Branża ITPracaRynek

Rośnie tempo zatrudnienia w branży technologicznej w Europie

W I kwartale 2021 roku zapotrzebowanie na pracowników z branży technologicznej znacznie wzrosło. Jak wynika z najnowszego sprawozdania CompTIA – stowarzyszenia non-profit na rzecz branży IT i jej pracowników – we wspomnianym okresie, pracodawcy z 10 badanych krajów europejskich zamieścili blisko 900 tys. ogłoszeń o pracę.

Rośnie tempo zatrudnienia w branży technologicznej w Europie

Najważniejsze informacje

  • W I kwartale tego roku liczba ogłoszeń (z 10 krajów europejskich) na stanowiska technologiczne wyniosła dokładnie 877 106.
  • Oznacza to wzrost o 9% w stosunku do IV kwartału 2020 roku i aż 40% w stosunku do III kwartału ubiegłego roku.
  • W badanym okresie udział oferowanych stanowisk technologicznych w łącznej liczbie ogłoszeń o pracę wyniósł ok. 13%. Co ciekawe, najwyższy wskaźnik w tym zakresie, wynoszący 36%, odnotowała Polska.
  • Największą liczbę ogłoszeń o pracę na stanowiskach technologicznych odnotowano w Niemczech (421 109), Francji (121 863) i Polsce (105  921).
  • Pracodawcy poszukiwali przede wszystkim programistów, analityków systemów i specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

Jak czytamy w sprawozdania CompTIA pt. “European Tech Hiring Trends” w I kwartale tego roku liczba ogłoszeń pracodawców na stanowiska technologiczne wyniosła dokładnie 877 106. Oznacza to wzrost o 9% w stosunku do IV kwartału 2020 roku i aż 40% w stosunku do III kwartału ubiegłego roku. W badaniu zamieszczono szczegółową analizę trendów zatrudnienia w branży technologicznej w Belgii, Czechach, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Polsce, Portugalii, Rumunii oraz Hiszpanii.

„Jest to korzystny wskaźnik świadczący o tym, że przedsiębiorstwa wracają do formy. Potwierdza on jednak również to, co wiemy już od pewnego czasu – mianowicie, że istnieje przepaść pomiędzy liczbą oferowanych stanowisk w branży technologicznej a liczbą osób posiadających odpowiednie kompetencje do ich zajęcia” – skomentował Graham Hunter, wiceprezes CompTIA do spraw rozwoju działalności na terenie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki oraz Azji Pacyficznej i Kanady.

Okazuje się, że pracodawcy prowadzili rekrutację na całe spektrum szczebli stanowisk, od poziomu wejściowego (39% ogłoszeń), po szczebel średni i zaawansowany (25%). W badanym okresie udział oferowanych stanowisk technologicznych w łącznej liczbie ogłoszeń o pracę wyniósł ok. 13%. Co ciekawe, najwyższy wskaźnik w tym zakresie, wynoszący 36%, odnotowała Polska. Wysoki odsetek ogłoszeń z branży technologicznej zaobserwowano również w Niemczech, Portugalii i Rumunii.

W I kwartale 2021 roku największą liczbę ogłoszeń o pracę na stanowiskach technologicznych odnotowano w Niemczech (421 109), Francji (121 863) i Polsce (105  921), natomiast najwyższy ich przyrost w stosunku do IV kwartału ubiegłego roku miał miejsce we Włoszech (+50%), Holandii (+43%) oraz Polsce (+37%), czytamy w raporcie CompTIA. Zgodnie z oczekiwaniami najwyższe wskaźniki aktywności pracodawców występują w największych miastach metropolitarnych, takich jak Berlin (30 960), Madryt (14 002), Paryż (11 240), Warszawa (12 952) i Amsterdam (8337).

Równie poszukiwane umiejętności techniczne co biznesowe

Jak wskazują autorzy badania, wraz z zachodzącą w całej gospodarce europejskiej transformacją cyfrową zapotrzebowanie na pracowników z branży technologicznej występuje obecnie praktycznie w każdym sektorze przemysłu. W szczególności dotyczy to sektorów: technologii informacyjno-komunikacyjnej, produkcji, usług administracyjnych i wsparcia, specjalistycznych usług naukowo-technicznych oraz finansowego i ubezpieczeniowego.

W badanym okresie pracodawcy poszukiwali przede wszystkim programistów, analityków systemów i specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Pogłębiona analiza pokazuje jednak, że pracodawcy szukają raczej wszechstronnych kandydatów dysponujących umiejętnościami w kilku różnych obszarach technologii, w tym infrastruktury, danych i aplikacji biznesowych, podkreślają twórcy badania.

Dla wielu pracodawców umiejętności biznesowe stały się tak samo ważne jak kompetencje technologiczne, co jeszcze raz pokazuje, że warunkiem osiągania celów w zakresie innowacyjności, jakie wyznaczają sobie organizacje, jest posiadanie zarówno technologii, jak i kadr o zróżnicowanych umiejętnościach. Do najczęściej wymienianych umiejętności miękkich w ogłoszeniach o pracę na stanowiskach technologicznych zaliczyć można pracę zespołową, rozwiązywanie problemów, myślenie kreatywne, umiejętności adaptacyjne oraz kompetencje w zakresie zarządzania projektami i obsługi klienta, podsumowują przedstawiciele CompTIA.

Sprawozdanie CompTIA powstało na podstawie analizy danych z ogłoszeń o pracę zagregowanych przez Burning Glass Technologies Labour Insights.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *