CDOCIOPolecane tematy

Cyfrowa transformacja wymaga rozeznania w świecie technologii

Tematem przewodnim tegorocznej konferencji S4E – Wiosenne Spotkania – były kwestie towarzyszące cyfrowej transformacji biznesu. Problematykę projektów związanych z tego typu zmianami omawiano przede wszystkim z perspektywy wyzwań towarzyszących budowaniu środowisk IT zdolnych sprostać nowym potrzebom biznesu, a także relacji pomiędzy dostawcami technologii IT, a ich użytkownikami i beneficjentami.

Cyfrowa transformacja wymaga rozeznania w świecie technologii

Okazuje się, że wobec silnej presji na prowadzenie projektów mających na celu przekształcenie kluczowych procesów i modeli biznesowych w oparciu o nową technologię coraz łatwiej jest zatracić niepowtarzalne dla każdej organizacji źródła przewag konkurencyjnych. „Nie chodzi o to, aby ślepo podążać za cyfrową transformacją. Trzeba wiedzieć co zrobić z nowymi technologiami i kształtować podstawy, które pomogą wypracować oczekiwane efekty biznesowe. To idealna rola dla dystrybutora IT z wartością dodaną” – podkreśla Paweł Piętka, dyrektor generalny S4E.

W natłoku rozwiązań oferowanych dziś pod hasłem cyfrowej transformacji coraz trudniejszy staje się wybór technologii najbardziej odpowiednich dla poszczególnych przedsiębiorstw. Jednocześnie, niezbędne staje się też ciągłe dostosowywanie firmowych środowisk IT do – podyktowanych chęcią wykorzystania nowych możliwości biznesowych – zmian związanych z wdrożeniami rozwiązań opartych na technologiach, takich jak Blockchain i sztuczna inteligencja. Na to nakładają się też rosnące wymagania w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa i wysokiej dostępności zasobów IT przy jednoczesnej optymalizacji kosztów. W takich realiach – jak przekonuje Paweł Piętka – nieoceniona staje się wartość dodana oferowana przez dystrybutorów takich, jak S4E.

Większa rola relacji w IT

O konieczności budowania długofalowej współpracy, w kontekście resellerów i integratorów, mówił natomiast Andrzej Kuźniak, wiceprezes zarządu ABC Data. „Staramy się zapewniać resellerom jak najbardziej kompleksową obsługę i jak najszerszy zakres usług dodatkowych. Stawiamy na współpracę, a nie konkurencję opartą na cenie, czy długich terminach płatności” – podkreśla. Jego zdaniem, nowe potrzeby związane z wdrażaniem technologii IT w biznesie wynikają też z rosnącej powszechności wykorzystania usług chmurowych. „Firmy, które unikają wdrożeń chmurowych najczęściej nie są świadome jak bardzo dojrzałe są dziś rozwiązania tego typu” – dodaje.

Na bliską współpracę z partnerami i dystrybutorami obecnymi na polskim rynku stawia także Huawei. „Czwarta rewolucja przemysłowa Industry 4.0 jest faktem we wszystkich sektorach gospodarki. W wielu branżach jest to ostatni moment na rozpoczęcie cyfrowych zmian. Jeśli nie dokona się ich teraz, to straty względem konkurencji mogą być niemożliwe do nadrobienia” – podkreśla Andrey Xu Youjun, Enterprise Business Director w Huawei Poland. Zapewniając niezbędne rozwiązania technologiczne – wspierane przez ekosystem partnerów i narzędzi komplementarnych – Huawei chce stać się strategicznym partnerem w transformacji kluczowych branż. Firma posiada bowiem szeroką ofertę, która obejmuje m.in. technologie konsumenckie, rozwiązania operatorskie i sieciowe, a także technologie wspierające gromadzenie i przetwarzania danych. „Jesteśmy otwarci na poszukiwanie nowych szans sprzedażowych i możliwości rozwoju wspólnie z partnerami z Polski” – dodaje.

Wyzwań przybywa

Z kolei o tym, w jaki sposób nowe technologie wpływają na nasze codzienne życie mówił Dariusz Okrasa, szef kanału partnerskiego w Dell EMC Polska. Zmiany w tym obszarze wynikają przede wszystkim z większej niż kiedykolwiek dostępności danych, które niosą określoną wartość biznesową, a także z – nieosiągalnych dotąd – możliwości szybkiego wydobywania tej wartości. „Jako konsumenci i użytkownicy technologii mamy dziś do czynienia z ogromnymi zmianami. Wiele mówi się np. o tym, jak niewielki wpływ mamy na podejmowane przez nas decyzje zakupowe. Czy rzeczywiście jest tak ze każdy kolejny zakup to nasza własna decyzja? Czy może raczej jest to wynik pewnej sugestii, na którą godzimy się zostawiając coraz więcej danych w mediach społecznościowych?” – mówi Dariusz Okrasa.

W ślad za rosnącymi oczekiwaniami w obszarze dostępności danych idzie wzrost zainteresowania rozwiązaniami chmurowymi, które pozwalają sprostać nowym wymaganiom biznesu przy zachowaniu elastyczności operacyjnej i finansowej. Dariusz Okrasa przypomina jednak, że rozwój środowisk chmury obliczeniowej – prywatnej lub publicznej – pozostaje zależny od inwestycji w infrastrukturę IT. Stwarza to nowe możliwości rozwoju dla dostawców technologii i integratorów. „Dell Technologies to grupa firm, które realizują wspólną strategię skupioną na potrzebach związanych z cyfrową transformacją oraz zapewniają rozwiązania i usługi odpowiadające na konkretne wyzwania towarzyszące cyfrowej transformacji” – mówi Dariusz Okrasa.

Rosnącej skali wykorzystania danych w procesach biznesowych towarzyszy też wzrost ich znaczenia i wartości. Równolegle, najczęściej wskutek nasilenia się działań cyberprzestępców następuje zwiększenie ryzyk związanych z gromadzeniem i przetwarzaniem danych. „Nic nie wskazuje na to, abyśmy my jako ludzkość zahamowali lawinę danych, które wytwarzamy. Jesteśmy coraz bardziej wrażliwi na ich utratę i potrzebujemy nowych możliwości sprawnego ich przetwarzania” – dodaje Dariusz Okrasa. Jednocześnie, w wielu firmach znaczącym wyzwaniem towarzyszącym cyfryzacji kolejnych procesów biznesowych jest zapewnienie pracownikom możliwości wykonywania pracy w sposób w mobilny. Statystycznie nawet dwie trzecie pracowników – przynajmniej częściowo – wykonuje swoje obowiązki zawodowe poza standardowymi godzinami pracy.

Cyfrowa transformacja w kontekście gromadzonych danych
Motorem cyfrowej transformacji są nowe technologie pozwalające szybko przetwarzać dane na potrzeby wsparcia procesów decyzyjnych, usprawnienia dotychczasowej działalności firm czy budowania nowatorskich modeli biznesu. Natomiast paliwem tych nowych możliwości są dane. Jako najcenniejszy zasób każdej świadomej organizacji stają się źródłem wielu wyzwań w obszarze IT. „Kluczowe potrzeby biznesowe w obszarze składowania danych to niski koszt, wysoka wydajność i szybki dostęp. Sprostanie takim wymaganiom wymaga stosowania hybrydowych rozwiązań. Quantum proponuje podejście łączące różne nośniki i formy zapisu” – zapewnia Marcin Kabaj, Regional Sales Manager w Quantum. Nowe możliwości w zakresie pozyskiwania i analizowania danych z wielu, niedostępnych wcześniej źródeł napędzają potrzeby oraz oczekiwania użytkowników biznesowych, co przekłada się na dynamiczny wzrost ilości gromadzonych danych, w szczególności danych nieustrukturyzowanych. „Zapewnienie archiwizacji i bezpieczeństwa oraz dostępności takich zbiorów danych wymaga nowego podejścia, które proponujemy wspólnie z S4E. Nasze systemy backupowe i archiwizacyjne pracują dziś w największych, najbardziej wymagających środowiskach, na które składają się dziesiątki tysięcy nośników danych” – twierdzi Marcin Kabaj.

Najbezpieczniejszym nośnikiem danych pozostają systemy taśmowe, które w naturalny sposób pozwalają na fizyczne odizolowanie danych od większości dzisiejszych zagrożeń w obszarze IT. Choć stale rozwijane, nie zapewniają jednak wydajności oczekiwanej m.in. w kontekście analityki czasu rzeczywistego. Konieczność zapewnienia szybkiego dostępu do danych wymaga zastosowania innego rodzaju nośników, które pozostają jednak bardziej wrażliwe na szereg zagrożeń IT. Odpowiednie do dzisiejszych potrzeb biznesowych oraz realiów związanych z cyberprzestępczością podejście do tworzenia kopii zapasowych i archiwizacji wymaga zbudowania środowiska składowania danych w oparciu o zróżnicowane, ale ściśle zintegrowane technologie. „Naprzeciwko takim potrzebom wychodzi portfolio produktów Quantum, wśród których znajdują się rozwiązania dyskowe oparte na macierzach dyskowych QXS, czy deduplikatorach DXi. Połączenie technologii dyskowych i taśmowych pozwala na stworzenie wydajnego, efektywnego, bezpiecznego oraz zoptymalizowanego cenowo systemu przechowywania danych” – dodaje Maciej Grotyński, odpowiedzialny w S4E za rozwiązania Commvault, Nutanix i Quantum.

Według niego, choć wielu producentów systemów pamięci masowych skreśliło taśmę magnetyczną jako nośnik danych, to ubiegłoroczne ataki typu ransomware pokazały, że nośniki taśmowe pozostają nie tylko najtańszym, ale także bardzo bezpiecznym repozytorium danych. „Dodatkowo rozwój technologii LTO i wprowadzenie kolejnej jej generacji pozwala już na zapisanie astronomicznych 12 TB danych bez kompresji, zaś z założeniem kompresji 2,5:1 aż 30 TB danych na pojedynczej taśmie w technologii LTO-8. To jednak nie koniec, gdyż roadmapa produktu pokazuje, że 12-nsta generacja LTO pozwoli na zapisanie aż 480 TB danych po kompresji na pojedynczej taśmie. Quantum kontynuuje tę strategię od wielu lat, uzupełniając ofertę rozwiązaniami, także dyskowymi, które pozwalają na budowanie wydajnych, bezpiecznych, zoptymalizowanych cenowo rozwiązań hybrydowych gotowych to skalowania się i przechowywania dziesiątków petabajtów danych” – dodaje Maciej Grotyński. Zapewnia przy tym, że firma S4E systematycznie poszerza kompetencje w obszarze technologii Quantum. Obie firmy wspólnie oferują na polskim rynku m.in. kompleksowy system do archiwizacji i zarządzania dużymi zbiorami danych – Quantum StorNext. S4E jest także lokalnym partnerem serwisowym firmy Quantum.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *