BiznesPolecane tematy

Dzięki platformie 1C:Enterprise stawiamy na wspieranie nietypowych procesów, zamiast narzucać klientom podejście standardowe

Executive ViewPoint

O spojrzeniu na polski rynek IT z perspektywy największego rosyjskiego dostawcy oprogramowania biznesowego, unikalnym podejściu do obsługi procesów biznesowych, a także strategii rynkowej firmy 1Ci oraz planach poszerzenia sieci partnerów mówią Mikhail Beyrak, Business Development Manager w 1Ci oraz Roman Gnatyshen, Dyrektor Generalny w Axioma.

Dzięki platformie 1C:Enterprise stawiamy na wspieranie nietypowych procesów, zamiast narzucać klientom podejście standardowe

“Platforma 1C:Enterprise może być z powodzeniem wykorzystana na potrzeby różnych rodzajów działalności, a także specyfiki zróżnicowanych sektorów gospodarki. Do głównych obszarów zastosowania naszego rozwiązania należą: sprzedaż hurtowa, produkcja oraz serwis. Nasi partnerzy mają doświadczenie w realizacji projektów w rozmaitych branżach i z powodzeniem realizują wdrożenia rozwiązań 1C z firmami, takimi jak: Siemens, Sollers, Belgee, Biocad, a także z małymi przedsiębiorstwami usługowymi lub handlowymi” – mówi Mikhail Beyrak, Business Development Manager w 1Ci.

Co wyróżnia polski rynek IT z perspektywy Państwa doświadczenia na rynku rosyjskim, ale także w innych krajach europejskich?

Mikhail Beyrak (M.B.): Polska jest obiecującym krajem dla światowych dostawców oprogramowania i rozwiązań IT. Po części wynika to z faktu, że niektóre sektory polskiej gospodarki, jak e-commerce, rozwijają się zdecydowanie szybciej niż średnia dla całej Unii Europejskiej. Jednocześnie, poziom konkurencji na polskim, lokalnym rynku jest bardzo wysoki. W efekcie, rodzime firmy sektora MŚP często opierają swoją strategię na unikalnych, nietypowych procesach biznesowych. To jednak oznacza konieczność wykorzystania niestandardowych rozwiązań na poziomie systemów operacyjnych. Problemów wynikających z unikalności procesów wytworzonych na poziomie sektora MŚP nie można bowiem łatwo rozwiązać za pomocą typowych, globalnych rozwiązań informatycznych ukierunkowanych na wspieranie małego i średniego biznesu. My tymczasem stawiamy na wspieranie nietypowych procesów, zamiast narzucać klientom standardowe podejście.

W jaki sposób na tego typu potrzeby odpowiada strategia firmy 1Ci?

M.B.: Firma 1C rozpoczęła działalność w 1991 roku, kiedy w całej Europie Wschodniej obserwowaliśmy dużo zmian gospodarczych i dynamiczny rozwój biznesu. Liczne firmy były wówczas tworzone od podstaw. Powstawało wiele unikalnych, nietypowych procesów biznesowych. Uznaliśmy, że jest to świetna okazja rynkowa. Platformę pozwalającą budować rozwiązania, które mogą szybko zautomatyzować wszelkie nietypowe procesy biznesowe i precyzyjnie wyeliminować wszelkie źródła nieefektywności, opracowaliśmy pierwotnie pod kątem rynku rosyjskiego. Dziś firma 1Ci, jako międzynarodowy oddział firmy 1C, wspólnie z lokalnymi partnerami oferuje platformę 1C:Enterprise oraz oparte na niej rozwiązania w różnych krajach, w tym w Polsce.

Roman Gnatyshen (R.G.): Rozwiązanie 1C:Enterprise, jako platforma do budowania rozwiązań biznesowych, doskonale pasuje do potrzeb dysponujących unikalnymi procesami i szybko rozwijających się firm małej i średniej wielkości. Dzięki oprogramowaniu biznesowemu zbudowanemu na 1C:Enterprise nie ma potrzeby dostosowywania jakichkolwiek procesów do rozpowszechnionych na rynku praktyk. Elastyczność naszej platformy pozwala na digitalizację procesów bez dokonywania znaczących zmian w ich przebiegu, a nawet bez zatrzymywania operacji biznesowych.

Jakie są najważniejsze cechy rozwiązań firmy 1C? Co wyróżnia ofertę 1C na tle innych rozwiązań wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem, które są dostępne w Polsce?

M.B.: Kluczowe zalety platformy 1C:Enterprise, a także rozwiązań biznesowych na niej zbudowanych wynikają m.in. z możliwości znaczącego skrócenia czasu niezbędnego do stworzenia dopasowanego do potrzeb rozwiązania oraz jego wdrożenia. Przykładowo, kompleksowe rozwiązanie klasy ERP, które będzie w pełni odpowiadać potrzebom wybranej branży, można uruchomić w ciągu kilku miesięcy. W ujęciu technologicznym podejście firmy 1C wyróżnia też zastrzeżony język programowania, który – m.in. dzięki obszernej bibliotece wstępnie zbudowanych obiektów – pozwala na łatwe sformalizowanie logiki biznesowej. Przy tym otwarty kod oprogramowania oznacza, że jeśli aplikacja jest odpowiednio skonfigurowana, to każdy partner 1Ci może ją dostosować i dostroić do wymaganych przez klienta potrzeb. Wszystkim zainteresowanym możliwościami języka programowania 1C polecam zapoznanie się z kursem online dostępnym w serwisie YouTube.

W praktyce, otwartość rozwiązań biznesowych sięgająca ich kodu źródłowego daje możliwość swobodnego dostosowywania wdrożonych już rozwiązań do zmieniających się potrzeb firmy lub działu biznesowego. Ponadto, platforma 1C:Enterprise dysponuje narzędziami, które umożliwiają łatwe dostarczanie użytkownikom raz stworzonego rozwiązania na wiele sposobów – czy to za pomocą urządzeń mobilnych, tradycyjnych stacji roboczych, czy w modelu chmury obliczeniowej. Możliwość uniwersalnego wykorzystania kodu aplikacyjnego stanowi ogromne ułatwienie zarówno podczas wdrożenia, jak i późniejszej modernizacji oprogramowania. Platforma 1C:Enterprise zapewnia elastyczne narzędzia również w obszarze Business Intelligence. Umożliwiają one m.in. analizowanie bieżących danych i tworzenie prognoz przydatnych w planowaniu produkcji, budżetowaniu lub prognozowaniu potrzeb zakupowych.

Dzięki platformie 1C:Enterprise stawiamy na wspieranie nietypowych procesów, zamiast narzucać klientom podejście standardowe

“Rozwiązanie 1C:Enterprise, jako platforma do budowania rozwiązań biznesowych, doskonale pasuje do potrzeb dysponujących unikalnymi procesami i szybko rozwijających się firm małej i średniej wielkości. Dzięki oprogramowaniu biznesowemu zbudowanemu na 1C:Enterprise nie ma potrzeby dostosowywania jakichkolwiek procesów do rozpowszechnionych na rynku praktyk. Elastyczność naszej platformy pozwala na digitalizację procesów bez dokonywania znaczących zmian w ich przebiegu, a nawet bez zatrzymywania operacji biznesowych” – mówi Roman Gnatyshen, Dyrektor Generalny w Axioma

Jakie rodzaje funkcjonalności można uruchomić na platformie 1C?

M.B.: Dowolne. Platforma 1C:Enterprise zapewnia gotowe funkcje, które można skonfigurować i używać w zależności od wymagań konkretnej aplikacji. Przykładowo, w ramach pakietu 1C:Drive dla sektora MSP oferujemy klientom m.in. moduły wspierające sprzedaż, zakupy, zarządzanie relacjami z klientami, gospodarkę magazynową, księgowość oraz raportowanie i analitykę. Jest to funkcjonalność standardowa, ale łatwa do parametryzacji. Dzięki temu tworzenie rozwiązań biznesowych na bazie 1C:Enterprise jest dużo łatwiejsze niż pisanie aplikacji od podstaw. Co ważne, pakiet funkcjonalny 1C:ERP zapewnia szerszy zestaw modułów i narzędzi, które odpowiadają potrzebom większych organizacji. Podsumowując, oba produkty dostępne w ramach oferty 1C:Enterprise w sposób standardowy wspierają całościowy zakres operacji zarówno w mniejszych, jak i w większych organizacjach, zapewniając dodatkowo szerokie możliwości parametryzacji.

Do jakich firm kierują Państwo swoje rozwiązanie?

M.B.: Platforma 1C:Enterprise może być z powodzeniem wykorzystana na potrzeby różnych rodzajów działalności, a także specyfiki zróżnicowanych sektorów gospodarki. Do głównych obszarów zastosowania naszego rozwiązania należą: sprzedaż hurtowa, produkcja oraz serwis. Nasi partnerzy mają doświadczenie w realizacji projektów w rozmaitych branżach i z powodzeniem realizują wdrożenia rozwiązań 1C z firmami, takimi jak: Siemens, Sollers, Belgee, Biocad, a także z małymi przedsiębiorstwami usługowymi lub handlowymi.

Na polskim rynku nasi partnerzy z powodzeniem oferują oparte na platformie 1C:Enterprise systemy, które mogą zaspokoić wszystkie potrzeby dużych, średnich i małych firm. Axioma, kluczowy partner 1Ci w Polsce, może pochwalić się naprawdę ciekawymi projektami opartymi na platformie 1C:Enterprise, w tym wdrożeniami z zakresu automatyzacji obsługi portów morskich i węzłów transportowych, a także rozwiązaniami zbudowanymi dla różnych firm produkcyjnych.

R.G.: Mówiąc o rozwiązaniach, warto dodać, że w ramach rozwiązań 1Ci, pod kątem automatyzacji biznesowej, wspierane są wszystkie procesy biznesowe z danego obszaru. Dla klientów końcowych oznacza to znaczne oszczędności, ponieważ nie muszą kupować modułów dodatkowych dla każdego rodzaju wymaganej funkcjonalności.

Jakie rozwiązania 1Ci są dziś oferowane w Polsce?

M.B.: Wszystkim partnerom i programistom oferujemy platformę 1C:Enterprise, która pozwala na niezwykle szybkie budowanie rozwiązań biznesowych dla klientów końcowych. Z kolei rozwiązania 1C:Drive oraz 1C:ERP skierowane są do tych klientów, którzy wolą skorzystać z gotowych, ale łatwo modyfikowalnych systemów.

R.G.: 1C:Drive to kompleksowe rozwiązanie do kontroli kluczowych procesów w małych firmach i zarządzania nimi. Zapewnia przejrzystość operacji biznesowych, co najczęściej ułatwia dostrzeżenie nowych możliwości rozwoju działalności. Z kolei rozwiązanie 1C:ERP pozwala dużym firmom organizować swoją działalność z maksymalną elastycznością. Innym, gotowym do użycia rozwiązaniem 1Ci jest również 1C:Document Management. Jest to potężny system ECM, który digitalizuje przetwarzanie dokumentów i ułatwia pracę zespołową w organizacji.

M.B.: Partnerzy 1Ci w Polsce oferują wiele rozwiązań wertykalnych. Zakładamy też, że ilość takich wyspecjalizowanych narzędzi będzie rosła. Jest to jeden z ważniejszych elementów naszej strategii rynkowej. W skali świata działa już ponad 1,5 tys. lokalnych rozwiązań opartych na platformie 1C:Enterprise. Zakres ich zastosowań jest bardzo szeroki: od zarządzania mieszkaniami i obiektami użyteczności publicznej po produkcję pociągów.

Jakie są Państwa plany dotyczące sieci partnerskiej w Polsce? Jakie firmy mogą oferować rozwiązania 1Ci na polskim rynku?

M.B.: Nasza strategia na poszczególnych rynkach opiera się na współpracy z lokalnymi partnerami. Ufamy kompetencjom partnerów i zawsze słuchamy ich opinii. Weryfikujemy też opinie rynkowe. Ponadto, wraz z partnerami, aktywnie rozwijamy i udoskonalamy oferowane przez nich rozwiązania, tak aby doskonale spełniały wszystkie lokalne wymagania biznesowe. Do współpracy zapraszamy m.in. te firmy informatyczne, które dysponują kompetencjami wdrożeniowymi i konsultingowymi i chcą aktywnie rozwijać się na rynku aplikacji biznesowych w Polsce. Oferujemy dedykowane produkty i programy partnerskie dla różnych typów firm IT, w tym niezależnych producentów oprogramowania, a także dostawców rozwiązań oraz usług doradztwa. Partnerzy mogą m.in. specjalizować się we wdrażaniu rozwiązań opartych na platformie 1C:Enterprise, na modernizacji systemów w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby biznesowe klientów bądź budowaniu własnych rozwiązań na bazie naszej platformy. Proponujemy współpracę opartą nie tylko na mocnej ofercie produktowej 1Ci, ale unikalnej propozycji wartości dla partnerów.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiej prezentacji, skierowanego do firm z sektora MSP, rozwiązania 1C:Drive.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *