Praca

Spada liczba ofert pracy dla juniorów w IT, ale rosną ich wynagrodzenia

Po ubiegłorocznym dużym wzroście liczby ofert pracy dla juniorów i juniorek w IT, obecnie ich odsetek spadł niemal dwukrotnie i wynosi 6,9% ogłoszeń. Jednocześnie rośnie mediana dolnych i górnych widełek wynagrodzeń dla początkujących, nawet do 11,2 tys. zł netto (+VAT) na B2B. Jak się okazuje, najbardziej opłacalne specjalizacje to DevOps, Big Data i Embedded – tak wynika z danych No Fluff Jobs.

Spada liczba ofert pracy dla juniorów w IT, ale rosną ich wynagrodzenia

Osoby rozważające rozpoczęcie kariery w IT nie mają również dużego wyboru, jeśli chodzi o oferty stażowe – stanowią one zaledwie 1,6% wszystkich ogłoszeń. Za to niemal wszystkie (96%) są płatne. Wspomnianemu spadkowi liczby ofert pracy towarzyszy jednak obniżenie liczby oczekiwań ze strony pracodawców i pracodawczyń. W latach 2020-2021 liczba wymagań w ofertach juniorskich opisywanych jako must-have wynosiła średnio 6,09 i 6,63. W 2022 roku spadła do 5,73, a w 2023 roku wynosi już tylko 3,75.

“Branża IT widziana oczami osoby początkującej a doświadczonej to niekiedy dwa odmienne światy. Choć zapotrzebowanie na specjalistów i specjalistki z branży technologicznej nie maleje, to firmy wciąż wolą zatrudniać bardziej samodzielne osoby z dłuższym stażem pracy – seniorzy i seniorki nie mogą narzekać na brak zapytań od rekruterów” – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. “Co więcej, rozwiązania AI, takie jak ChatGPT czy GitHub Copilot, potrafią już wykonać wiele zadań, które do niedawna przypadały juniorom, co dodatkowo zwiększa próg wejścia i wymusza opanowanie nowych narzędzi – przy obecnym tempie rozwoju AI praca w IT bez oswojenia tych rozwiązań może stać się wkrótce mniej efektywna” – dodaje.

Rośnie mediana proponowanych wynagrodzeń i popularność umów o pracę

Nie zmienia się tendencja jeśli chodzi o oferowane zarobki, które konsekwentnie rosną. Obecnie mediana dolnych i górnych widełek wynagrodzeń dla  juniora na umowie o pracę wynosi 6-9 tys. zł brutto, a na umowie B2B 7-11,2 tys. zł netto (+VAT). W stosunku do ubiegłego roku jest to wzrost odpowiednio o 250-500 zł oraz 280-1200 zł.

Przeczytaj również
SoDA ma pomysły usprawniające działanie inicjatywy Poland.Business Harbour

Według danych No Fluff Jobs za 2022 rok, najbardziej opłaca się specjalizować w kategorii DevOps (10-15 tys. zł  netto + VAT na B2B i 7-10 tys. zł brutto na UoP), Big Data (9-13,4 tys. zł netto + VAT na B2B i 7-10 tys. zł brutto na UoP) oraz Embedded (7,1-10,8 tys. zł netto +VAT na B2B i 5,5-8 tys. zł brutto na UoP).

Kontrakt B2B niezmiennie pozostaje najczęściej oferowaną formą zatrudnienia i pojawia się w blisko ¾ ogłoszeń dla juniorów publikowanych na No Fluff Jobs. Na przestrzeni ostatnich trzech lat widać jednak wyraźny wzrost popularności umów o pracę. W 2020 roku proponowano je w 48% ofert pracy, obecnie jest to już ponad 57%. Odsetek ogłoszeń zawierających propozycję pracy na umowie zlecenia nie przekracza 2,5%, a umowa o dzieło pojawia się jeszcze rzadziej – w mniej niż 0,5% ofert.

W całej branży widać wyraźną tendencję odchodzenia od pracy zdalnej na rzecz stacjonarnej lub hybrydowej i tak samo jest w przypadku ofert pracy dla juniorów. Możliwość pracy zdalnej jest wymieniana w 35% ogłoszeń, chociaż jeszcze w ubiegłym roku odsetek ten wynosił 45%. Obecnie pracodawcy i pracodawczynie najczęściej oczekują od osób zatrudnionych na stanowiskach juniorskich pracy stacjonarnej (43% ogłoszeń, podobnie jak w ubiegłym roku). Z kolei możliwość pracy hybrydowej pojawia się w 22% ogłoszeń kierowanych do juniorów (w 2022 roku – 12%).

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *