przechowywać wszystkie dokumenty do czasu przekazania ich do archiwów państwowych, czyli przez okres 10 lat. Należy więc spodziewać się, że z biegiem lat koszty wynajmu dodatkowych przestrzeni magazynowych, które muszą być zabezpieczane na ten cel, drastycznie spadną. Przede wszystkim wpłynie to jednak pozytywnie na cały proces inwestycyjno-budowlany – ma być on realizowany bardziej sprawnie i szybko.

Dalszy rozwój serwisu e-Budownictwo

Sama strona e-budownictwa jest intuicyjna i prosta w obsłudze. Serwis prowadzi użytkownika krok po kroku przez proces wypełniania wielu formularzy, wniosków wykorzystywanych przez inwestorów w codziennej pracy. Aby skorzystać z jego możliwości należy jedynie założyć konto. Można to zrobić podając adres e-mail lub zalogować się z wykorzystaniem profilu zaufanego bądź e-dowodu. Użytkownicy mają do dyspozycji wygodne narzędzie – panel do zarządzania formularzami wniosków, nad którymi aktualnie pracują. System podpowiada, jak poprawnie wypełnić dany wniosek. Ponadto “pod ręką” znaleźć można opisane prostym językiem przepisy prawa oraz przejrzystą instrukcję – zapewniają przedstawiciele GUNB.

Jak się okazuje, serwis e-Budownictwo stał się popularnym narzędziem, z którego coraz chętniej korzystają zarówno inwestorzy jak i obywatele. Od oficjalnej premiery odwiedziło go 31 tys. użytkowników, a strona odnotowała blisko 200 tys. odsłon. Obecnie trwają prace nad dalszym rozwojem serwisu i oceną już wdrożonych rozwiązań.

„Będziemy przekształcać e-Budownictwo w portal dostępu do wszystkich e-usług związanych z budownictwem, m. in. tych realizowanych w naszym urzędzie” – powiedziała Dorota Cabańska p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Chodzi o Elektroniczny Dziennik Budowy, Elektroniczną Książkę Obiektu Budowlanego czy elektroniczny Centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane (e-CRUB) i Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków.

Obecnie w GUNB tworzony jest także interfejs programistyczny celem zintegrowania aplikacji e-Budownictwo z dziedzinowymi programami biurowymi wykorzystywanymi w powiatowych wydziałach architektury i budownictwa. “Dzięki temu rozwiązaniu już w przyszłym roku urzędnicy otrzymają dane inwestorów, pełnomocników i nieruchomości w systemie. Nie będą musieli wprowadzać tych danych ręcznie” – podsumowała Dorota Cabańska.

Strona serwisu e-Budownictwo: https://e-budownictwo.gunb.gov.pl

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *