PracaBiznesPolecane tematy

Co trzecia firma nie może znaleźć odpowiednio wykształconych pracowników

W polskim rankingu 10 zawodów najbardziej dotkniętych niedoborem talentów znalazła się zarówno grupa pracowników działów IT, jak i grupa menedżerów projektów. Warto podkreślić, że w podobnym zestawieniu obejmującym całą Europę nie wyszczególniono grupy specjalistów IT. W skali świata pracownicy działów IT stanowią 8. najbardziej poszukiwaną grupę pracowników.

Co trzecia firma nie może znaleźć odpowiednio wykształconych pracowników

Co ciekawe, na pierwszym miejscu rankingu przygotowanego przez firme ManpowerGroup– w kontekście rynku polskiego, europejskiego oraz światowego – znalazła się grupa wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Nadal liczną grupę stanowią jednak pracownicy techniczni oraz inżynierowie. Ankietowani przedstawiciele działów HR przyznają, że osobom przystępującym do procesów rekrutacyjnych często brakuje kompetencji twardych – rozumianych głównie jako kompetencje techniczne. Jest to głównym powodem trudności w pozyskaniu odpowiednich kadr dla połowy polskich pracodawców. Nieco mniej istotnymi źródłami trudności okazały się: brak kandydatów oraz niewystarczające doświadczenie zawodowe potencjalnych pracowników. „Raport potwierdza obserwacje ManpowerGroup dotyczące deficytu pracowników o kwalifikacjach technicznych: wykwalifikowanych pracowników fizycznych, inżynierów, informatyków, operatorów produkcji i techników” – mówi Iwona Janas, dyrektor generalna firmy ManpowerGroup w Polsce.

W skali świata problem niedoboru kompetencji jest najbardziej odczuwalny w Japonii. Statystycznie aż 8 na 10 japońskich pracodawców wskazuje na problemy w pozyskaniu odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. W Polsce takie problemy deklaruje 33% ankietowanych, co stawia nasz kraj na 26. pozycji spośród 42 badanych państw. W skali świata problemy z zatrudnieniem pracowników wyposażonych w niezbędne kompetencje zgłasza 36% przedsiębiorców.

W badaniu ManpowerGroup wzięło udział ponad 37 tys. respondentów z 42 krajów, w tym 751 z Polski. Ankietowani to osoby odpowiedzialne za politykę kadrową w firmach różnej wielkości. Ponad połowa badanych przedsiębiorców jest zdania, że trudności w pozyskaniu odpowiednio wykwalifikowanej kadry mają średni lub duży wpływ na ich działalność biznesową, w tym przede wszystkim – relacje z klientami oraz konkurencyjność. Najczęściej deklarowanym skutkiem niedoboru talentów jest ograniczona zdolność świadczenia usług a na kolejnej pozycji ograniczona konkurencyjność i produktywność. Uczestniczący w badaniu przedstawiciele działów HR podkreślają, że w obliczu problemów z pozyskaniem odpowiednio wykształconych pracowników podejmowane są działania takie jak: rozszerzenie kryteriów i wdrożenie nowych metod rekrutacji, czy wprowadzenie dodatkowych szkoleń.

Autorzy analizy uspokajają jednak, że skala niedoboru kompetencji systematycznie maleje. „W ciągu siedmiu lat prowadzenia badania w naszym kraju, obserwujemy istotną, ale malejącą na przestrzeni lat skalę problemu” – czytamy w informacji prasowej ManpowerGroup. Dodatkowo, od 2013 roku polskie firmy mają statystycznie mniejsze problemy z pozyskaniem odpowiednio wykształconych kadr, niż średnia światowa.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *