AplikacjeRynek

Amazon Alexa wspiera rozwiązywanie istotnych społecznie problemów

Podczas Innovation@Amazon Online Hackathon 2020, ponad 1500 programistów zmierzyło się z różnymi wyzwaniami z zakresu IT. Jednym z nich było uwolnienie potencjału Alexy i stworzenie kreatywnych rozwiązań (Alexa Skills) odpowiadających na ważne problemy społeczne dotykające seniorów, a także osób z dysfunkcjami wzroku, ruchowymi, neurorozwojowymi, neurologicznymi oraz chorobami przewlekłymi. Pierwsze miejsce zajął zespół Happy Bears z projektem Memory Bear – rozwiązaniem wspierającym osoby cierpiące na zaburzenia pamięci czy Alzheimera.

Amazon Alexa wspiera rozwiązywanie istotnych społecznie problemów

Jak informują organizatorzy hackathonu, zorganizowanie zadań wokół Alexa Skills Kit oraz rozwiązywania istotnych społecznie problemów, miało dwa podstawowe cele. „Chcieliśmy połączyć kreatywny potencjał uczestników oraz techniczne możliwości serwisu Amazon Alexa, aby na tej podstawie stworzyć innowacyjne i skuteczne narzędzia do walki ze wspomnianymi problemami. Ponadto, zależało nam na pokazaniu, jak łatwo jest korzystać z naszych narzędzi, aby uczyć Alexę nowych umiejętności i budować rozwiązania oparte o interfejs głosowy” – tłumaczy Maciej Chmielarz, Software Development Manager w Centrum Rozwoju Technologii Amazon.

Memory Bear – zwycięskie rozwiązanie

Dzięki wsparciu mentorów firmy Amazon, powstałe projekty wpisały się w tę misję i wyłoniono trzech zwycięzców. Pierwsze miejsce w konkursie Innovation@Amazon zajął zespół Happy Bears ze wspomnianym projektem Memory Bear.

„Pracując nad zadaniem, próbowaliśmy wczuć się w sytuację osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, aby zrozumieć, z jakimi problemami muszą się mierzyć na co dzień. Nasze rozwiązanie miało na celu pomóc w częściowym usamodzielnieniu się od opiekunów i podnosić komfort przez przypominanie istotnych informacji, np. o ich rodzinie. Uważamy, że utrzymywanie dobrego kontaktu z rodziną jest niezwykle ważne i zmniejsza poczucie osamotnienia osób cierpiących na utratę pamięci, dlatego zdecydowaliśmy się na realizację tego pomysłu” –  mówi Kinga Marszałkowska, członkini zwycięskiego zespołu Happy Bears, do którego należą również Marek Kudła, Przemysław Kvapil, Ada Pleszewska oraz Julian Zdunek.

Przeczytaj również
AI i cyberbezpieczeństwo: w poszukiwaniu konkretów

Amazon Alexa wspiera rozwiązywanie istotnych społecznie problemów

Memory Bear znajdzie swe zastosowanie również w codziennym życiu, jako narzędzie do wsparcia zapamiętywania ważnych informacji. Potrafi między innymi przekazać użytkownikowi informacje o jego rodzinie, wyświetlić zdjęcia czy przypomnieć o zażywaniu leków. Rozwiązanie powstało w odpowiedzi na osobiste doświadczenia i wyzwania jego autorów.

Pozostali wyróżnieni

Drugie miejsce zajęła drużyna Fringers, poddając pod ocenę jury projekt Local Helpers. To platforma oparta na Alexa Skills Kit, której celem jest zapewnienie możliwości łączenia potrzebujących z wolontariuszami. Za jej pomocą użytkownicy mogą np. przesyłać prośby o zrealizowanie konkretnej listy zakupowej. Będzie ona także łączyć osobę potrzebującą z najbliższym dostępnym wolontariuszem, który wyrazi chęć pomocy. Wolontariusze mogą poprosić Alexę o nowe oczekujące prośby w ich rodzinnym mieście, a ona automatycznie wysyła również e-mail ze wszystkimi niezbędnymi szczegółami do wolontariusza.

Trzecie miejsce w Innovation@Amazon Online Hackathon 2020 zajął z kolei projekt Doctoory – Alexa Skill. Narzędzie służy do wspierania seniorów i osób niepełnosprawnych w umawianiu spotkań z lekarzami oraz przypomina o harmonogramie przyjmowania leków.

Najlepsze projekty zostały wybrane przez mentorów oraz jurorów. Pula nagród wyniosła 30 tys. zł. Dodatkowo zwycięzcy otrzymali urządzenia Alexa, kredyty AWS oraz możliwość wskazania wybranej fundacji charytatywnej, na konto której Centrum Rozwoju Technologii Amazon wpłaciło darowiznę. W ramach tej inicjatywy, 15 tys. zł otrzymało Stowarzyszenie Razem, zaś 3 tys. zł przekazano Stowarzyszeniu „mali bracia Ubogich”. Partnerem wydarzenia była Fundacja Widzialni, której celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu.

Przeczytaj również
Europejskie przedsiębiorstwa rozwijają się technologicznie wolniej niż firmy w USA
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *