Rynek

Grupa Polsat Plus podsumowała wyniki finansowe za 2021 rok

Przychody Grupy Polsat Plus za ubiegły rok wzrosły o 5%, osiągając poziom bliski 12,5 mld zł. Skorygowany wynik EBITDA wyniósł z kolei 3,65 mld zł (+2,4% rdr). Jak poinformowali przedstawiciele Grupy podczas spotkania online, rosną również wolne przepływy pieniężne, osiągając wysoki poziom ponad 1,44 mld zł w ujęciu 12-miesięcznym. Wypłacono także rekordową dywidendę w wysokości 767 mln zł. Poza wynikami całorocznymi zaprezentowano również dane operacyjne za IV kwartał 2021 roku.

Grupa Polsat Plus podsumowała wyniki finansowe za 2021 rok

Jak podkreślano podczas prezentacji danych, Grupa Polsat Plus świadczy łącznie ponad 20 mln usług, a w zasięgu sieci 5G Plusa jest już ponad 19 mln osób w całej Polsce. Firma konsekwentnie rozbudowuje segment Telekomunikacji i Kontentu oraz inwestuje w produkcję czystej, zielonej energii – pochodzącej m.in. ze słońca, wiatru czy biomasy – i przygotowuje się do rozpoczęcia produkcji zielonego wodoru. W ramach strategii multiplay, której założeniem jest dostarczanie wszystkich niezbędnych usług dla domu – internetu stacjonarnego w technologiach światłowodowych, internetu domowego LTE, internetu mobilnego 5G i LTE, telewizji satelitarnej, kablowej IPTV i internetowej z dekoderem, licznych ofert telefonii mobilnej i stacjonarnej, do tej oferty dołączyć ma wkrótce również dostarczanie jako usługi zielonej energii.

“Polska stoi przed gigantycznym wyzwaniem transformacji energetycznej. Wciąż około 70% energii w naszym kraju produkowane jest z węgla, co niesie ze sobą ogromne koszty społeczne. W związku z tym stawiamy sobie ambitne wyzwanie – obok takich usług codziennego użytku jak telefon, Internet czy telewizja chcemy dostarczać Polakom tanią i czystą energię. Dlatego została ona jednym z trzech filarów ogłoszonej przez nas Strategii 2023+” – powiedział Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, Grupa Polsat Plus.

Przeczytaj również
SAP chce zrewolucjonizować podejście do cyfrowej transformacji biznesu

Najważniejsze dane operacyjne za IV kwartał 2021 roku dla segmentu usług B2C i B2B:

  • Łącznie Grupa Polsat Plus świadczy ponad 20 mln usług telewizji, Internetu i telefonii.
  • Liczba klientów usług multiplay wzrosła o 88 tys. r/r (4%) do 2,46 mln.
  • Liczba usług kontraktowych u klientów B2C wzrosła o 296 tys. (2%) r/r do 13,47 mln.
  • Średniomiesięczny przychód od klienta kontraktowego (ARPU) dla usług B2C wzrósł do 69,1 zł (+4,4% r/r).
  • Wskaźnik odejść klientów B2C (churn) jest na niezmiennie niskim poziomie 6,9% w skali roku.
  • Klienci Cyfrowego Polsatu i Plusa przetransferowali w 2021 roku ok. 1,8 EB danych (wzrost o 17% r/r).
  • Łączna liczba klientów B2B utrzymuje się na stabilnym poziomie prawie 70 tys. Dzięki sukcesywnie poszerzanej ofercie usług komunikacyjnych i teleinformatycznych średni przychód od tych klientów pozostaje na stabilnym, wysokim poziomie 1,4 tys. zł miesięcznie.

Rozwój technologii 5G

Przypomnimy, że w lipcu 2021 roku Grupa Polsat Plus sfinalizowała strategiczną współpracę z Cellnex Telecom, co wzmocniło rozwój jej sieci 5G. Liczba stacji Plusa w tej technologii wzrosła do 3 tysięcy, zapewniając zasięg 5G w 800 miejscowościach w całej Polsce. Dodajmy, że sieć 5G Plusa, jako jedyna w kraju, działa w paśmie 2600 MHz TDD, wydzielonym tylko na potrzeby tej technologii. Rozwiązanie to sprawia, że Plus oferuje 5G o maksymalnej szybkości technologicznej do 600 Mb/s.

Grupa Polsat Plus podsumowała wyniki finansowe za 2021 rok

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *