BiznesRynek

Rosną wydatki na rozwój technologii IT w sektorze finansowym

W ubiegłym roku wyniosły one 628 mld dolarów – podaje Gartner. W 2023 roku jeszcze wzrosną – globalne inwestycje w najnowsze technologie informatyczne zwiększą się o 5,5%. I tak, banki modernizują istniejące systemy czy wprowadzają nowe, cyfrowe produkty dostosowane do potrzeb i wymagań użytkowników. Inne obszary inwestycji to rozwój narzędzi, automatyzacja procesów oraz cyberbezpieczeństwo.

Rosną wydatki na rozwój technologii IT w sektorze finansowym

Wspomniane inwestycje w sektorze bankowym wynikają przede wszystkim ze skokowego wzrostu ilości danych. Do 2025 roku wolumen wytworzonych danych wyniesie 180 zettabajtów, a dziennie będzie się produkować 463 eksabajty danych – szacują analitycy IDC. Upowszechnienie bezgotówkowych, cyfrowych metod płatności, takich jak BLIK, który już w 2019 roku przewyższył liczbę płatności kartami płatniczymi w internecie (według danych Polskiego Standardu Płatności), wymusza na bankach konieczność wprowadzenia zmian w procesach przetwarzania i obsługi danych.

W związku z rosnącą ilością danych wymagających odpowiedniego przetwarzania, banki modernizują nie tylko narzędzia konsumenckie, ale również swe kluczowe systemy. Coraz częściej myślą też o ich migracji do chmury obliczeniowej. “Rozwiązania chmurowe dają dużo możliwości rozwoju bez potrzeby jednorazowych inwestycji w infrastrukturę IT, jak w przypadku rozwiązań w modelu on-premises. Co więcej, jak podaje GFT, systemy core bankingu w Polsce mają średnio ponad 15 lat, a ich dług technologiczny zaczyna ciążyć. Przeniesienie tych skomplikowanych systemów do chmury może pomóc go znacząco zniwelować” – komentuje Robert Czarniewski, wiceprezes i CFO w Polcom. “Migracja do  chmury to także okazja na unowocześnienie hardware’u bez konieczności inwestycji w kosztowny sprzęt czy licencje” – dodaje.

Cyberbezpieczeństwo istotnym katalizatorem zmian

Innym ważnym katalizatorem zmian w bankowości jest kwestia związana z cyberbezpieczeństwem. Najnowsza unijna dyrektywa NIS2 będzie wymagała poczynienia znacznych inwestycji w rozwiązania cybersecurity w przypadku operatorów usług kluczowych oraz ważnych. Za takie bez wątpienia uważane są banki, czy inne instytucje finansowe.

Równocześnie rośnie liczba ataków hakerskich. W 2021 roku, według badania firmy Sophos, ataki typu ransomware, polegające na szyfrowaniu danych i żądaniu okupu, odnotowało 77% polskich firm. W porównaniu do roku 2020 to ponad pięciokrotny wzrost. Ofiarami ataków padają firmy każdej wielkości i z każdego sektora, w tym także finansowego. Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się więc korzystanie z Security Operation Center (SOC) w modelu usługowym, w którym to dostawca usługi zajmuje się kompleksowym monitorowaniem poziomu bezpieczeństwa wykorzystywanych systemów i zgłaszaniem potencjalnych incydentów bezpieczeństwa.

Rozwiązania chmurowe są przydatne również w przypadku budowania zapasowego centrum danych. “Nie ma już potrzeby tworzenia dodatkowej infrastruktury od podstaw, która służyłaby do odzyskiwania danych po katastrofie czy ataku hakerskim, czyli tzw. Disaster Recovery Center. Możliwe jest powierzenie tego wymagającego zadania wyspecjalizowanemu dostawcy usług chmurowym w oparciu o profesjonalne data center” – mówi Stanisław Borkowski, dyrektor Pionu Bezpieczeństwa i Jakości w Polcom.

Reasumując, rozwiązania chmurowe pomagają zwiększyć innowacyjność, wypracować nowe rozwiązania, które wpłyną pozytywnie na jakość działania wielu sektorów gospodarki. Zaawansowane algorytmy przetwarzania danych wpływają na optymalizację biznesu, pozwalają zauważyć trendy lub wykryć podejrzane transakcje, podsumowują eksperci.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *