MENU
Advertisement

Grupa Asseco sprzedaje niemiecką spółkę Matrix24

16 października 2015Rynek

Asseco Western Europe podpisało umowę warunkową sprzedaży wszystkich posiadanych przez siebie akcji spółki Matrix42. Transakcja ma mieć charakter wykupu menedżerskiego i odbędzie się we współpracy z funduszem private equity – EMERAM Capital Partners GmbH. Strony nie ujawniają wartości transakcji. W 2008 roku Asseco Poland kupiło Matrix42 za 26,2 mln zł. Wg gazety Parkiet, cała spółka może być dziś warta 39 mln euro, z czego ponad 97% akcji należy do Asseco.

Adam Góral Asseco

Dotychczasowi menedżerowie spółki zwrócili się do Asseco z propozycją wykupu menedżerskiego – Asseco posiada 97,2% akcji Matrix42. „Biorąc pod uwagę naszą strategię oraz plany rozwoju na rynkach wschodzących, wyraziliśmy przychylność dla idei wykupu akcji spółki Matrix42 przez jej menedżerów oraz wsparliśmy ich w tym procesie” – komentuje Jacek Duch, przewodniczący Rady Nadzorczej Asseco Poland. „Matrix42 będzie nadal w bardzo dobrych rękach i będzie zarządzany przez doświadczonych menedżerów, którzy bardzo dobrze znają tę spółkę oraz mają wizję tego, jak ją dalej rozwijać” – dodał.

Od 2008 roku, gdy Matrix42 stał się częścią Grupy Asseco, konsekwentnie rozwijaliśmy swoją działalność. Czuliśmy się bardzo komfortowo, będąc członkiem Grupy Asseco, a nasza współpraca była oparta na dużym zaufaniu. Matrix42 znalazł w EMERAM partnera, który przyczyni się do dalszego rozwoju firmy na kluczowych dla niej rynkach, jak również do jej międzynarodowej ekspansji. Dzięki temu, że w trakcie realizacji procesu sprzedaży spółki, wybraliśmy EMERAM, osiągniemy jeszcze większe sukcesy w przyszłości. EMERAM, posiadając międzynarodową sieć współpracowników oraz wiedzę branżową, pomoże Matrix42 uwolnić dotychczas niewykorzystywany potencjał” – wyjaśnia Jochen Jaser, prezes zarządu Matrix42.

Sprzedaż Matrix42 ma być kolejnym krokiem w reorganizacji struktury Grupy Asseco. W 2014 roku sprzedano udziały w słowackiej firmie telekomunikacyjnej Slovanet. Ponadto w lipcu br. Grupie Sapiens sprzedano, działającą na rynku polskim, spółkę ubezpieczeniową Insseco. Również w tym roku, na bazie kompetencji sześciu polskich firm z Grupy, powołano jedną dużą spółkę – Asseco Data Systems.

W ostatnim czasie Asseco przeprowadzało też nowe akwizycje. We wrześniu 2015 r. podpisało umowę nabycia za 21,5 mln euro, pakietu większościowego akcji w portugalskiej spółce IT Exictos, która obsługuje klientów m.in. z sektora bankowego i koncentruje swoją działalność na rynkach afrykańskich. Asseco podpisało także z głównymi akcjonariuszami polskiej spółki Infovide-Matrix porozumienie dotyczące nabycia większościowego pakietu akcji oraz ogłosiło wezwanie na wszystkie akcje.

The following two tabs change content below.
Adam Jadczak

Adam Jadczak

O IT w biznesie pisze od 23 lat. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z rynkiem IT oraz informatyką w zastosowaniach biznesowych. Od września 2013 roku redaktor naczelny serwisu ITwiz.pl, od kwietnia 2014 roku redaktor naczelny magazynu ITwiz. Pomysłodawca raportu ITwiz Best 100 „Dwa oblicza IT”, wydanego w czerwcu 2015 roku.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »

Zapisz się na nasz newsletter - otrzymasz 2 raporty

Ponad 50-cio stronicowe wydania w wersji PDF:

1. "Biznes In-memory"
2. "Cloud Computing:
      Aplikacje i Infrastruktura"

Wyślemy do Ciebie maksymalnie 4 wiadomości w miesiącu.

Dziękujemy

Na podany e-mail wysłaliśmy link z prośbą o weryfikację
adresu. Po kliknięciu w link otrzymasz dostęp do raportów.