Branża ITCDO

SWIFT definiuje projekt infrastruktury dla cyfrowej waluty banków centralnych

Stowarzyszenie SWIFT oficjalnie przedstawiło projekt globalnej sieci cyfrowej waluty banków centralnych (CBDC). Jego opracowanie poprzedziły m.in. trwające 8 miesięcy eksperymenty zakładające wykorzystanie różnych architektur, technologii oraz walut cyfrowych.

SWIFT definiuje projekt infrastruktury dla cyfrowej waluty banków centralnych

Wstępny projekt infrastruktury zbudowanej na potrzeby obsługi walut cyfrowych przez banki centralne zakłada m.in. wykorzystanie pojedynczych punktów integracji oraz wymiany danych. Oznacza to, że po odpowiednim wyskalowaniu, banki będą potrzebowały tylko jednego połączenia z infrastrukturą CBDC zamiast tysięcy takich połączeń ustanawianych bezpośrednio pomiędzy bankami centralnymi różnych krajów.

Jest to o tyle ważne, CBDC są postrzegane jako innowacyjne, ponieważ wedle prognoz można je wykorzystać do zaspokojenia konkretnych potrzeb zarówno rządów, jak i osób fizycznych. Z drugiej strony, wykorzystanie tego rodzaju środków wzbudza obawy dotyczące m.in. prywatności oraz nadzoru. Obecnie około 90% banków centralnych na świecie używa, testuje lub bada CBDC, nie chcąc pozostawać w tyle za bitcoinem i innymi kryptowalutami.

W analizach, w których przez ostatni miesiąc uczestniczyły m.in. krajowe banki centralne Francji, jak i Niemiec oraz globalni pożyczkodawcy, tacy jak HSBC, Standard Chartered i UBS, sprawdzono, w jaki sposób cyfrowe waluty mogą być wykorzystywane na arenie międzynarodowej w obrocie pomiędzy bankami centralnymi.

Dotychczas przeprowadzono między innymi próbę z Citi, izbą rozliczeniową Clearstream oraz firmą Northern Trust w zakresie obsługi „tokenizowanych” aktywów – tradycyjnych aktywów finansowych, takich jak akcje i obligacje, przekształconych w cyfrowe tokeny, które można następnie emitować i wykorzystywać w transakcja handlowych w czasie rzeczywistym. Warto dodać, że w niektórych krajach, takich jak Bahamy i Nigeria, CBDC już działają, a w Chinach trwają zaawansowane próby z e-juanem.

Jednocześnie, zaletą zaangażowania SWIFT, jako międzynarodowej organizacji zrzeszających instytucje finansowe i utrzymującą infrastrukturę wymiany informacji pomiędzy nimi może znacząco usprawnić i przyspieszyć realizację projektu globalnej sieci cyfrowej waluty banku centralnego. Obecnie sieć SWIFT jest dostępna w ponad 200 krajach i jest wykorzystywana przez ponad 11,5 tys. instytucji finansowych z całego świata.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *