Branża ITPraca

Łódź – otwarte miasto z potencjałem dla branży IT

Blisko 30 tys. mieszkańców Łodzi zatrudnionych jest obecnie w aż 200 centrach IT zlokalizowanych na terenie miasta. Jakie oczekiwania wobec pracodawców mają łódzcy programiści i informatycy? Jak potencjał inwestycyjny aglomeracji wpływa na oczekiwania pracowników oraz możliwości pracodawców z sektora technologii informatycznych? O tym przeczytać można w raporcie „Oczekiwania pracowników IT względem pracodawców w Łodzi” opublikowanym przy współpracy HRK, Invest in Lodz i Colliers.

Łódź – otwarte miasto z potencjałem dla branży IT

Dynamika rynku pracy IT zwiększyła się na tyle, że pracownicy pozostają w jednej organizacji średnio na kilka lat i są otwarci są na częste zmiany. Ta tendencja zauważalna jest wśród pokolenia Z, stawiającego swoje pierwsze kroki zawodowe. Jak budować lojalność zespołów i jak najdłużej utrzymywać talenty w organizacji? W jaki sposób motywować i rozwijać pracowników IT?

Rozwój łódzkiego sektora IT pokazuje, że tendencja migracji pomiędzy różnymi firmami nie dotknęła wszystkich miast. Wyniki wspomnianego raportu wskazują, że optymalny czas pracy w jednej firmie to średnio 3-5 lat wśród Łodzian (60%) i prawie tyle samo w innych regionach (59%). Co ciekawe, mieszkańcy aglomeracji łódzkiej na tle pozostałej części Polski są bardziej przywiązani do miejsca pracy. Nawet 26% z nich deklaruje pracę w jednej firmie powyżej 5 lat, w przeciwieństwie do innych regionów, gdzie tylko 17% pracuje tak długo w jednym miejscu. Osoby zmieniające pracę maksymalnie co 2 lata to w prawie 1/4 mieszkańcy innych miast, w Łodzi takich pracowników jest zaledwie 15%.

“Pracodawcy nie powinni obawiać się, że motywator finansowy przełoży się na zwiększoną rotację. Pracownicy branży IT w Łodzi są wyjątkowo lojalni – aż 86% ankietowanych chce związać się z pracodawcą na co najmniej 3 lata, z czego aż co trzeci deklaruje, że w jednej firmie chce spędzić powyżej 5 lat” – uważa Ewa Paprocka, Senior Executive Manager w HRK ICT.

Łodzianie wybierają pracę hybrydową

Praca zdalna obniża koszty utrzymywania przestrzeni biurowych pracodawcom, zatrudnionym zmniejsza czas i wydatki poświęcane na dojazdy do firmy, umożliwia też większą koncentrację na zadaniach analitycznych. Z drugiej strony, zmniejsza zaangażowanie w funkcjonowanie organizacji, przywiązanie i negatywnie wpływa na umiejętność nawiązywania relacji w zespołach.

Jak to pogodzić? Łodzianie aż w 49% wybierają pracę hybrydową, a w 8% wyłącznie z biura. Z kolei pracownicy z innych regionów, w 67% wybierają pracę zdalną, tylko 25% chce pełnić obowiązki hybrydowo, a zaledwie 3% w z siedziby firmy. Ta tendencja wyraźnie świadczy o tym, że wpływ na preferencje ma skomunikowanie miasta, w którym mieszkają pracownicy z dzielnicami biznesowo-komercyjnymi. Dwa największe huby biurowe w Łodzi są zlokalizowane w centrum miasta, na osi tzw. trasy WZ, w okolicy ul Piotrkowskiej oraz w Nowym Centrum Łodzi. Dystans pomiędzy nowymi biurowcami oraz najatrakcyjniejszymi punktami centrum miasta zajmuje ok. 15 minut pieszo.

“Łódź to duże miasto bez “metropolitalnego ciśnienia”. Tutaj wszędzie jest blisko. Pracodawcy i pracownicy doceniają kompaktowy charakter miasta, który zapewnia im właściwą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Unikalna postindustrialna przestrzeń miejska, słynna czerwona cegła, wysokiej jakości przestrzenie coworkingowe i oryginalne biura stymulują kreatywność i sprzyjają integracji. Konkurencyjne koszty życia w porównaniu z innymi dużymi miastami sprawiają, że Łódź jest atrakcyjną alternatywą dla młodych pracowników i przedsiębiorców poszukujących komfortu pracy i wysokiej jakości życia w przystępnej cenie. Łódź to także otwartość. Mieszkańcy szybko skracają dystans. Tradycje czterech kultur, na których zbudowano miasto, sprawiają, że każdy czuje się tu jak w domu” – zapewnia Adam Pustelnik, Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi.

Respondentów zapytano także o to, jak często chcą pojawiać się w biurze w przypadku, gdy jest ono zlokalizowane w ich mieście lub innym najbliższym mieście. Łodzianie wykazują się większą elastycznością pracy i chęcią brania udziału w biurowym życiu swojej organizacji. Aż 26% mieszkańców aglomeracji może pracować z siedziby firmy kilka razy w miesiącu. Co ciekawe 19% łodzian może być w biurze 3 dni w tygodniu (19%), dla porównania w innych regionach decyduje się na to 7%. Praca biurowa 4 dni w tygodniu, która sprawia problem sektorowi IT w innych regionach, w Łodzi spotyka się z pozytywną reakcją – zapewniło nas o tym 18% badanych. Podobne wyniki zaobserwowaliśmy w przypadku 1 i 2 dni pracy w tygodniu z biura. W obu przypadkach 14% Łodzian wyraziło gotowość na taki tok pracy.

Raport „Oczekiwania pracowników IT względem pracodawców w Łodzi” przygotowano w oparciu o ankiety online (CAWI) i rozmowy telefoniczne (CATI). Badanie przeprowadzone zostało w okresie 28 marca – 10 maja 2023 roku. W badaniu udział wzięły 433 osoby z Łodzi i pozostałych regionów Polski, zatrudnione w firmach informatycznych, telekomunikacyjnych i stanowiskach związanych z informatyką w innych sektorach. ¼ grupy badawczej stanowią mieszkańcy Łodzi.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *