PracaPolecane tematy

Poznaj kompetencje miękkie, które powinieneś posiadać, jeśli myślisz o karierze w IT

Bez względu na to którąkolwiek ścieżkę rozwoju się wybierze – developerską, testerską, managerską – umiejętności miękkie będą tak samo pożądane jak konkretna wiedza i znajomość zagadnień. Jakie kompetencje miękkie wśród kandydatów najbardziej cenią dziś pracodawcy z polskiej branży IT?

Poznaj kompetencje miękkie, które powinieneś posiadać, jeśli myślisz o karierze w IT

1. Komunikatywność to „must have”

W dzisiejszych czasach programista powinien być osobą komunikatywną. Jest to cecha krytyczna, ponieważ w codziennej pracy deweloperzy na bieżąco współpracują zarówno z własnym zespołem, jak i z klientami. Skuteczna komunikacja to aktywne słuchanie, szacunek do rozmówcy, ale też umiejętność prowadzenia dyskusji i wyrażenia własnego zdania. Ceniona jest zdolność przełożenia języka technicznego na język zrozumiały dla osób spoza branży – na przykład z osobą zainteresowaną współpracą, która posiada wizję produktu, niekoniecznie od strony warsztatowej.

2. Szczegółowość i sumienność

Warto by pracownik działu IT był sumienny w działaniu i przywiązywał wagę do detali. Umiejętność wychwytywania szczegółowych aspektów działania pozwala na szybkie wychwytywanie ewentualnych błędów. To ważne, ponieważ bez względu na rodzaj realizowanych zadań, klientom zależy na rozwiązaniach lub usługach o wysokiej jakości i znaczącej wartości dla ich biznesu. Wszelkie drobne pomyłki mogą okazać się bardzo kosztowne dla dostawcy – zarówno pod kątem finansowym, jak i wizerunkowym.

3. Otwartość na naukę oraz zdolności adaptacyjne

Dynamika zmian technologicznych powoduje dziś konieczność nieustannego kreowania ciekawości, pozyskiwania wiedzy i nowych kompetencji, a co za tym idzie – ciągłego rozwoju. Branża IT to sektor rozwijający się na tyle szybko, że wymaga od pracowników zdolności oraz chęci aktualizowania informacji na bieżąco. Zdolności adaptacyjne natomiast pomogą w odnajdywaniu oraz implementowaniu skutecznych rozwiązań.

4. Zaangażowanie oraz wzajemna pomoc

W codziennej pracy specjalistów IT istotna jest nie tylko skuteczna realizacja zadań, lecz także otwartość na pomoc współpracownikowi. Dobre relacje oraz zdolność współpracy w ramach zespołu deweloperskiego mają bezpośredni wpływ na jakość tworzonego oprogramowania. Kluczowe dla programistów jest więc dostarczenie dopasowanego do potrzeb klienta produktu, co często wymaga współdziałania z innymi członkami zespołu wykraczającego poza założony zakres obowiązków – jeśli jedna osoba dostrzega problem u swojego kolegi, warto, aby zaproponowała mu wsparcie oraz mentoring. Dobre relacje w zespole mają pozytywny wpływ na końcowy efekt i szybsze osiągnięcie wspólnego celu.

Wybór ścieżki kariery w IT jest bardzo indywidualny. Warto jednak pamiętać, że ta droga jest pełna wyzwań, więc tylko najbardziej zdeterminowane osoby osiągają sukces. Z kolei w sytuacji, gdy chcemy zmienić pierwotny wybór i zacząć od początku w nowej branży, np. w branży IT niezbędna staje się przede wszystkim stanowczość w działaniu. Niekiedy zmiana branży będzie wymagała od kandydata czasu, gotowości do obniżenia poziomu stanowiska czy wynagrodzenia. Kluczowe jest więc poświęcenie oraz zacięcie w dążeniu do celu bez względu na zdobyte już doświadczenie.

Alina Yanchenko, IT Talent Acquisition Professional w firmie Experis

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *