Praca

Standard Chartered szuka w Warszawie programistów Haskell i Java, analityków, Project Managerów

Standard Chartered, jeden z międzynarodowych banków, podjął decyzję o utworzeniu w Polsce zespołu ekspertów odpowiedzialnych za tworzenie modeli i platform wspierających zarządzanie jego globalnym bilansem. Standard Chartered planuje utworzyć w Polsce 750 miejsc pracy w ciągu kilku lat.

Standard Chartered szuka w Warszawie programistów Haskell i Java, analityków, Project Managerów
Rowena Everson, dyrektor zarządzająca globalnym centrum usług Standard Chartered w Polsce

Treasury Modelling Hub, to kolejny zespół powstający w globalnym centrum usług Standard Chartered w Warszawie, którego funkcjonowanie jest oparte na wiedzy i doświadczeniu pracowników i który będzie odpowiadał za przeprowadzanie złożonych procesów na skalę międzynarodową. Tym samym do prawie 280 zatrudnionych już przez nas w Polsce specjalistów dołączają kolejni eksperci, tworząc nowy ośrodek kompetencyjny pod naszym dachem” – mówi Rowena Everson, dyrektor zarządzająca globalnym centrum usług Standard Chartered w Polsce. „W naszym warszawskim biurze działają już zespoły odpowiedzialne za przeciwdziałanie przestępczości finansowej, cyberbezpieczeństwo, rekrutacje na rynku lokalnym i na rynkach zagranicznych, międzynarodowe projekty z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, negocjowanie kontraktów oraz operacje bankowe. Nie zamierzamy na tym poprzestać. Cały czas analizujemy pulę dostępnych na lokalnym rynku specjalistów i rozważamy ulokowanie w Warszawie kolejnych zespołów” – dodaje.

Standard Chartered szuka w Warszawie programistów Haskell i Java, analityków, Project Managerów
Sebastian Skowroński, dyrektor zarządzający Grupy Standard Chartered odpowiedzialny za obszar modelowania i platform w globalnym Pionie Skarbu

Ewolucja wymagań regulatorów sektora bankowego w zakresie zarządzania ryzykiem płynności i stopy procentowej, dynamicznie zmieniające się warunki na rynkach finansowych, postęp technologiczny i rosnąca konkurencja ze strony nowych graczy sprawiają, że stosowane przez nas rozwiązania służące optymalizacji bilansu muszą umożliwiać precyzyjne prognozowanie i szybkie reagowanie. Od wielu już lat rozbudowujemy nasz globalny zespół specjalistów o zróżnicowanych kompetencjach, zarówno informatycznych i analitycznych, jak i z obszaru zarządzania ryzykiem, projektowania systemów oraz zarządzania projektami. O lokalizacji głównego trzonu tego zespołu w Warszawie zadecydowały wiedza i doświadczenie lokalnych specjalistów oraz lokalizacja na zachodniej półkuli” – mówi Sebastian Skowroński, dyrektor zarządzający Grupy Standard Chartered odpowiedzialny za obszar modelowania i platform w globalnym Pionie Skarbu.

Treasury Modelling Hub w Warszawie będzie początkowo liczył 40 członków. W jego skład wejdą eksperci do spraw zarządzania ryzykiem płynności i stopy procentowej (np. z kwalifikacjami FRM lub PRM), programiści (ze znajomością języka Haskell, Java i innych), analitycy biznesowi i kierownicy projektów. Ich zadaniem będzie projektowanie oraz wdrażanie najwyższej klasy rozwiązań do prognozowania i analizy ryzyka.

Aby skutecznie zarządzać płynnością banku i ryzykiem stopy procentowej, potrzebujemy szybkiego dostępu do szczegółowych danych, jak również zaawansowanych platform analitycznych. Dostarczają je specjaliści od modelowania ryzyka, wspierani przez ekspertów od analizy danych, zajmujących się m.in. analizą behawioralną. Zadaniem programistów będzie tworzenie rozwiązań technologicznych służących automatyzacji procesu zbierania, przetwarzania i prezentacji danych osobom zarządzającym ryzkiem. Biorąc pod uwagę projektowy tryb pracy, który narzuca na nas konieczność bieżącego wdrażania nowych rozwiązań, do naszego zespołu potrzebujemy także ekspertów od zarządzania projektami” – wyjaśnia Sebastian Skowroński.

Treasury Modelling Hub organizacyjnie będzie częścią globalnego centrum usług biznesowych Standard Chartered, które od września 2018 roku działa w Warszawie, a kompetencyjnie – częścią międzynarodowego zespołu tworzącego Pion Skarbu tej instytucji. Zadanie zbudowania tego nowego zespołu otrzymał Piotr Kulma, menedżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w obszarze zarządzania ryzykiem, zdobytym w bankowości oraz branżach doradczej i informatycznej, certyfikowany ekspert w obszarze zarządzania ryzykiem finansowym.

Poszukując programistów do nowego zespołu, Standard Chartered nie bez powodu celuje m.in. w tych, ze znajomością języka Haskell. Bank posiada prawdopodobnie największy zespół programistów Haskell wśród globalnych instytucji finansowych, którego członkowie pracują w Londynie i Singapurze, a niedługo dołączą do nich eksperci zlokalizowani w Warszawie. Kod Haskell rozwijany przez programistów zatrudnionych w Standard Chartered ma 4 mln wierszy. Bank posiada też własny kompilator, o nazwie zaczerpniętej od greckiej litery „μ”.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *