PracaRynek

61% pracowników biurowych planuje obecnie zmianę pracy

Wydawałoby się, że im bardziej niepewna przyszłość, tym mniejsza skłonność do podejmowania decyzji o zmianie pracy – tymczasem polski rynek pracy wciąż wykazuje dużą odporność na zawirowania gospodarcze. Świadczy o tym m.in. duża liczba ofert pracy, relatywnie niska stopa bezrobocia oraz wyniki badania przeprowadzonego dla portali Just Join IT i Rocket Jobs przez Wise Rabbit. Jak się okazuje, 61% pracowników biurowych planuje obecnie zmianę pracy. Jednocześnie blisko 70% nie obawia się o utratę swojego aktualnego stanowiska w najbliższym półroczu. Jeśli chodzi natomiast o pracowników branży IT to 60% z nich planuje zmianę pracy, a 87% jest otwarta na zmianę.

61% pracowników biurowych planuje obecnie zmianę pracy

Jak wynika ze wspomnianego badania, 57% ankietowanych aktywnie i regularnie przegląda oferty na portalach pracy. Z kolei nawet 89% Polaków pracujących w segmencie white collar jest otwartych na zmianę pracy, a 61% już ją planuje. Połowa spośród wszystkich planujących ten ruch, już aktywnie szuka dla siebie nowego miejsca zatrudnienia. Co drugi pracownik chce znaleźć nowego pracodawcę jeszcze w tym roku. Widać, że trend jest powszechny. Spośród badanych, aż 58% wskazuje, że ich znajomi także planują zmianę pracy.

W analizie Just Join IT i Rocket Jobs sprawdzono także, ile osób jest otwartych na przebranżowienie. Jak się okazuje, skłonność do przekwalifikowania wykazuje niemal 1/3 badanych pracowników sektora white collar. Aż 63% osób, które planują reskilling, reprezentuje grupę badanych w wieku 28-45 lat. Co ciekawe, do podjęcia tej decyzji bardziej skłonne są kobiety (64%) niż mężczyźni (36%).

Główne motywacje badanych do zmiany pracy to lepsze zarobki (58%), możliwość rozwoju (30%) oraz elastyczny czas pracy (27%). 26% oczekuje spokojnej pracy bez obciążenia psychicznego, co wskazuje na wagę trendu work-life balance. Ankietowani szukają także zajęcia związanego z ich pasją (22%). Interesujące jest to, że wśród pracowników Generacji Z odsetek ten jest większy i wynosi 27%. Ponadto 11% badanych chce zmienić pracę dla lepszego stanowiska.

61% pracowników biurowych planuje obecnie zmianę pracy

Jak szukamy pracy?

Z badania wynika, że 57% badanych przegląda aktywnie i regularnie oferty na portalach pracy, 46% dopracowuje CV, 23% buduje sieć kontaktów, a 31% polega na poleceniach od znajomych i rodziny. 34% badanych doszkala się i robi kursy, drugie tyle uczy się języków obcych.

“Otwartość Polaków na zmiany przekłada się bezpośrednio na statystyki serwisów Just Join IT i Rocket Jobs. W 2022 roku ich użytkownicy wygenerowali 100 mln odsłon ogłoszeń o pracę. Spodziewamy się, że w tym roku ta liczba może się nawet podwoić. To idealny moment na to, żeby odpowiedzieć na potrzeby rynku” – mówi Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.

W styczniu i lutym 2023 roku portal RocketJobs.pl odwiedziło blisko 60% unikalnych użytkowników więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z kolei Just Join IT, w pierwszych dwóch miesiącach tego roku zanotował wzrost odwiedzających o ponad 30%. “Zwiększony ruch na portalach bezpośrednio przełożył się na wzrost liczby aplikacji. W przypadku Rocketjobs.pl kandydaci złożyli o 113% więcej CV r/r, z kolei na Just Join IT o 133% więcej r/r” – dodaje Michał Szum, Head of Customer Care, Just Join IT.

Czy branża IT też otwarta jest na zmiany?

W badaniu wzięło udział między innymi 80 przedstawicieli branży IT. Jak się okazuje, 60% z nich na chwilę obecną planuje zmianę pracy, a 87% jest otwarta na zmianę. Aż 83% spośród planujących zmianę pracy chce pozostać przy aktualnej branży, a 17% rozważa przekwalifikowanie. Z kolei 62,5% planujących zmianę pracy w IT już aktywnie szuka nowego pracodawcy, a 28% planuje zmianę pracodawcy jeszcze w tym roku.

Spośród wszystkich respondentów z branży IT, 66% twierdzi, że ma znajomych, którzy aktualnie szukają nowej pracy. Nieco ponad połowa (51%) obawia się zwolnień w swojej organizacji, ale większość (70%) uważa, że zwolnienia nie obejmą ich stanowiska. Połowa badanych pracowników sektora IT przegląda czasem ogłoszenia o pracę, a 40% robi to regularnie; 43% doszkala się i robi kursy związane z ich zawodem, 53% dopracowuje CV, a 33% buduje bazę kontaktów (networking).

Jak się okazuje, dla 48% badanych specjalistów IT główną motywacją do zmiany pracy są lepsze zarobki, 31% chce mieć pracę związaną z zainteresowaniami, 27% jako motywator do zmiany wskazuje elastyczny czas pracy, a 31% chce spokoju i mniejszego obciążenia psychicznego. Dla 19% najważniejsze są relacje z ludźmi, 15% zaś skłania do zmiany możliwość rozwoju i zdobycia nowych umiejętności.

W badaniu przeprowadzonym na przełomie lutego i marca 2023 przez Wise Rabbit, wzięło udział 501 osób w wieku 19-45 lat. Ankietowani reprezentowali branżę IT, finansową, handlową, inżynieryjną, HR, marketingową i kreatywną.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *